Reklama

Niedziela Częstochowska

Służyła trzem biskupom

Siostra Janina Więcek, służebniczka, zmarła 26 grudnia 2021 r. w Częstochowie w wieku 102 lat.

Niedziela częstochowska 2/2022, str. I

[ TEMATY ]

wspomnienie

Magdalena Pijewska/Niedziela

Siostra Janina Więcek (1919 – 2021)

Siostra Janina Więcek (1919 – 2021)

Była wieloletnią sekretarką częstochowskich biskupów, od czasów bp. Stefana Bareły.

Kochała Kościół

W zakonie sióstr służebniczek była 76 lat. Benedykt XVI dostrzegł gorliwą służbę s. Janiny w Kościele. 20 lutego 2013 r. nadał jej Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”, który otrzymała na Jasnej Górze z rąk abp. Wacława Depo 16 marca 2013 r.

Reklama

Wierna Maryi

– Na pewno Jasna Góra była dla niej źródłem sił. Kochała niesamowicie Matkę Bożą Częstochowską. Codziennie u Niej była. Brała udział również w nocnych czuwaniach. Siostra Janina to osoba bardzo pracowita, rozmodlona i gorliwa. Zawsze można było na nią liczyć. Nigdy się na nic nie skarżyła. Była zawsze gotowa służyć. Wszystko robiła, jak umiała najlepiej. Potrafiła też korzystać, mimo swoich lat, z dzisiejszych środków technicznych, m.in. z komputera. Gorliwie i z wielką cierpliwością przepisywała moje rękopisy, a przecież tego było naprawdę bardzo dużo – wspominał kilka lat temu dziś już śp. abp Stanisław Nowak.

Curriculum vitae

Siostra Janina Adela Więcek urodziła się 4 sierpnia 1919 r. w Golcowej. 6 grudnia 1945 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi i po odbytej formacji zakonnej 20 lipca 1953 r. złożyła wieczystą profesję zakonną. W pierwszych latach życia zakonnego uzupełniała wykształcenie. Po profesji wieczystej w latach 1953-61 była nauczycielką w Szkole Zawodowej w Staniątkach i Liskowie, a także wychowawczynią w Domu Dziecka w Brzozowie-Zdroju i w Domu Dziecka w Liskowie. W tym ostatnim miejscu pracowała również przez rok w kancelarii. Pracowała też w Tomaszowie Lubelskim, Krakowie-Dąbiu, Łodzi i Jarosławiu. W latach 1961-73 pełniła kolejno funkcje: ekonomki prowincjalnej, wikarii i przełożonej domu prowincjalnego, a także sekretarki prowincjalnej. 3 października 1973 r. została sekretarką bp. Stefana Bareły w diecezji częstochowskiej. Posługę tę pełniła sumiennie i obowiązkowo do 1 września 1988 r. Przez kolejne 3 lata – od 1 września 1988 r. do 25 września 1991 r. – podejmowała pracę w kurii diecezjalnej w Częstochowie i od 25 września 1991 r. pełniła posługę sekretarki abp. Stanisława Nowaka. W latach 1979-88 była przełożoną domu zakonnego w Częstochowie i jednocześnie, w latach 1976-85 – asystentką prowincjalną. Jako emerytka przebywała w domu zakonnym w Częstochowie przy ul. św. Kazimierza 1.

– Cały czas żyła sprawami Kościoła, zgromadzenia, archidiecezji i Jasnej Góry, zachowując świadomość mimo osłabionego wzroku i słuchu – podkreślają siostry służebniczki.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był przyjacielem młodych

Niedziela przemyska 45/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

wspomnienie

Anna Kamińska

Ks. Tadeusz w białym kapeluszu, siał dobre ziarno i pielęgnował łany

Ks. Tadeusz w białym kapeluszu, siał dobre ziarno i pielęgnował łany

Wspomnienia są jak perły – mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez.

Mówi się, że ostatni oddech i zamknięte oczy są pożegnaniem człowieka z pisaną historią własnego życia na tej ziemi. Odejścia, choć naturalne i konieczne, napawają smutkiem nawet ludzi wierzących, bo nagle w różnych przestrzeniach serca, domu, pracy zostaje puste miejsce po kimś, kto zwłaszcza nagle odszedł do wieczności.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

17. rocznica sakry biskupiej metropolity wrocławskiego

2023-02-04 09:59

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś przypada 17. rocznica sakry biskupiej naszego ks. abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego ordynariusza. Zachęcamy także do modlitwy o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego.

Informacja o nominacji biskupiej została ogłoszona 21 grudnia 2005 r. w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. Uroczystość święceń biskupich zorganizowano 4 lutego 2006 r. w archikatedrze katowickiej Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, a konsekratorami byli metropolita katowicki abp Damian Zimoń (dziś biskup senior), biskup tarnowski Wiktor Skworc (obecnie metropolita katowicki) i biskup legnicki Stefan Cichy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję