Reklama

Niedziela Małopolska

Stawia w centrum osobę

W odróżnieniu od celebrytów, głoszących publicznie: „Moją zasadą w życiu jest brak zasad”, Kościół katolicki wciąż przypomina te, dla których źródłem jest Ewangelia i Chrystusowe przykazanie miłości, wzywające do odpowiedzialności.

Niedziela małopolska 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

dekret

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego 1 stycznia weszła w życie Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej. Jest to ważny dokument, który podaje normy ogólne i szczegółowe, celem zapewnienia większej ochrony i bezpieczeństwa osobom domagającym się szczególnej opieki: dzieciom, młodzieży oraz osobom bezradnym. Chodzi o wyeliminowanie ryzyka wyrządzenia umyślnej lub nawet przypadkowej krzywdy tym, którzy w społeczeństwie należą do najsłabszych i bezbronnych.

Dokument stawia w centrum osobę, jej dobro duchowe, psychiczne i fizyczne. Dobro duchowe osoby chroni zakaz kierownictwa duchowego, które byłoby niezgodne z nauczaniem i tradycją Kościoła katolickiego. Dobro psychiczne gwarantuje zakaz stosowania przemocy psychicznej i emocjonalnej we wszelkich relacjach. Dobro fizyczne ochrania bezwzględny zakaz przekraczania granic intymności fizycznej, kar cielesnych, przemocy i wrogich gestów.

Reguła podkreśla niezwykłą godność człowieka i wzywa do poszanowania godności osoby ludzkiej od momentu poczęcia. Pragnie też zagwarantować bezpieczeństwo każdemu, a zwłaszcza osobom młodym i bezradnym. W tym celu nie tylko wzywa do respektowania obowiązujących przepisów prawa kanonicznego i państwowego, ale też odnosi się do szczegółowych sytuacji. Na wstępie Reguły przypomniany został wymóg posiadania przez prowadzących zajęcia z małoletnimi w strukturach archidiecezji krakowskiej, czyli w instytucjach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, a także we wspólnotach, organizacjach kościelnych, stowarzyszeniach i fundacjach związanych z Kościołem oraz wśród osób zajmujących się duszpasterstwem lub opieką nad małoletnimi, zgody rodziców lub prawnych opiekunów, tak dla spotkań indywidualnych, jak wspólnotowych.

Reklama

Duchownym nie wolno wobec małoletnich m.in. sprawować sakramentów poza miejscem i formą do tego przewidzianą, przyjmować ich w swoich mieszkaniach lub odbywać wizyty sam na sam w miejscu pobytu małoletnich, przewozić ich własnym środkiem transportu, utrwalać wizerunki małoletnich bez zgody ich rodziców. Rodzice natomiast mają zapewniony pełny wgląd w program i formy pracy duszpasterskiej z ich dziećmi. Osobom, które nie są rodzicami, zabrania się bez zgody opiekunów prawnych pozyskiwać adresów małoletnich, numerów telefonów, podejmować z nimi kontakty w godzinach późnowieczornych lub wczesnoporannych, udostępniać małoletnim osobiste, elektroniczne środki komunikacji.

Reguła ma chronić małoletnich przed zagrożeniami oraz wyznaczać przejrzyste granice we wzajemnych relacjach. Treść dokumentu znajduje się na stronie archidiecezji krakowskiej diecezja.pl.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Aborcja, to nie problem samej kobiety, to odpowiedzialność całego społeczeństwa

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Maskacjusz TV

„Kościół wobec życia politycznego” to temat październikowych Dialogów w Katedrze, które odbyły się 14 października - tradycyjnie w drugi piątek miesiąca, w łódzkiej katedrze. Na pytania zadane przez internautów i będących w świątyni wiernych odpowiadał abp Marek Jędraszewski.

Publikujemy treść pytań do abp. Marka Jędraszewskiego i odpowiedzi, jakich udzielił Metropolita Łódzki

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję