Reklama

Niedziela Łódzka

Wizyta kolędowa A.D. 2022

Z racji na kolejny rok trwania pandemii COVID-19, wizyta kolędowa w archidiecezji łódzkiej przybrała różnorodne formy.

Niedziela łódzka 4/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta duszpasterska

Piotr Drzewiecki

Woda pobłogosławiona do poświęcenia naszych domów

Woda pobłogosławiona do poświęcenia naszych domów

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś pozostawił w gestii księży proboszczów decyzję, co do sposobu przeprowadzenia „kolędy”. W parafii św. Marii Magdaleny i św. Klemensa w Sędziejowicach, po rocznej przerwie wizyta kolędowa odbywa się w tradycyjny sposób. – Do swoich domów przyjmuje mnie blisko 95% parafian. Tradycją naszej parafii jest to, że wizyta odbywa się w ciągu tygodnia, od godz. 9. Podczas naszych spotkań, które rozpoczynamy modlitwą, jest dużo rozmów o pandemii i obawie przed nią, są rozmowy o zdalnym nauczaniu i problemie izolacji dzieci i młodzieży, o chorobach. Pojawiają się także pytania o przyszłość. Kolęda odbywa się w reżimie sanitarnym, ale miło jest usłyszeć z ust parafian: „Dobrze, że ksiądz przyszedł i poświęci mieszkanie po tym trudnym czasie!” – mówi ks. Dariusz Chlebowski, proboszcz z Sędziejowic.

Z kolei w łódzkiej parafii Najświętszego Sakramentu kapłani udają się do wiernych na ich zaproszenie. – Od IV niedzieli Adwentu zaczęliśmy rozdawać zaproszenia kolędowe. Osoby, które chcą, wypełniają je i zapraszają kapłana do siebie. Dostosowują się do wyznaczonego przez nas planu kolędowania po osiedlu, gdyż bloki ustawione są u nas w tzw. podwórka, do każdego z nich udajemy się innego dnia. Szacuję, że w tym roku przyjmie nas około 15% wszystkich parafian. Wizytę kolędową rozpoczynam zawsze od pytania: „Co dobrego słychać w rodzinie?”. Dzięki rozmowie poznaję swoich parafian, ich problemy i zmartwienia. Pytam także czy mają jakąś propozycję odnośnie działalności duszpasterskiej w naszej parafii. Jeśli mieszkańcy chcą się pomodlić, odczytuję Ewangelię z danego dnia, razem modlimy się w intencjach zaproponowanych przez domowników. Idziemy tam, gdzie nas chcą! – tłumaczy ks. Paweł Pęczek, proboszcz parafii Najświętszego Sakramentu na Radogoszczy. – Podczas kolędy pojawiają się tematy bardzo rodzinne, raczej nie covidove. Starsi opowiadają o wnukach, mówią o troskach jakie przeżywają ich dzieci. Średnie pokolenie rozmawia o możliwościach pracy, rzadko o polityce, osoby mają również dobre pomysły, co do funkcjonowania duszpasterstwa w parafii. Cieszy nas, jeśli mieszkańcy widzą zmiany jakie zachodzą w parafii – dodaje ks. Pęczek. – Ponadto w naszej świątyni odprawiane są specjalne Msze św. kolędowe w soboty, na które zapraszane są osoby mające wizytę kolędową w danym tygodniu. Msza św. połączona jest z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem – dodają parafianie.

Reklama

Zamiast tradycyjnej kolędy, Msza św. kolędowa odprawiana jest w parafii Najświętszego Zbawiciela na Kozinach. Każdego dnia zapraszani są na nią mieszkańcy danej ulicy. Na zakończenie Eucharystii wierni mogą zabrać ze sobą wodę święconą, obraz i specjalną modlitwę, by dokonać błogosławieństwa swojego domu i jego mieszkańców.

W większości parafii archidiecezji łódzkiej wizyty kolędowe zakończą się do 2 lutego, czyli w święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwanego Matki Bożej Gromnicznej.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z duszpasterską wizytą kolędową?

[ TEMATY ]

wizyta duszpasterska

BOŻENA SZTAJNER

Tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia posługa duszpasterska w parafiach wiąże się z odwiedzaniem domów i mieszkań wiernych z błogosławieństwem, wspólną modlitwą oraz rozmowami duszpasterskimi.

W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne oraz ograniczenia sanitarne w życiu społecznym naszą posługę powinno cechować poczucie odpowiedzialności za innych i za siebie oraz troska i roztropność duszpasterska. W imieniu Księdza Arcybiskupa proszę, by w planowaniu i przeprowadzeniu wizyty duszpasterskiej w tym roku kierować się następującymi zasadami:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję