Reklama

Gwiazda Betlejem znów mocno świeci!

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w styczniu 2022 roku mieszkańcy Katowic i Rybnika mogli się spotkać na otwartej przestrzeni na wydarzeniu Polskie Betlejem, by cieszyć się ze wspólnego kolędowania.

Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim – na scenie i na widowni. W tym roku z estrady zabrzmiały polskie kolędy, a te – jak wiadomo – są najpiękniejsze i przede wszystkim najbliższe naszym sercom. Dlatego też wiele z prezentowanych utworów widzowie śpiewali razem z artystami, w pełni współuczestnicząc w wydarzeniu. W ten sposób tradycji kolędowania, której fundamentem jest właśnie wspólne śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych, stało się zadość. Stworzyło to poczucie bycia wspólnotą, co w obecnym czasie jest szczególnie cenne.

Narracja wydarzenia toczyła się od wygnania z raju Adama i Ewy, przez narodziny Syna Bożego, aż do złożenia pokłonu Dzieciątku Jezus przez Trzech Króli. Zarówno historię biblijną, jak i koncert wypełniały momenty pełne szczęścia i wzruszeń, bo to przecież czas narodzin Boga. Radość niosły kolędy takie jak Wśród nocnej ciszy czy Bóg się rodzi. Nie brakowało jednak chwil dramatycznych, które przyniósł w swojej treści utwór Modlitwa. Ta śpiewana przez Marka Piekarczyka pieśń zabrzmiała przejmująco: to niemal song, w którym współczesny człowiek z trudem dźwiga swój los, prosi Boga o wsparcie, bo „dojść do Betlejem nie ma już sił”.

Polskie Betlejem 2021/2022, jak co roku, zorganizował pomysłodawca i inicjator całego przedsięwzięcia – Adam Guzdek. Dyrektorem artystycznym był Adam Szewczyk, a dyrektorem muzycznym – Paweł Tomaszewski. Koncert poprowadził Marek Zając.

Reklama

W wydarzeniu udział wzięli artyści reprezentujący odmienne style muzyczne i różne pokolenia. Obok siebie na scenie stanęli: Marek Piekarczyk, Maciej Balcar, Marcin Styczeń, Bartas Szymoniak, Marika, Gabi Gąsior, Magda Anioł, Viola Brzezińska i Arkadio. Głosy wokalistów zostały wzmocnione przez chór DeocentryCity oraz laureatów The Voice of Poland. Wykonawcy pochodzą z różnych muzycznych światów, ale jak mogliśmy się przekonać, łączy ich wiara w głęboki sens tego, co robią, i doskonały kontakt z publicznością. Nic zatem dziwnego, że tradycyjna już, ostatnia część koncertu, kiedy to widzowie stają się pierwszym głosem w kolędowaniu, zabrzmiała z taką siłą.

Oryginalność nowych aranżacji pozwoliła usłyszeć – w nawet bardzo popularnych kolędach – świeże tony. Współcześnie zabrzmiały historyczne pieśni bożonarodzeniowe, z których najstarsze sięgają XVI wieku. Muzyka i wokalne interpretacje wydobywały mądrość słów i doniosłość przekazu Polskiego Betlejem, który płynie z serca tradycji Bożego Narodzenia: bądźmy razem! Jak co roku wydarzeniu towarzyszyła akcja społeczna Ambasador Miłosierdzia – zbiórka środków na rzecz osób potrzebujących. /j.m.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głośna Noc w Szczecinie

„Głos Betlejem w Polsce 2019/2020 zabrzmi inaczej niż dotychczas – artyści opowiedzą dzieje Bożego Narodzenia z osobistej perspektywy, wyśpiewując swoje historie, w których odbija się pięknym refleksem ten wyjątkowy dla człowieka czas przyjścia na świat Bożego Syna” – głosiła zapowiedź autorów tego szczególnego wydarzenia.

Trasa cyklu „Betlejem w Polsce” przebiega przez 10 miast. Ewangelizacyjne kolędowanie odbywa się w największych halach koncertowych w Polsce – w Szczecinie była to Netto Arena. Publiczność usłyszała premierowe utwory napisane specjalnie na tę okoliczność. Ponadto była to kolejna okazja do wspólnego kolędowania, tym razem z takimi gwiazdami, jak: Arka Noego, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich „Litza”, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak. Wszystko to przy doskonałym akompaniamencie Zespołu Muzycznego Jana Smoczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję