Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzeba świętych

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze to spore grono osób związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Niedziela lubelska 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

KUL

święci

błogosławieni

Grzegorz Tutak/KUL

W kategorii „świętość” KUL jest światowym liderem wśród uniwersytetów

W kategorii „świętość” KUL jest światowym liderem wśród uniwersytetów

W ostatnią sobotę stycznia na KUL odbyła się pierwsza z cyklu konferencji poświęconych wybitnym postaciom Kościoła. Inicjatorem przedsięwzięcia, którego celem jest „propagowanie i upowszechnianie inicjatyw wiernych dewizie Deo et Patriae”, jest rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Spotkanie pt. „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” przygotowali wspólnie: Uczelniany Samorząd Studentów KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL. Podczas sesji przywołane zostały postaci m.in. bł. ks. Władysława Miegonia, bł. bp. Władysława Gorala, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

– Wszystkie znaczące uniwersytety chlubią się wybitnymi absolwentami w różnych kategoriach. W kategorii „świętość” KUL znajduje się na czołowych miejscach listy światowej i może bez kompleksów porównywać się z uczelniami, które istnieją już kilka wieków – podkreślił prorektor ks. prof. Mirosław Sitarz. – Każda uczelnia wyższa powołana jest do służby prawdzie, do odkrywania prawdy, do przekazywania wiedzy następnym pokoleniom, a także do takiej formacji człowieka, aby miał odwagę służyć Bogu i ojczyźnie, a przez to dorastać do pełni człowieczeństwa, jaką jest świętość. KUL w ponad 100-letniej działalności może być dumny, iż wielu ludzi, żyjąc w różnych okolicznościach, miało odwagę wyzwolenia się z kultu przeciętności i postanowiło na co dzień, w stopniu heroicznym, spełniać postawione przed nimi zadania – powiedział ksiądz prorektor. Wśród absolwentów i wykładowców KUL znajdują się osoby już wyniesione do chwały ołtarzy jako święci i błogosławieni, a także trwa postępowanie kanonizacyjne kilku rektorów, profesorów, studentów i absolwentów. Przywołanie tych postaci jest szczególne ważne we współczesnym świecie, który zapomina o obowiązku dążenia do świętości. – Ojczyzna, Kościół i świat potrzebują ludzi wielkiego formatu, wybitnych naukowców, dobrych gospodarzy, pasterzy i przywódców, ale przede wszystkim potrzebują ludzi, którzy zgodnie ze swoim powołaniem prowadzą życie święte – podkreślił ks. Sitarz. /buk

2022-02-01 12:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: s. Thea Bowman – Afroamerykanka w drodze do świętości

[ TEMATY ]

USA

błogosławieni

english.catholic.edu

Wobec przeżywanych obecnie w USA napięć społecznych na tle rasowym Kościół amerykański przypomina postać kandydatki na ołtarze s. Thei Bowman FSPA (1937-1990). Ta franciszkanka od Wieczystej Adoracji była wnuczką niewolnika i pierwszą Afroamerykanką, która przemawiała na zebraniu konferencji episkopatu USA. Proces, który ma doprowadzić do wyniesienia na ołtarze tej prawniczki i nauczycielki, otwarto dwa lata temu.

Zdaniem s. Charlene Smith FSPA, kandydująca do świętości zakonnica była wybitną nauczycielką i mówczynią. „Miała głos jak gwiazda opery i śpiewała naprawdę pięknie, a ludzie uwielbiali być z nią” – zaznacza franciszkanka, podkreślając, że miała szczęście być jedną z tych osób, które gromadziły się wokół charyzmatycznej siostry.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję