Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Spacer ze świętą

Trwa Rok Edyty Stein. To świetna okazja, aby poznać miejsca w stolicy Dolnego Śląska związane z patronką Europy.

Niedziela wrocławska 6/2022, str. II

[ TEMATY ]

Rok Edyty Stein

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Przy kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża

Przy kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wramach spotkań formacyjnych wspólnota Ruch Rodzin Nazaretańskich z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu – Nowym Dworze, postanowiła wyruszyć na spacer śladami św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein. Była to świetna okazja, aby poznać historię jej życia, trudności, z którymi się zmagała, a także jej drogę do świętości. – Decyzja o odwiedzeniu miejsc związanych z Edytą Stein była spontaniczna. Jedna z członkiń naszej wspólnoty, pani Maria, jest emerytowaną przewodniczką, dlatego też chcieliśmy skorzystać z jej wiedzy i lepiej poznać historię życia świętej, która wychowywała się w naszym mieście – mówi ks. Kamil Szybowski, wikariusz oraz opiekun wspólnoty.

Wśród odwiedzonych miejsc był m.in. kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu, gdzie znajduje się kaplica poświęcona św. Teresie Benedykcie od Krzyża.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonnica Starego Zakonu

Św. Tereso Benedykto, która szłaś za Panem drogą krzyżową, pomóż i nam stać się ludźmi działającymi na rzecz pokoju, który jest tak bardzo zagrożony – mówił bp Bertram Meier w 80. rocznicę śmierci św. Edyty Stein w miejscu, w którym do tego doszło – w KL Auschwitz-Birkenau.

W tym miejscu modliła się 200-osobowa grupa wiernych pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego i bp. Bertrama Meiera, przedstawiciela Episkopatu Niemiec. – Nam, ludziom dzisiejszym, nie wolno odwracać oczu. Auschwitz bowiem jest jednym z definiujących znaków czasu XX wieku. Patronko Europy, wzmocnij siły pokoju w Europie i na świecie – mówił biskup Augsburga. – Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie, która dzisiaj na Ukrainie jest dotknięta okrutną wojną wywołaną przez bezwzględnego agresora, którym jest Rosja. Niech nasze solidarne, zanoszone do Boga wołanie o Europę ducha wpisuje się w napisany w Wielki Piątek 1938 r. hymn „Juxta crucem tecum stare”, w którym Edyta Stein stwierdzała, że nasze bycie razem z Matką Boską Bolesną musi polegać przede wszystkim na przyczynianiu się do wiecznego zbawienia innych – zaznaczył metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję