Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja

Zgromadzenia zakonne w diecezji

Dzień Ofiarowania Pańskiego jest obchodzony także jako Dzień Życia Konsekrowanego.

Niedziela legnicka 7/2022, str. III

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Waldemar Wesołowski

Dzień Ofiarowania Pańskiego to także święto zgromadzeń zakonnych

Dzień Ofiarowania Pańskiego to także święto zgromadzeń zakonnych

W tym dniu do katedr przybywają przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, aby modląc się pod przewodnictwem swego biskupa diecezjalnego, odnowić swoje śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

Zgromadzenia zakonne są dla diecezji szczególnym skarbem, wnoszą bowiem bogactwo swych charyzmatów i duchowości, wypełniając swą obecnością i pracą te obszary duszpasterstwa, które takiej obecności potrzebują.

Warto więc przypomnieć, że na terenie naszej diecezji, reprezentowane są siostry z 15 zgromadzeń żeńskich: Adoratorki Krwi Chrystusa, Benedyktynki, Boromeuszki Trzebnickie, Bożego Serca Jezusa, Elżbietanki, Eucharystki, Franciszkanki Rodziny Maryi, Jadwiżanki, Klaryski, Magdalenki, Prezentki, Salezjanki, Służebniczki Dębickie, Służebniczki Starowiejskie i Służebniczki Śląskie. Łącznie w zgromadzeniach zakonnych jest obecnych 110 sióstr. Ponadto 2 panie podjęły się życia jako dziewice konsekrowane, a jedna jako pustelniczka.

Reklama

Natomiast wśród 105 braci zakonnych, ojców i księży ze zgromadzeń zakonnych męskich, obecni są: Franciszkanie, Franciszkanie Konwentualni, Michalici, Pijarzy i Salezjanie.

Wszystkich polecamy w modlitwie Panu Bogu, życząc jak najowocniejszego wypełnienia swego życiowego powołania w służbie Panu Bogu i ludziom.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezcenny dar

Niedziela lubelska 7/2022, str. V

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Agnieszka Marek

Wspólna modlitwa w archikatedrze

Wspólna modlitwa w archikatedrze

Dzień Życia Konsekrowanego skłania do spojrzenia na braci i siostry zakonne z wielu zgromadzeń i instytutów.

Osoby, które usłyszały głos powołania do kroczenia drogą rad ewangelicznych, ubogacają Kościół różnorodnymi charyzmatami. Ta niezwykła wspólnota spotkała się w święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej na adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych. – Dziękujemy za bezcenny i wspaniały dar, jakim jest życie konsekrowane dla diecezji i Kościoła, dla Ojczyzny i świata – powiedział abp Stanisław Budzik. 2 lutego metropolita wraz z biskupami Józefem Wróblem i Adamem Babem oraz kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi sprawował Eucharystię, którą rozpoczął obrzęd pobłogosławienia świec. – Przyszliśmy na spotkanie ze światłem; przynieśliśmy świece symbolizujące światło wiary – powiedział ksiądz arcybiskup, wskazując na Chrystusa, który rozjaśnia wszelkie ciemności.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję