Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chcę, ślubuję, przyrzekam...

W święto Ofiarowania Pańskiego jest wpisany Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który w tym roku obchodziliśmy po raz 26.

Niedziela rzeszowska 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Paulina Lęcznar

Mszy św. w intencji osób konsekrowanych przewodniczył bp Jan Wątroba

Mszy św. w intencji osób konsekrowanych przewodniczył bp Jan Wątroba

Jan Paweł II ustanawiając ten dzień chciał, aby był on okazją do głębszej refleksji całego Kościoła powszechnego nad darem życia poświęconego Bogu.

W święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – osoby konsekrowane z całej diecezji zgromadziły się w katedrze rzeszowskiej na wspólnej modlitwie. Spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Adoracją Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele, gdzie licznie przybyły siostry, ojcowie i bracia zakonni oraz konsekrowane wdowy i dziewice.

Po poświęceniu gromnic i modlitwie księdza biskupa uczestnicy udali się procesyjnie do górnego kościoła na Mszę św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali: ks. Stanisław Kamiński, wikariusz biskupi ds. zakonnych, ks. Lucjan Dyka, opiekun dziewic konsekrowanych oraz inni kapłani diecezjalni i zakonni. Liturgiczną posługę ołtarza pełnili bracia kapucyni z Sędziszowa Małopolskiego.

Celebrans przypomniał homilię bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszoną w święto Ofiarowania Pańskiego w Gnieźnie w 1965 r. „Dwie myśli snują się uporczywie, gdy niesiemy światło do ołtarza, gdy trzymamy świecę w dłoniach (...) jest otuchą i wskazaniem drogi, to Najświętsza Maryja Panna, która niesie Światłość dla świata i nowe życie w dzieje ludzkości”.

W homilii biskup rzeszowski nawiązał do zamysłu św. Jana Pawła II, który 25 lat temu ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. – Ojciec Święty chciał, by świat dostrzegł obecność osób konsekrowanych, by docenił ich rolę, a także dostrzegł radykalizm ich życia – podkreślił homileta.

Zwracając się do osób konsekrowanych biskup powiedział: – Chcemy wam dziękować za wasze ofiarne i czytelne świadectwo, za wasze tak, chcę, ślubuję, przyrzekam (...) za tę odpowiedź waszą, miłość największą. Życie osób konsekrowanych jest czytelną odpowiedzią daną Temu, który pierwszy umiłował, powołał, wezwał, uświęca i posyła. Dziękujemy wam za to, że chodząc mocno po ziemi (...) nieustannie patrzycie w niebo.

Reklama

W diecezji rzeszowskiej posługuje ponad 500 osób konsekrowanych. Mamy 17 zgromadzeń żeńskich, 7 męskich oraz 2 zakony klauzurowe: Siostry Karmelitanki Bose w Rzeszowie i Siostry Wizytki w Jaśle, a także świeckie osoby konsekrowane: 5 dziewic, 16 wdów, 2 pustelnice i osoby z Instytutu Chrystusa Króla.

Ostatni czas, naznaczony dramatem pandemii, stał się dla wielu próbą wiary, a zarazem sprawdzianem wzajemnej odpowiedzialności za siebie. W tej przestrzeni nie zabrakło osób konsekrowanych, które spieszyły i nadal spieszą z pomocą chorym, cierpiącym, osamotnionym i ubogim. I możemy tutaj powtórzyć za Ojcem Świętym Franciszkiem „Nasze życie znajduje swój sens tylko w służbie Bogu i bliźniemu”.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Bogu i ludziom

Nie wystarczy złożyć i przestrzegać naszych zakonnych ślubów, aby wypełnić nasze powołanie. Trzeba postępować według natchnienia Ducha Świętego, bo tylko wtedy wypełnimy wolę Chrystusa – mówił o. Marek Miszczyński, kapucyn

Siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni, a także członkowie instytutów życia konsekrowanego tradycyjnie 2 lutego dziękują Bogu za powołanie. W tym roku już 20. raz odbywa się to w Kościele w sposób uroczysty. Tegoroczne spotkanie miało charakter szczególny, ponieważ wieńczyło obchody całego Roku Życia Konsekrowanego. Diecezjalne dziękczynienie miało miejsce w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, u Ojców Kapucynów w Stalowej Woli.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję