Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Dieta dla każdego

Nie wystarczy chcieć schudnąć. Trzeba jeszcze wiedzieć jak. O metodę pytamy więc eksperta.

Niedziela Ogólnopolska 9/2022, str. 47

Adobe.Stock

Anna Wyszyńska: Wiele osób szuka dobrej diety. Co proponuje nam Centrum Dietetyczne Online?

Dr Katarzyna Wolnicka: W ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej działa Centrum Dietetyczne Online (CDO). Od początku 2018 r. pacjenci z całej Polski bez wychodzenia z domu i za darmo mogą korzystać u nas z profesjonalnych porad. Oferujemy porady dietetyków, psychodietetyka i fizjoterapeuty. Wystarczy zalogować się na stronie ncez.pzh.gov.pl/poradnia i umówić na rozmowę. Dietetyk odniesie się do naszych nawyków, powie, co i w jaki sposób możemy zmienić. Pomagamy zarówno osobom zdrowym, które chcą sprawdzić, czy ich sposób żywienia jest właściwy, jak i chorym, dla których dieta powinna być elementem skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku gdy jednocześnie występuje kilka schorzeń. Pacjenci mogą mieć pewność, że w naszej poradni uzyskają rzetelne informacje potwierdzone badaniami naukowymi, zgodnymi z aktualnym stanem wiedzy.

Potrzeby żywieniowe są różne. Czy każdy może uzyskać w centrum indywidualną poradę?

Porady dietetyczne są udzielane osobom w każdej grupie wiekowej i mogą dotyczyć zarówno bieżących pytań o dietę lub jej składniki, jak i zaleceń żywieniowych w chorobach dietozależnych, takich jak: choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, nowotwory, otyłość czy cukrzyca. Dietetycy są przygotowani do poradnictwa dietetycznego również w przypadku występowania kilku chorób współistniejących. W CDO można otrzymać także wskazówki żywieniowe, które ułatwią odchudzanie i poprawią samopoczucie. Konsultacje mogą mieć charakter jednorazowej porady lub stałej opieki. Prowadzimy także porady rodzinne, również z udziałem dzieci.

W jaki sposób można skontaktować się z Centrum?

Wystarczy wejść na wspomnianą stronę: ncez.pzh.gov.pl/poradnia i założyć swoje konto w serwisie – dosłownie trzema kliknięciami. To bezpieczny i przyjazny serwis prowadzony pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. W ankiecie podajemy: wiek, co jemy na co dzień, czy uprawiamy sport – odpowiedzi są widoczne wyłącznie dla odpowiadającego i ekspertów. Następnie w kalendarzu na swoim profilu zaznaczamy dzień i godzinę, kiedy chcielibyśmy porozmawiać on-line z ekspertem poradni dietetycznej. W momencie rozpoczęcia konsultacji naciskamy przycisk „Połącz” i zaczynamy wideorozmowę.

Reklama

Czy dużo osób korzysta z porad?

W 2021 r. w CDO przeprowadzono blisko 4,8 tys. konsultacji. Użytkownicy są zadowoleni z poradnictwa. 98% pacjentów uznało, że informacje przekazane podczas wizyty były dla nich przydatne i poleciliby skorzystanie z naszej poradni znajomym. 96% osób oceniło zrealizowaną konsultację bardzo dobrze bądź dobrze.

Działalność CDO to nie tylko kontakty specjalistów z pacjentami, ale również projekty i publikacje informacyjno-edukacyjne. Gdzie ich szukać?

Strona internetowa Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (ncez.pzh.gov.pl) jest wiarygodnym źródłem wiedzy. Osoby zainteresowane poprawą stanu swojego zdrowia i jakości życia mają tutaj dostęp do wielu artykułów, e-booków, infografik, przepisów oraz materiałów wideo na temat zdrowego żywienia oraz praktycznych zaleceń i wskazówek do realizacji. Poruszane tematy dotyczą problematyki żywienia zarówno w profilaktyce, jak i w terapii chorób dietozależnych w różnych grupach wiekowych.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję