Reklama

Niedziela Lubelska

Młodzi z Chrystusem

Ferie to doskonały czas na spotkanie z rówieśnikami i z Panem Bogiem.

Niedziela lubelska 9/2022, str. VII

Ruch Światło-Życie

W dniach od 11 do 27 lutego uczestnicy oaz wypełniają radością i modlitwą przestrzeń Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy. Przygotowaniem i prowadzeniem 4 turnusów rekolekcji dla 200 młodych osób zajęło się ok. 40 animatorów i kilku kapłanów związanych z Ruchem Światło-Życie.

Oazowa droga

Licealiści: Ala z Godziszowa, Dominik z Lublina oraz Maja i Sylwia z Chełma, wybrali „oazę ewangelizacji”. Dla dziewczyn to pierwsze spotkanie z rekolekcjami; Dominik ma już za sobą oazę wakacyjną. Wszyscy w parafiach spotykają się we wspólnotach, by przyjaźń z Chrystusem budować i umacniać przez cały rok. – Z oazą zetknęłyśmy się dopiero w jesieni; koledzy namówili nas do udziału w zimowych rekolekcjach. Jestem zaskoczona, że mogę tu wiele spraw przemyśleć. Do tej pory nigdy jeszcze tak poważnie nie zastanawiałam się nad życiem – mówi nieśmiało Maja. Ala jest zachwycona osobami związanymi z oazą. Nowi przyjaciele pomagają jej w trudnych sytuacjach, pozwalają być po prostu sobą. W gronie rówieśników często spotyka osoby, które naśmiewają się z wiary i obrażają Kościół, ale teraz ma i takich znajomych, wśród których może poznawać Jezusa i wzrastać w wierze. Jest przekonana, że oaza to jej droga.

Dominik poznał Ruch Światło-Życie podczas przygotowania do sakramentu bierzmowania. – W parafii wśród animatorów prowadzących grupy były osoby z oazy. Mówiły nam o Ruchu, dzieliły się swoim doświadczeniem spotkania Pana Boga. Bardzo mi się to spodobało. Doszedłem do wniosku, że i ja muszę przybliżyć się do Boga, a najlepiej będzie, gdy wokół mnie będą takie osoby, które już tę drogę przeszły – dzieli się Dominik. Jesienią chłopak dołączył do wspólnoty oazowej. Po rocznej formacji wybrał się na pierwsze rekolekcje wakacyjne, a później na Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej. – Umocniłem wiarę, pogłębiłem relację z Panem Bogiem i postanowiłem kontynuować formację. Teraz jestem na „oazie ewangelizacji”, by poznawać Dobrą Nowinę. Do otwarcia się na Boże słowo zachęcają mnie moderator i animatorzy. To bardzo dobry czas – zapewnia.

Reklama

Dojrzali chrześcijanie

Animatorka Agata Kusiak związała się z oazą w 2012 r. Wówczas pojechała na pierwsze rekolekcje, ale nie planowała oazowej przyszłości. Jednak gdy doświadczyła żywego Kościoła i spotkała ludzi, którzy naprawdę mają relację z Panem Bogiem, zmieniła zdanie. – Z czasem i ja zaczęłam tego życia doświadczać, w przyjaźni z Bogiem poczułam się wolna. Byłam gotowa bronić własnego zdania, moje myśli i opinie nie były wymuszone przez środowisko, miałam odwagę żyć zgodnie z sumieniem. W oazie wciąż fascynuje mnie prawdziwe życie – dzieli się animatorka. W Dąbrowicy opowiadała młodszym kolegom o swojej relacji z Bogiem, towarzyszyła im jako surowy opiekun i szczery przyjaciel. – Nie tak dawno sama byłam w ich wieku, wiem przez co przechodzą, jakie trudności towarzyszą ich wierze i codziennym wyborom. Podpowiadam im, jak trwać w przyjaźni z Jezusem – mówi. Inspiracji szuka m.in. w pismach ks. Franciszka Blachnickiego. – On patrzył w przyszłość. Gdy czytam jego słowa sprzed 40 lat, mam wrażenie, jakby napisał je wczoraj – mówi animatorka.

Moderator ks. Paweł Grzebalski zetknął się z oazą dopiero jako kapłan. Ruch Światło-Życie zafascynował go tym, że ma przygotowany program formacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jak podkreśla, aktualność charyzmatu ks. Blachnickiego wyraża się w ponadczasowym wezwaniu do bycia dojrzałym chrześcijaninem, który wciąż wzrasta w wierze i całym życiem świadczy o Bogu.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję