Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ocalić od zapomnienia

W polskim społeczeństwie wciąż żywo pamięta się o „naszym” Ojcu Świętym – Janie Pawle II, czego przykładem są liczne inicjatywy.

Niedziela sosnowiecka 9/2022, str. I

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Z badań CBOS przeprowadzonych we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II wynika, że wśród Polaków wciąż powszechne (94%) jest przeświadczenie, że papież Polak jest nadal autorytetem moralnym. Kierowanie się w życiu wskazaniami Ojca Świętego deklarowało 73% respondentów, przy czym zaledwie niespełna jedna czwarta (23%) nie ma co do tego wątpliwości. Swoje postępowanie jako niezupełnie zgodne z papieskim nauczaniem lub całkowicie z nim sprzeczne oceniał co piąty badany (21%).

Chcąc uchronić pamięć i dziedzictwo św. Jana Pawła II Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. ks. Jerzego Wolnego w Będzinie organizuje akcję zbiórki pamiątek po Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II. W zbiorach instytucji już znajdują się bogato ilustrowane wycinkami z prasy Kroniki Pontyfikatu przekazane przez Witolda Wilczyńskiego z Będzina oraz kolekcja książek i pamiątek podarowane przez Barbarę Horską z Dąbrowy Górniczej.

– W wielu domach znajdują się pamiątki związane z pontyfikatem św. Jana Pawła II, zdjęcia z pielgrzymek, książki, wiele osób w swych sercach nosi wspomnienia spotkań z tamtych lat. Mając świadomość, że czas szybko płynie, pamięć jest ulotna, a zgromadzone rzeczy nie zawsze znajdują godne miejsce – wyszliśmy z inicjatywą, aby zgromadzić właśnie w naszym archiwum te rzeczy. Młode pokolenie urodzone już po śmierci Jana Pawła II będzie miało okazje dotknąć historii Kościoła, naszej Ojczyzny i tej wyjątkowej postaci, która zmieniła oblicze świata. Zachęcam do przekazania wszystkiego, co związane jest ze św. Janem Pawłem II do naszego archiwum – mówi ks. Tomasz Zmarzły, dyrektor archiwum.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek, publikacji, zdjęć, wspomnień związanych ze św. Janem Pawłem II prosimy o kontakt z archiwum od wtorku do czwartku w godz. 10.00-13.00, telefonicznie lub e-mailowo na adres: archiwum@diecezja.sosnowiec.pl . Archiwum Diecezji Sosnowieckiej mieści się przy sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce, ul. ks. prał. Stefana Gibały 2

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję