Reklama

Niedziela Świdnicka

Likwidacja katolickiej szkoły

Na stronach internetowych Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie pojawił się komunikat związany z trudną decyzją Rady Generalnej Zgromadzenia.

Pomysł na katolicką szkołę w Dzierżoniowie zrodził się blisko dwie dekady temu. Oficjalnie Katolickie Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek rozpoczęło swoją działalność 1 września 2005 r. W 2017 r., w wyniku reformy oświaty, funkcjonujące do tej pory Niepubliczne Gimnazjum zostało przekształcone w Zespół Szkół, a następnie w Niepubliczną Szkołę Podstawową.

Aktualnie szkoła liczy 151 uczniów, którzy uczą się w 10 oddziałach klasowych. Placówka dysponuje przyjazną uczniowi i wysoko wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Dzieci są mocno związane ze szkołą i nauczycielami. Lubią w niej spędzać czas. Na miejscu mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i artystycznych.

Trudna decyzja

Dobra atmosfera, sympatia uczniów i zgrane grono pedagogiczne to ważne aspekty, ale są jeszcze inne czynniki, które decydują o prowadzeniu szkoły.

Reklama

Powołując się na Prawo Oświatowe i na decyzję Rady Generalnej Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki 28 stycznia siostry salezjanki zakomunikowały, że z dniem 31 sierpnia br. planowana jest likwidacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bł. Laury Vicuna w Dzierżoniowie. Jak czytamy w oświadczeniu organu prowadzącego: – Zbyt mała liczba uczniów spowodowana spadkiem przyrostu naturalnego w mieście, likwidacja gimnazjum oraz poważne problemy finansowe związane z utrzymaniem wyżej wymienionej szkoły podstawowej stanowią przyczyny jej zamknięcia.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie s. Annę Serafin z Salezjańskiej Inspektorii we Wrocławiu. – Jest to trudna decyzja dla naszego zgromadzenia. Szkoła od lat borykała się z kwestiami ekonomicznymi, budynek, w którym znajduje się placówka oświatowa jest dzierżawiony, a zgromadzenie nie dysponuje takimi środkami, aby ciągle dokładać do funkcjonowania szkoły, stąd ta decyzja, która jest ostateczna – powiedziała salezjanka. – Pomimo zamknięcia szkoły w dalszym ciągu będziemy kontynuować wychowanie w stylu salezjańskim w środowisku lokalnym, tj. w oratorium i przedszkolu działających przy ul. Spacerowej 2 – dodaje s. Anna Jaskółka – przedstawicielka organu prowadzącego szkołę.

Jest nadzieja

Decyzja sióstr salezjanek nie musi oznaczać, że dzieci będą musiały zmienić szkołę. Warto przypomnieć, że szkoła to uczniowie, nauczyciele, rodzice i organ prowadzący, który w tym przypadku rezygnuje z jej prowadzenia, ale są jeszcze rodzice, dzieci i nauczyciele. Oni zostają. Rodzicom bardzo zależy, aby szkoła dalej istniała. Dlatego działa już stowarzyszenie Edukacja i Rodzina, które będzie się starało założyć nową szkołę od podstaw. – Jest to dzieło do zrealizowania. Mamy już biznesplan i pomysły na pozyskiwanie przez stowarzyszenie środków zewnętrznych – mówi jeden z rodziców, dodając, że skoro w takich miastach jak Pieszyce i inne funkcjonują szkoły społeczne, to dlaczego nie miałoby się udać w Dzierżoniowie.

2022-02-22 11:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję