Reklama

Niedziela plus

Płock

Dla dobra wspólnego

Papieskie wyróżnienia „Pro Ecclesia et Pontifice” w Dniu Kobiet.

Niedziela Plus 12/2022, str. X

Biskup płocki Piotr Libera wręczył wyróżnienie przyznane przez papieża Franciszka trzem kobietom związanym z Kościołem płockim. Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” (dla Kościoła i Papieża) wraz z dyplomem za szczególną służbę Kościołowi otrzymały: misjonarka Świętej Rodziny s. Romana Grażyna Józefowicz z Mławy, Teresa Krowicka z Płocka i Sylwia Juszkiewicz z Krakowa. Uroczystość odbyła się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku.

– To dostrzeżenie geniuszu kobiety w Kościele powszechnym. Wiele uwagi w swoim nauczaniu i pracy poświęca mu Franciszek, który nominuje kobiety do wielu funkcji. Bóg zapłać za to wszystko, co robicie w różnych formach dla Kościoła i papieża – powiedział bp Libera.

Siostra Romana Grażyna Józefowicz (od Matki Bożej Nieustającej Pomocy) ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny od prawie 21 lat posługuje jako zakrystianka w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Organizuje pomoc duchową i materialną dla potrzebujących. Teresa Krowicka mieszka w Płocku. Jako dziecko była więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego – KL Soldau w Działdowie. Od lat troszczy się o zachowanie pamięci o ofiarach zagłady w tym obozie. Sylwia Juszkiewicz mieszka i pracuje w Krakowie, ale pochodzi z diecezji płockiej. Jest pielęgniarką w pogotowiu ratunkowym. Chętnie spieszy z pomocą pielęgniarską m.in. zakonnikom w podeszłym wieku.

Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” jest jednym z najważniejszych odznaczeń papieskich dla osób duchownych, zakonnych i świeckich. Przyznawany jest przez Ojca Świętego na wniosek biskupa diecezjalnego – jako dowód uznania za właściwą postawę moralną i zaangażowanie w pracę na rzecz dobra wspólnego.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję