Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Startuje Rok Arcybiskupa Bilczewskiego

20 marca przypada rocznica śmierci świętego wilamowianina.

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

Mjscreen

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach

To jednocześnie dzień inauguracji roku poświęconego tej wyjątkowej postaci. Większość duszpasterskich inicjatyw w diecezji bielsko-żywieckiej będzie związanych z sanktuarium dedykowanym św. Józefowi w jego rodzinnym mieście.

Obchody zainauguruje uroczysta Msza św. celebrowana w wilamowickiej świątyni 20 marca o godz. 17.00. Eucharystii przewodniczyć będzie następca św. Józefa na stolicy lwowskiej archidiecezji abp Mieczysław Mokrzycki.

W Wilamowicach rozpocznie się m.in. pielgrzymka do Łagiewnik, do Częstochowy, odbędą się tam również święcenia diakonatu, obchody Bożego Ciała czy dożynki. Do rodzinnej miejscowości Józefa Bilczewskiego pielgrzymować będą wspólnoty i ruchy działające w naszej diecezji. Liturgiczna uroczystość ku czci świętego celebrowana będzie 23 października przez kard. Kazimierza Nycza. Rok Jubileuszowy zamknie Msza św. celebrowana przez bp Romana Pindla 26 marca 2023 r. i transmitowana na antenie TV Polonia.

Reklama

– Czas, który Boża Opatrzność zaplanowała na czas obchodów, okazał się być wyjątkowym – myślę szczególnie o trwającej wojnie na Ukrainie. Św. Józef Bilczewski dał się poznać jako niestrudzony orędownik pokoju, patriota, a nade wszystko duszpasterz głębokiej wiary i zatroskania o życie sakramentalne i ewangeliczne swoich wiernych. W tym duchu pragniemy przyzywać jego orędownictwa w naszych potrzebach oraz uczyć się od niego drogi ku świętości – stwierdził kustosz sanktuarium wilamowickiego ks. prał. Stanisław Morawa.

Przypomnijmy, że bp Roman Pindel św. Józefowi poświęcił list pasterski na tegoroczny Wielki Post. W dokumencie wskazał trzy obszary wielkopostnych wysiłków nawiązujące do życia i nauczania świętego wilamowianina. To Eucharystia, rola Maryi w życiu osobistym i naszej Ojczyzny oraz troska o wiarę i wychowanie młodych ludzi. Zachęcił w nim wiernych do nawiedzania wilamowickiej świątyni.

Dedykowane św. Józefowi sanktuarium w Wilamowicach zaprasza do nawiedzania relikwii lwowskiego arcybiskupa. We wtorki odprawiane są specjalne nabożeństwa ku czci patrona Wilamowic. Na stronie parafii działa skrzynka modlitewna, gdzie zgłaszać można swoje prośby i modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Z internetowej witryny można także śledzić liturgiczne celebracje, a w wirtualnym spacerze zwiedzić sanktuarium z kaplicą poświęconą świętemu arcybiskupowi.

2022-03-15 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa radość i prawdziwe zmęczenie

Niedziela bielsko-żywiecka 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

św. Józef Bilczewski

Robert Karp

Ostatnie metry przed metą. Na czele relikwie św. Józefa Bilczewskiego

Ostatnie metry przed metą. Na czele relikwie św. Józefa Bilczewskiego

1200 pątników, 4 dni marszu z Hałcnowa do Łagiewnik i radość, że droga nie wirtualna, lecz prawdziwa. I zmęczenie prawdziwe. Tak podsumować można 10. edycję diecezjalnej pielgrzymki do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, która po pandemicznych zawirowaniach wróciła na drogi Podbeskidzia i Małopolski.

Polecam waszym modlitwom sprawy diecezji, oprócz tych, które podejmujecie od siebie czy z prośby, czy potrzeby innych osób – powiedział bp Roman Pindel do pielgrzymów wyruszających z Hałcnowa na pielgrzymi szlak. Siedmiu grupom pątników towarzyszył Najświętszy Sakrament – w specjalnej monstrancji w formie postaci Jezusa stojącego na podstawie imitującej kulę ziemską. W okolicy serca figury wkomponowano miejsce na Hostię.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję