Reklama

Niedziela Łódzka

Nieść pomoc uzależnionym

Nasi podopieczni nazywają je domem albo wspólnotą – tak o miejscu, które powstało, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, mówi Dagmara Diug, prezes Fundacji „Magnificat”.

Niedziela łódzka 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

uzależnienia

Archiwum Domu Magnificat

Podopieczni tworzą rodzinę

Podopieczni tworzą rodzinę

Podczas wielkopostnego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych abp Grzegorz Ryś nawiązał w swoich słowach do okresu Wielkiego Postu, jako czasu łaski Bożej, ale jednocześnie czasu wysiłku, trudu, rezygnacji i ofiary.

Warto w tym czasie pochylić się nad losem tych, którzy każdego dnia zmagają się z walką o samych siebie – walką z uzależnieniem. Schronieniem i miejscem pomocy stał się Dom Magnificat – miejsce, które powstało, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, ich rodzinom i bliskim. – Najważniejsza jest dla nas troska o każdy wymiar człowieka uzależnionego. Opieka nad każdą przestrzenią – emocjonalną, psychiczną, ale też duchową. Łączenie wsparcia duchowego z solidną terapią – mówi Dagmara Diug, terapeuta i prezes Fundacji.

Dom otoczony lasami mieści się w Łasku – Kolumnie. W parterowym budynku, są pokoje, kuchnia, stołówka, a w centrum kaplica. To miejsce rodzinne. Przebywają tutaj zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dzięki wsparciu darczyńców tworzą się kolejne, nowe miejsca. – Nasi podopieczni nazywają to miejsce domem albo wspólnotą. Jest to także forma wspólnoty miejsca. Niektórzy z nas, terapeuci mieszkają tu na stałe. To powołanie do bycia bliżej i więcej dla tych, którzy tego potrzebują – dodaje pani Dagmara.

W codziennym funkcjonowaniu w pracy z człowiekiem uzależnionym niezbędne są zasady i regulamin. Prowadzona terapia ma kilka elementów: ergoterapia – czyli terapia poprzez pracę, terapia grupowa oraz indywidualna. Kluczowa staje się nauka odpowiedzialności za konkretne, powierzone zadania, by przez regularność i staranność szanować siebie nawzajem. W domu są osoby w różnym przedziale wiekowym – od 21 do 61 lat. Każdy pacjent ma swojego terapeutę. To miejsce łączy model społeczności terapeutycznej z pracą nad 12 krokami. Dodatkowo tworzone są mitingi dwa razy w tygodniu, by dać jak najwięcej narzędzi do pracy z uzależnieniem. W każdy wtorek z pobliskich okolic mogą przyjeżdżać osoby z zewnątrz.

Reklama

– Czas nie jest łatwy, jesteśmy w trudnej sytuacji. Widzę wśród pacjentów, którzy się zgłaszają, że bardzo dużo osób zmaga się z depresją, z uzależnieniem, ale trzeba walczyć, by być z ludźmi, aby się nie izolować, kiedy ogarnia nas lęk i beznadzieja. Warto wtedy prosić o pomoc, bo ta samotność zabija, ale zawsze jest nadzieja. Te historie, które tutaj przeżywamy są walką w każdym wieku i z każdą trudną sytuacją. Ukończenie terapii jest początkiem trzeźwienia, ale wspólnota pozwala odzyskiwać nadzieję, zawsze – podsumowuje pani Dagmara.

Zachęcamy do wsparcia finansowego. Więcej informacji na stronie www.fundacjamagnificat.pl .

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badaczka e-uzależnień: obniżanie wieku korzystania z urządzeń mobilnych przez najmłodsze dzieci może niepokoić

Już co drugie dziecko do szóstego roku żucia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. „Wiek inicjacji z roku na rok się obniża. To jest trend niepokojący” - przyznaje dr Magdalena Rowicka, psycholog, autorka badań „Brzdąc w sieci!”.

Zespół badaczy pod kierunkiem dr Magdaleny Rowickiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie zbadał, jak wygląda korzystanie najmłodszych dzieci z urządzeń mobilnych, takich jak telefon, smartfon, czy laptop.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję