Reklama

Niedziela Rzeszowska

Posłani w pokoju Chrystusa

Pod tym hasłem 4 marca br. mieszkańcy Rzeszowa i okolic odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej idąc ulicami miasta.

Niedziela rzeszowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Janusz Sądel

W modlitwie na ulicach miasta uczestniczyły rzesze mieszkańców

W modlitwie na ulicach miasta uczestniczyły rzesze mieszkańców

Ta myśl jest także tematem przewodnim roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Jest ona bardzo aktualna, ponieważ na tegoroczne nabożeństwo wyruszyliśmy z bagażem doświadczenia pandemii koronawirusa oraz wielkiej niesprawiedliwości tragedii wojennej, która dotknęła naszych sąsiadów za wschodnią granicą. Pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, modliliśmy się idąc od Krzyża Pamięci Ofiar Komunizmu do bazyliki Ojców Bernardynów i słuchając rozważań przygotowanych przez ks. Grzegorza Kota.

W atmosferze modlitwy na poszczególnych stacjach do krzyża podchodzili reprezentanci różnych środowisk i organizacji. Byli wśród nich przedstawiciele służb mundurowych, służby zdrowia, społeczności akademickiej, uczniów i nauczycieli, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Związku Strzeleckiego Strzelec, NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego, Liturgicznej Służby Ołtarza, Duszpasterstwa Rodzin i Ruchu Domowy Kościół, bractw św. Józefa i św. Michała, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej oraz kapłani i Rycerze Kolumba. Nie sposób wymienić wszystkich, ponieważ mieszkańcy licznie włączyli się w to modlitewne nabożeństwo.

Ostatnie dni naznaczone brutalną agresją wojsk rosyjskich na Ukrainę wyzwalają w nas potrzebę pomagania braciom zza wschodniej granicy. Z dumą obserwujemy wspaniałe świadectwo, które dają Polacy, wśród nich mieszkańcy Podkarpacia, którzy starają się nieść pomoc na różne sposoby. Teraz zobaczyliśmy, jak kruche jest poczucie bezpieczeństwa, pokoju i względnego dobrobytu, jak szybko to może legnąć w gruzach.

Reklama

Do modlitwy przyłączyły się także osoby, które w Rzeszowie znalazły schronienie przed bombami i rakietami. Między innymi w Drodze Krzyżowej uczestniczyły panie Maria i Anna – mama i córka, której piętnastomiesięczny synek pozostał pod opieką rodziny w ich nowym mieszkaniu przygotowanym przez życzliwych ludzi w Rzeszowie. Ich świadectwo było poruszające. Gorąco dziękowały za pomoc i życzliwość, której doświadczają w Polsce. Mówiąc o Drodze Krzyżowej wyznały, że przeżywały poszczególne stacje tak, jakby rzeczywiście szły z Chrystusem i wraz z Nim spotykały Weronikę i Szymona z Cyreny – tego faktycznie doświadczyły w ostatnich dniach.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w bazylice Ojców Bernardynów uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego, który przypomniał, że 4 marca wspominamy św. Kazimierza – patrona młodzieży i jednocześnie patrona bp. Kazimierza Górnego, pierwszego ordynariusza rzeszowskiego.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłaj, w deszczu, w śniegu idzie z Jezusem

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

droga

Ewelina Maniecka

W Kłaju rodzi się nowa tradycja. Od pięciu lat w piątek przed Niedzielą Palmową wierni przychodzą na Drogę Krzyżową ulicami swojej miejscowości. Rozpoczynają ją w różnych miejscach Kłaja. W tym roku Droga Krzyżowa wiodła od kościoła, przez Goły Brzeg, Podlas i Wądoły by zakończyć modlitwę w Kościele Parafialnym.

Rozważania, które zostały przygotowane były związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Wspomniano zamysł papieża, Jana Pawła II dotyczący spotkań młodych całego świata. Przypomniano ostatnią Drogę Krzyżową Papieża Polaka, kiedy podczas Wielkiego Piątku tulił do siebie Krzyż Jezusa. Także pogrzeb świętego Jana Pawła II, który przez media został nazwany „nieformalnym Światowym Dniem Młodzieży”. Po każdej stacji, ks. proboszcz zachęcał przedstawicieli różnych grup, by nieśli krzyż, między innymi: matki, ojców, dzieci, babcie i dziadków, służbę liturgiczną, młodzież, harcerzy, członków róż różańcowych. Schola śpiewała Hymn Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. Podczas nabożeństwa także odmawiano różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Śpiewano pieśni wielkopostne.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję