Reklama

Porady

Specjalista radzi

Z autyzmu się nie wyrasta

Zarówno na świecie, jak i w Polsce liczba osób ze spektrum autyzmu stale rośnie. Dlatego 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.

Niedziela Ogólnopolska 13/2022, str. 47

[ TEMATY ]

autyzm

Adobe.Stock.pl

Anna Wyszyńska: Jakie są objawy autyzmu? Co powinno zwrócić uwagę rodziców i skłonić ich do zdiagnozowania dziecka?

Joanna Grochowska: Przede wszystkim trzeba pamiętać, że diagnoza – spektrum autyzmu – może być stawiana w każdym wieku, od niemowląt po osoby dorosłe. Czasami objawy są słabo nasilone i jeśli dziecko ma dobre wsparcie ze strony otoczenia, to może całkiem dobrze funkcjonować, a inni mogą nie zauważyć, jak wielkiego wysiłku wymaga od niego radzenie sobie na co dzień.

U kilkumiesięcznych dzieci powinno zaniepokoić, że niemowlę ma osłabiony kontakt wzrokowy, nie odpowiada uśmiechem na uśmiech, nie okazuje zainteresowania, gdy w jego polu widzenia pojawiają się bliskie mu osoby. Niepokojące jest również, jeżeli dziecko często nie reaguje na wołanie po imieniu albo sprawia wrażenie, jakby nie słyszało, że coś się do niego mówi. Ważny jest gest wskazywania, gdy dziecko chce podzielić się swoim zainteresowaniem, np. tym, że zobaczyło coś ciekawego. Jeśli dziecko tego nie robi, powinno to wzbudzić niepokój. To ważny etap w rozwoju i w przypadku wątpliwości lepiej się skonsultować ze specjalistą.

Czy można określić wspólne objawy autyzmu u dzieci i u dorosłych?

Dzieci i dorośli ze spektrum autyzmu mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i przestrzeganiu reguł społecznych, a także ze zrozumieniem reakcji i emocji innych ludzi. Często wyrażają własne uczucia w nietypowy sposób. Mogą w ogóle nie posługiwać się mową werbalną albo mieć ograniczony zasób słów. Mogą też mówić płynnie, ale mieć trudności z rozumieniem kontekstu. W relacjach z innymi nie okazują wzajemności, której inni oczekują. Denerwują ich zmiany w otoczeniu. Zdarza się, że mają niezwykłe dla swojego wieku lub wyjątkowo nasilone zainteresowania i ulubione tematy, którym poświęcają wiele czasu i uwagi. Częste są u nich nadwrażliwość lub ograniczone reakcje na bodźce dotykowe, bólowe, słuchowe, wzrokowe i zapachowe, co w wielu sytuacjach powoduje ich cierpienie. Mogą doświadczać przeciążenia sensorycznego, które objawia się płaczem, paniką, czasami złością.

Reklama

Jak duże znaczenie ma wczesna interwencja?

Wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Pozwala na adekwatne i skuteczne dostosowanie warunków rozwoju i działań do jego potrzeb. To zdecydowanie zwiększa jego szanse na samodzielne życie w przyszłości. Terapia musi być zindywidualizowana, bo każde dziecko z autyzmem jest inne. Powinna uwzględniać jego trudności i mocne strony. Nie ma jednej, uniwersalnej metody terapii, która byłaby odpowiednia dla każdego pacjenta. Stałego wsparcia potrzebują także rodzice, bo to oni spędzają najwięcej czasu z dzieckiem i są dla niego najważniejszymi osobami.

Gdzie rodzice mogą uzyskać wiedzę i pomoc?

Tak naprawdę w Polsce rodzice wciąż mają utrudniony dostęp do pomocy. Brakuje rozwiązań systemowych. Niewiele placówek prowadzi świadczenia w ramach NFZ. Projekty, np. z PFRON, są ograniczone w czasie i nie zawsze dostępne. A przecież terapia i różne formy wsparcia są potrzebne przez całe życie, bo z autyzmu się nie wyrasta. Dramatyczna jest sytuacja osób dorosłych z autyzmem, szczególnie tych z głębokim poziomem zaburzeń. W całej Polsce jest tylko kilka placówek, które oferują im wsparcie, a które ze względu na brak finansowania ze strony państwa borykają się non stop z problemami. Informacji i pomocy warto szukać na stronach organizacji pozarządowych. Adres internetowy naszej fundacji to: synapsis.org.pl .

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: międzynarodowa konferencja nt. osób dotkniętych autyzmem

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

autyzm

Graziako

Wzmacniać i, tam gdzie to konieczne, ożywiać nadzieję u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ich rodzinach i u wszystkich tych, którzy się nimi opiekują - taka jest myśl przewodnia XXIX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie. W konferencji „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”, wezmą udział światowej klasy eksperci w dziedzinie autyzmu.

- Nasza konferencja została zorganizowana po to, aby lepiej sprostać wyzwaniom, jakie duszpasterstwu służby zdrowia, a także nauce, medycynie, rodzinie, placówkom oświatowym i opiece społecznej oraz generalnie społeczeństwu i rządowi stawia autyzm. Wzorem poprzednich konferencji zaproszono specjalistów reprezentujących różne dziedziny społeczno-kulturowe i religijne, aby wspólnie mogli przedstawić najlepsze osiągnięcia w dziedzinie badań, diagnostyki i leczenia, a także w zakresie wspierania zarówno tych, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i tych, którzy się nimi opiekują - mówi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję