Reklama

Niedziela Małopolska

By wyeliminować proceder

Naciągacze będą działać tak długo, jak długo będą osoby, które dadzą się oszukać – przestrzega komisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Niedziela małopolska 14/2022, str. VI

[ TEMATY ]

policja

ostrzeżenie

Biuro prasowe UMWM

Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego z Beatą Wcisło, komisarzem KW Policji w Krakowie

Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego z Beatą Wcisło, komisarzem KW Policji w Krakowie

Pomysłowość złodziei wydaje się nie mieć granic. Jedni np. dzwonią do ludzi starszych (60 plus) i informują, że bliska osoba miała wypadek i jest potrzebna gotówka. Inni przedstawiają się jako policjanci, w tym funkcjonariusze CBŚP, i żądają pieniędzy. Jeszcze inni wchodzą do domu pod pretekstem dokonania kontroli konkretnych urządzeń albo telefonicznie wyłudzają dane i „czyszczą” konta. – Każdego dnia na terenie województwa małopolskiego dochodzi do oszustw, których ofiarą są seniorzy – informuje komisarz Beata Wcisło. Przyznaje, że kwoty, jakie seniorzy przekazują obcym osobom, wprowadzają prowadzących sprawy w osłupienie. Podkreśla, że Policja podejmuje liczne działania prewencyjne, które mają przeciwdziałać przestępczym procederom.

Projekty i współpraca

Policja pozyskuje do współpracy różne organizacje i instytucje, np. za pośrednictwem przedszkolaków do seniorów w całej Małopolsce z okazji Dnia Babci i Dziadka trafiły laurki, a w nich obok życzeń – ostrzeżenie przed potencjalnymi oszustami. Do działań o charakterze prewencyjnym należą kampanie informacyjne i liczne spotkania połączone z przekazywaniem ulotek, rozpowszechnianiem plakatów przestrzegających seniorów przed wyłudzeniami.

– Jest wiele instytucji, które angażują się w realizowane projekty, wspierają nas na różne sposoby, mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo seniorów – zaznacza pani komisarz i wymienia m.in. Małopolskie Kuratorium Oświaty, Radio Kraków, ZUS oddział w Krakowie, okręg małopolski Polskiego Związku Działkowców. Podkreśla szczególne zaangażowanie i wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego, w tym Marty Malec-Lech – członka Zarządu Województwa Małopolskiego.

Pani Marta Malec-Lech, zapytana o powody angażowania konkretnych środków na rzecz bezpieczeństwa seniorów Małopolski, wyjaśnia: – Seniorzy to grupa szczególna, nie tylko dlatego, że jako społeczeństwo coraz szybciej się starzejemy. Ostatnie lata, czas pandemii przyczyniły się do znacznej izolacji. Ten fakt wykorzystują oszuści i przestępcy. Jako samorząd staramy się działać długofalowo, ale często musimy błyskawicznie reagować na nowe zjawiska i zagrożenia. Stąd nasze działania. Cieszę się, że znajdujemy partnerów, którzy patrzą podobnie i dzięki temu działamy skutecznie i na szeroką skalę, angażując w te działania wszystkie pokolenia.

Reklama

Rola seniorów

Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego podkreśla szczególną rolę seniorów i zauważa: – Dzisiejszy świat oferuje wiele, ale często ta oferta jest pozbawiona wartości, tradycji, czy korzeni. Dziadkowie potrafią nam bardzo szybko wskazać te „czasowe mody”, którym nie warto ulegać. Wiedzą to, bo mają ogromne doświadczenie i wiele w życiu już widzieli, i wiele przeszli. Dodaje, że Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan to także ogromna szansa dla młodszych pokoleń, aby wsłuchały się w ten głos doświadczenia i rozsądku, by potrafiły oceniać pewne zjawiska z dystansu, aby w tej erze cyfrowej nie zatracić naszego dziedzictwa i wartości, które są uniwersalne.

– To nasi wychowawcy oraz źródło wiedzy, a nierzadko także bohaterowie trudnych, czarnych kart polskiej historii – zaznacza kapelan Małopolskiej Policji ks. Łukasz Michalczewski i przypomina, że to właśnie nasze babcie i dziadkowie jako pierwsi zapraszają wnuki do wspólnej modlitwy, w różnych sytuacjach motywują do działania, a kiedy nie zachowujemy wartości, jakich od nich się mogliśmy nauczyć, potrafią upomnieć i wskazać dobrą drogę. Stwierdza: – Bez wątpienia należy się im wielki szacunek oraz troska o dobrą, szczęśliwą starość.

Oszukiwani i oszuści

Z rozmowy z komisarz Beatą Wcisło wynika, że częściej oszukiwane są kobiety. – Panie działają bardziej emocjonalnie, chętnie angażują się w pomaganie, co oszuści bezwzględnie wykorzystują – stwierdza i dodaje, że przestępcy namierzają osoby samotne, mieszkające w blokach, dysponujące telefonami stacjonarnymi. – Szczególną rolę do spełnienia mają rodziny – przekonuje i wyjaśnia, że trzeba babciom, dziadkom, ale też starszym, samotnym sąsiadom tłumaczyć, iż nie należy ufać obcym. Przywołując oszustwa „na policjanta”, zaznacza: – Musimy to powtarzać wielokrotnie, że policjanci nie dzwonią do rodzin osób poszkodowanych i ani nie proszą, ani nie żądają pieniędzy!

Reklama

Co więc robić, aby nie zostać ofiarą? Pani komisarz radzi: – Gdy ktoś dzwoni z zaskakującą nas informacją, warto się rozłączyć i sprawdzić, czy tak jest istotnie, kontaktując się z osobami, instytucjami, na które ten ktoś się powołuje. Nie podejmować decyzji pod wpływem emocji. Przeczekać, przegadać temat z kimś, komu ufamy. Podaje przykład: – Wczoraj na terenie powiatu tarnowskiego nieustalona osoba, dzwoniąc na telefony stacjonarne, usiłowała pod pretekstem wypadku członka rodziny wyłudzić pieniądze. Dzwoniła do zamieszkałych w Tarnowie kobiet (lat: 89, 77, 91, 85) i namawiała do przekazania pieniędzy na potrzebę wpłaty kaucji. Na szczęście, do tego nie doszło, bo panie wiedziały, jak działają naciągacze.

– A co zrobić w sytuacji, gdy do wyłudzenia dojdzie? – dopytuję. – Natychmiast poinformować Policję – wyjaśnia Beata Wcisło. Przytacza historię oszustek, które w Nowym Sączu próbowały sprzedać niedostępny na rynku, a pożądany towar. Informuje: – Jedna ze starszych pań nie dała się oszukać, ale dwie kolejne sądeczanki niestety, straciły swoje oszczędności. Dzięki błyskawicznym działaniom i współpracy sądeckich oraz krakowskich policjantów, pieniądze i kosztowności starszych pań zostały odzyskane, a dwie kobiety, podejrzewane o przestępstwo, zatrzymano, kiedy wjeżdżały taksówką do Krakowa.

Wspólne zadanie

Dzięki różnorodnym, zrealizowanym projektom, przestrzegającym seniorów przed oszustami, przybywa informacji o próbie wyłudzenia, a nie o dokonanym przestępstwie. – Porównując rok 2020 do 2021, nastąpił 13-procentowy spadek poniesionych strat przez osoby starsze, tj. z 11 093 857 zł na kwotę 9 662 077 zł – informuje Beata Wcisło i przestrzega: – Naciągacze będą działać tak długo, jak długo będą osoby, które dadzą się oszukać!

Ksiądz Łukasz Michalczewski przypomina, że oszustwa, jakich dopuszczają się przestępcy na seniorach, w świetle nauki Kościoła należą do jednych z najgorszych grzechów. – Seniorzy, często bezbronni, w dobrej wierze przekazują duże sumy pieniędzy bandytom – zaznacza i dodaje: – Mówimy takiemu procederowi stanowcze NIE i robimy wszystko, by do tych przestępstw nie dochodziło. Jako kapelan Małopolskiej Policji jestem niezmiernie wdzięczny za ogromny wysiłek, jaki wkłada nasza Policja w informowanie seniorów o tym procederze. Podejmujemy również wspólne zadania, by dotrzeć do jeszcze większej liczby naszych babć i dziadków tak, by wyeliminować ten rodzaj działalności grup przestępczych.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Policja ostrzega seniorów przed oszustami

Niedziela świdnicka 10/2019, str. III

[ TEMATY ]

policja

Strona internetowa KMP w Wałbrzychu

Nadkomisarz Magdalena Korościk

Nadkomisarz Magdalena Korościk

Osoby starsze coraz częściej padają ofiarą oszustów, którzy stosują wymyślne i coraz bardziej perfidne sposoby na pozbawienie seniorów pieniędzy, czasem oszczędności całego życia

Już nie tylko posługując się metodą na przysłowiowego „wnuczka”, ale również podając się za pracownika różnych instytucji publicznych czy firm, a nawet funkcjonariusza policji, oszuści wykorzystują zaufanie starszych osób do tych instytucji i okradają praktycznie bezbronnych seniorów. Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej „dobre serce” seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź podając się za osoby urzędowe – listonosza, pracownika ZUS-u, gazowni, elektrowni, firm – hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego, a nawet podając się za adwokata lub policjanta. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

CZYTAJ DALEJ

Niech cała ziemia chwali swego Pana

Niedziela Ogólnopolska 27/2019, str. 27

W zamierzonej i urzeczywistnionej przez Boga historii zbawienia szczególne rola i znaczenie przypadły Jerozolimie. Jej duchowe centrum stanowiła świątynia, jednak cała Jerozolima stała się Miastem Świętym naznaczonym szczególną Bożą obecnością i opieką. Z Jerozolimą, co podkreśla pierwsze czytanie wyjęte z ostatniej części Księgi Izajasza, zostały związane obietnice mesjańskie. Prorok zapowiada pod koniec VI wieku przed Chr. radosny powrót z wygnania babilońskiego i przedstawia Jerozolimę jako matkę, która obficie karmi lud Bożego wybrania oraz usuwa spośród niego wszelki lęk i smutek. Chwała Jerozolimy nie ograniczy się do Izraela, gdyż – jak potok wezbrany wielką wodą – napłyną do niej również inne narody. Psalmista więc woła: „Niech cała ziemia chwali swego Pana”.

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję