Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święta Barbara na Górce

Kiedy powstała diecezja rzeszowska, w Ropczycach działała tylko jedna parafia, choć na jej terenie były wówczas cztery kościoły.

Niedziela rzeszowska 16/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Kościół parafialny „Na Górce” prezentuje się nowocześnie

Kościół parafialny „Na Górce” prezentuje się nowocześnie

Przy dwóch z tych kościołów zostały erygowane później nowe parafie: Świętej Rodziny i bł. Urszuli Ledóchowskiej, ale pierwszą była parafia św. Barbary na osiedlu św. Barbary, nazywanym też „Na Górce”, która nie miała swojego kościoła, jedynie tymczasową kaplicę.

Z kart historii

W Ropczycach u początków historii miasta istniał kościół dedykowany św. Barbarze. Dziś nie ma już śladu tego kościoła, ani dokładnych jego opisów. Zachowała się jedynie niewielka figurka św. Barbary w ropczyckiej farze, zabytkowa studnia dedykowana świętej i ulica jej imienia. Inicjatywa budowy kościoła św. Barbary na nowym ropczyckim osiedlu, z którą wystąpił ks. prał. Józef Cieśla, była nawiązaniem do dawnego kultu tej świętej. Ksiądz prałat zabezpieczył działkę obok ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Ropczycach, ale nie uzyskał pozwolenia władz komunistycznych na budowę świątyni. Rozpoczął budowę domu katechetycznego, by dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej miały blisko na naukę religii. Wylano fundamenty, ale dalsze prace zatrzymano, bo nauka religii w 1990 r. wróciła do szkoły.

Kolejny ropczycki proboszcz śp. ks. prał. Jan Delekta zorganizował ośrodek duszpasterski na osiedlu św. Barbary. W latach 1995-96 z jego inicjatywy wzniesiona została tymczasowa kaplica, poświęcona przez bp. Kazimierza Górnego, biskupa rzeszowskiego w dniu odpustu ku czci św. Barbary w 1996 r. Projekt kaplicy wykonał mgr inż. Stefan Miąso. 10 lipca 1999 r. bp Kazimierz Górny erygował parafię, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. Leopolda Kordasa. Kościół parafialny stanowiła dotychczasowa, tymczasowa kaplica. Przy parafii istniał już, w stanie surowym, dom parafialny, zbudowany na fundamentach zalanych jeszcze w latach 80., który przeznaczono w części na plebanię. Kaplica miała powierzchnię 200 m2 i spełniała swoją rolę do sprawowania liturgii, pozwalając na spokojne przygotowanie budowy kościoła. W październiku 2005 r. rozpoczęto wykopy fundamentów pod budowę nowej świątyni obok istniejącej kaplicy. Prace postępowały systematycznie i dokładnie. Kolejne lata to czas, gdy wykonane zostały tynki wewnętrzne i elewacja świątyni, zamontowano ogrzewanie, położono posadzkę. 10 kwietnia 2014 r. bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, sprawował w nowej świątyni pierwszą Mszę św., w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z trzech parafii: św. Michała Archanioła, Świętej Rodziny i św. Barbary. Pobłogosławił budujący się wciąż kościół, oddając go do użytku wspólnocie parafialnej. Prace postępowały dalej, a kościół służył wiernym do modlitwy. W świątyni wzniesiono granitowy ołtarz i ambonę. W październiku 2017 r. w 100-lecie objawień fatimskich, figura Matki Bożej Fatimskiej, która towarzyszy parafii od początku istnienia, została przyozdobiona koroną poświęconą i nałożoną przez bp. Jana Wątrobę. Na 20-lecie parafii poświęcona została nowa figura Patronki wykonana w pracowni snycerskiej Andrzeja Burkota. W minionym roku erygowano Drogę Krzyżową wykonaną w pracowni metaloplastyki Stanisława Stopyry. Zakupione zostały 27-głosowe organy, które montowane będą w przyszłym roku. Obecnie świątynia jest wyposażana i przygotowywana do konsekracji.

Reklama

Architektura i wyposażenie

Kościół zbudowany w nowoczesnym stylu z wieloma płaszczyznami jest bardzo funkcjonalny. W bryle zewnętrznej osadzony jest na planie krzyża greckiego, z dwoma dachami wzajemnie przenikającymi się pod kątem prostym. Nieopodal jest wolnostojąca dzwonnica. Ściana frontowa z dominującym wpisanym w środku krzyżem przecięta jest oknami witrażowymi i przydachami. Wnętrze kościoła stanowi jedną otwartą przestrzeń. Posadzka granitowa jest położona w całym kościele. Komponuje się z nią granitowy ołtarz i ambonka. W nastawie ołtarzowej znajduje się krzyż pasyjny, pod którym są obrazy patronów diecezji: św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny. Na Wielkanoc będziemy się cieszyć nowym wystrojem wnętrza. Jest to na ścianie prezbiterium centralnie umieszczony krzyż z 3-metrową figurą Jezusa wykonaną w technice metaloplastyki, do którego stóp od ziemi wije się winna latorośl. Jezusa ukrzyżowanego i ukrytego w tabernakulum adorują aniołowie. Wnętrze świątyni jest ciągle doposażane.

Reklama

Kapłani

Początki parafii związane są z osobą długoletniego proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, ks. prał. Józefa Cieśli (proboszcz w latach 1963-1991), który zapoczątkował starania o budowę świątyni na nowym osiedlu w Ropczycach. Organizację i przygotowania do erygowania nowej parafii „Na Górce” przejął śp. ks. Jan Delekta, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (1993-2011), który zbudował tymczasową kaplicę i dom parafialny. Pierwszym proboszczem został ks. kan. Leopold Kordas, który pełni tę posługę do dziś. On to przeprowadził budowę świątyni parafialnej oraz zorganizował duszpasterstwo. Księdza proboszcza wspiera dwóch wikariuszy. W parafii pracowało w poprzednich latach 14 wikariuszy.

Powołania

Parafia cieszy się wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Z parafii pochodzą: ks. Piotr Sałek (diecezja rzeszowska), o. Andrzej Wójcik (dominikanin), ks. Krzysztof Kopala (archidiecezja szczecińsko-kamieńska), ks. Grzegorz Wójcik (diecezja rzeszowska), ks. Marcin Saj (diecezja litomierzycka, Czechy), ks. Marcin Olszewski (diecezja rzeszowska), ks. Andrzej Chmiel (diecezja rzeszowska), ks. Tomasz Świętoń (diecezja rzeszowska). Z parafii pochodzi także grono sióstr zakonnych. Najliczniejsze są felicjanki: s. Edyta Małgorzata Pawelska, s. Rita Wioletta Maroń, s. Ewa Dorota Zając, s. Milena Joanna Pociask, s. Nehemi Agnieszka Maciejewska. Inne zgromadzenia reprezentują: s. Iwona Szewc (michalitka), s. Anna Jemioło (misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej), s. Agnieszka Czochara (Sługi Jezusa).

Duszpasterstwa

W parafii dużą popularnością cieszą się nabożeństwa fatimskie 13. dnia miesiąca od maja do października połączone z procesją różańcową, a w miesiącach zimowych czuwania fatimskie o godz. 20. W pierwsze soboty miesiąca odprawiane są nabożeństwa z modlitwą różańcową wynagradzającą za grzechy Niepokalanemu Sercu Maryi. Parafia prowadzi liczne duszpasterstwa. Jest tu liczna grupa ministrantów i lektorów. Młodzież działa w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz prężnie pracującej Oazie. Grupa muzyczna włącza się w życie parafii i diecezji. Misjami zajmuje się Parafialny Zespół Misyjny i Koło Misyjne Dzieci. Działalność charytatywną koordynuje Parafialny Zespół Caritas. Spotkania formacyjne i modlitewne mają: Krąg Biblijny, Apostolstwo Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci, sympatycy Akcji Katolickiej. 9 róż Żywego Różańca otacza modlitwą parafię i Kościół.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłani z Dzierżanin

Niedziela małopolska 42/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Karol Sudor

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku z czasów PRL

Dziś kościół parafialny nie przypomina budynku z czasów PRL

A tu już jesteśmy w kościółku u Kościółka – w taki sposób proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Dzierżaninach rozpoczyna prezentację wnętrza pięknej świątyni, prowadząc nas do niej z plebanii przez zakrystię.

Po chwili wspólnej modlitwy, gdy już się rozejrzeliśmy wokół, ks. Wojciech Kościółek pyta: – I jak się wam podoba? Wspólnie z mężem nie kryjemy uznania dla pięknego, zadbanego miejsca modlitwy w jednej z najmniejszych parafii diecezji tarnowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję