Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świadectwo wiary

W wielu parafiach naszej diecezji były zorganizowane Drogi Krzyżowe ulicami miast.

Niedziela sosnowiecka 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Piotr Lorenc/Niedziela

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Sosnowca-Pogoni

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Sosnowca-Pogoni

Dnia 1 kwietnia wierni parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu wzięli udział w Drodze Krzyżowej ulicami Sosnowca. Mszy św., poprzedzającej nabożeństwo, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Rozważania przygotował ks. Michał Surma – wikariusz parafii. – Stacja VI – Weronika ociera twarz Panu Jezusowi. Kto wie czy nie był to piękniejszy, potrzebniejszy czyn niż Szymona. Jeśli był to spontaniczny odruch młodej dziewczyny, to chwała jej za to. Chusta na twarzy Jezusa, tak bardzo wówczas potrzebna, to wyraz serca pełnego odwagi, ofiary i gotowości do poświęcenia. Czy chcę być jak Weronika? Nie, Panie mój. Nie wystarczy mi być Weroniką. Wybacz śmiałość. Chcę być chustą – rozważał ks. Surma. Krzyż niosły na zmianę poszczególne wspólnoty parafialne oraz stany: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Sosnowcu, kobiety, mężczyźni, liturgiczna służba ołtarza, młodzież, studenci, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Hospicjum św. Tomasza, Domowego Kościoła oraz kapłani. Nabożeństwo zakończyło się w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu prowadzonej przez Pallotynów.

W niedzielę 3 kwietnia miało miejsce kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wierni przeszli z bazyliki katedralnej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sosnowcu. Droga Krzyżowa była częścią rekolekcji wielkopostnych odbywających się w parafii katedralnej. Nauki rekolekcyjne oraz rozważania poprowadził ks. Tomasz Smalcerz z Sądu Biskupiego. W nabożeństwie uczestniczył bp Grzegorz Kaszak. Krzyż był niesiony przez członków grup parafialnych oraz wiernych miejscowego dekanatu. Na zakończenie bp Grzegorz podkreślił rolę modlitwy przebłagalnej i udzielił błogosławieństwa.

Z kolei 8 kwietnia Droga Krzyżowa była rozważana w Dąbrowie Górniczej. Nabożeństwo rozpoczęło się w parafii św. Maksymiliana po Mszy św. wieczornej. Uczestnicy przeszli przez osiedle Mydlice do bazyliki NMP Anielskiej. Także 8 kwietnia wierni z parafii św. Floriana rozważali mękę Pana Jezusa przechodząc ulicami parafii wzdłuż kilku osiedli. Również 8 kwietnia w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu odbyła się Droga Krzyżowa ulicami parafii.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: potrzebna jest odwaga świadczenia o prawdzie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

Twitter/JasnaGoraNews

„Sumienie można zagłuszyć, zdeformować lękiem wobec krzyku tłumu, który mieni się znakiem demokracji” – przestrzegał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach. Sumienie i formacja wewnętrzna były głównym przesłaniem rozważań drogi krzyżowej.

„Panie Jezus Chryste, poślij nam swojego Ducha, Ducha Prawdy i Miłości, aby droga wiary i modlitwy kroczenia za Tobą nie była tylko przelotnym wzruszeniem, ale zaowocowała przemianą wewnętrzną w nas” – modlił się abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję