Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tobie Maryjo zawierzam…

„Milionami opasały Twój gród,/serca wierne oddane gorące,/popatrz Mario jak Cię kocha lud,/cała Polska tysięcy tysiące…”.

Niedziela rzeszowska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

prezentacja parafii

Barbara Filanowska-Babiarz

Parafia w Wólce Niedźwiedzkiej przygotowuje się do odpustu

Parafia w Wólce Niedźwiedzkiej przygotowuje się do odpustu

Słowa pieśni, która często rozbrzmiewała podczas pielgrzymich wędrówek na Jasną Górę są bliskie sercom, które oddają cześć Najświętszej Maryi Królowej Polski w parafii Wólka Niedźwiedzka. Od ponad 100 lat przychodzimy do Niej jako swojej Matki w każdą środę, aby modlić się słowami nowenny do Królowej Polski. 3 maja, dzień parafialnego odpustu, to moment, kiedy gromadzimy się, aby podziękować i szczególnie uczcić naszą Królową. Przed 20. laty pielgrzymowała w parafiach diecezji rzeszowskiej w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, a 5 lat później przyjmowaliśmy Ją w naszych domach w ramach peregrynacji w rodzinach.

W 20. rocznicę Nawiedzenia, a zarazem przed odpustem, który w tym roku przypada w niewielkiej odległości czasowej od Świąt Paschalnych, pragnęliśmy oddać Jej nasze życie i codzienne sprawy w uroczystym Akcie Zawierzenia. Przygotowywały nas do tego rekolekcje poprowadzone przez o. Romana Wita, paulina posługującego na Jasnej Górze, który od kilku lat jest odpowiedzialny za Bractwo Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Zarówno rekolekcje jak i Akt Zawierzenia, a także tegoroczny odpust wpisują się w trudną sytuację, którą obecnie przeżywamy trwając na modlitwie o pokój i śledząc z niepokojem ludobójstwo dokonywane przez wojska rosyjskie. To w czasie rekolekcji w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i całym światem odmawialiśmy akt poświęcenia Rosji i Ukrainy.

Reklama

Codzienne Msze św., Drogi Krzyżowe i apele prowadziły nas do centralnego wydarzenia, którym było zawierzenie parafii, rodzin i każdego z nas Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski, które kończyło nasze przygotowanie do świąt i odpustu. Dokonało się to w obecności przedstawicieli Bractwa Niepokalanego Serca Maryi Królowej Polski z diecezji rzeszowskiej ze sztandarem, o. Romana – rekolekcjonisty i rodzin zgromadzonych na Mszy św. Ksiądz proboszcz odczytał Akt Zawierzenia Parafii Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na odwrocie aktów zawierzenia wierni wypisali obszary życia, sprawy, radości i problemy, które pragnęli zawierzyć macierzyńskiej opiece Maryi i trzymając w rękach teksty zawierzenia polecili się w macierzyńską opiekę Maryi. Niedzielny wieczór to Apel Jasnogórski o 21, który wierni przeżywali korzystając z transmisji w duchowej łączności z Jasną Górą i wspólnie odmawiając jeszcze raz Akt Zawierzenia Rodziny Matce Bożej.

Bogu niech będą dzięki za wszystko, co przeżywaliśmy jako przygotowanie do Świąt Paschalnych, jak też do naszego parafialnego odpustu 3 maja w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królestwo ponad czasem

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2020, str. V

[ TEMATY ]

Msza św.

odpust parafialny

Świnoujście

Mariusz Żurek

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. kan. Bogusław Gurgul

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. kan. Bogusław Gurgul

W parafii Chrystusa Króla w Świnoujściu odbyły się uroczystości odpustowe, które miały dodatkową, głęboką oprawę.

Chrystus jest Królem wszystkiego, co żyje na ziemi i całego Wszechświata, bo w Nim wszystko zostało stworzone. Chrystus jest Królem, bo jest Bogiem i człowiekiem w jednej postaci. Jest Mesjaszem i Odkupicielem, naszym Zbawicielem i Wybawicielem. Chrystus panuje na ziemi i w niebie. Jego Królestwo jest ponad czasem, narodami i miejscem, gdyż jest wszędzie. Królestwem Chrystusa jest społeczność Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Mało znane fakty z życia św. o. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Archiwum

O. Maksymilian Maria Kolbe - założyciel Rycerstwa Niepokalanej, miesięcznika „Rycerza Niepokalanej”, Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie, a jednocześnie pasjonat kosmosu oraz militariów, znawcy mediów, misjonarza i męczennika. Franciszkanin dobrowolnie przyjął śmierć głodową w obozie Auschwitz-Birkenau ratując współwięźnia - Franciszka Gajowniczka.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. Studia w Rzymie zakończył obroną dwóch doktoratów (z filozofii i teologii), tam również założył stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej”. Po powrocie do Polski powołał do życia klasztor Niepokalanów (zwany „Grodem Maryi”) we wsi Paprotnia (gmina Teresin, woj. mazowieckie) oraz zaczął wydawać pismo „Rycerz Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: papież chce się udać zarówno do Moskwy, jak i do Kijowa

2022-08-14 18:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

episkopat.pl

Wolą papieża jest udanie się zarówno do Moskwy, jak i do Kijowa, z zamiarem położenia kresu wojnie. Stolica Apostolska stara się utrzymywać dobre relacje ze wszystkimi, aby mieć możliwość rozmawiania z osobami i wspólnie stawiać czoła trudnościom – powiedział kardynał Pietro Parolin.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywa w tych dniach na wakacjach w Primiero w okolicach Trydentu. Pytany przez GianAngelo Pistoia dla La Voce del NordEst najbliższy współpracownik Ojca Świętego zaznaczył, że jeśli do tej pory papież Franciszek nie pojechał do Rosji, to dlatego, że nie było odpowiednich warunków: „mamy nadzieję, że otworzy się jakiś promyk nadziei” - stwierdził watykański sekretarz odnosząc się do obecnych stosunków między Stolicą Apostolską a Rosją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję