Reklama

Niedziela Przemyska

Z ludu wzięty, dla ludu ustanawiany

„Każdy bowiem arcykapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy” (Hbr 5, 1).

Niedziela przemyska 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

niedziela dobrego pasterza

Wiktoria Dejnak/Paulina Kubas

Alumni przemyskiego seminarium podczas SMAP

Alumni przemyskiego seminarium podczas SMAP

Tymi słowami autor Listu do Hebrajczyków ukazuje naturę i istotę kapłańskiego posługiwania. Kim więc jest kapłan? Kapłan to przede wszystkim człowiek, z ludzi wzięty, znający ludzkie słabości, ograniczenia, problemy, sprawy, właśnie taki zostaje wzięty z ludzi i ustanowiony, tzn. konsekrowany i przeznaczony do spraw duchowych, ale nie dla własnego prestiżu czy splendoru, ale po to, by służył bliźnim. Kapłan w swej naturze to przede wszystkim pasjonat i specjalista od spraw Bożych, człowiek który jest przyjacielem Boga, a dzięki temu może i potrafi przybliżać Go ludziom.

IV Niedziela Wielkanocna, zwana również Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczyna w Kościele szczególny tydzień modlitw o powołania do służby kapłańskiej i życia zakonnego. W tych dniach wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby podjąć wezwanie Jezusa: „Proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje” (Łk 10, 2). Chcemy prosić Boga o liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, tak potrzebne dla wspólnoty Kościoła. Wszystkim bowiem nam powinno szczerze zależeć na tym, abyśmy mieli dobrych i świętych pośredników, którzy z wielką mądrością, pobożnością i pietyzmem będą nam przybliżać sprawy Boże, ale również podprowadzą nas do życia w komunii z Bogiem. Nie tylko chcemy prosić o nowe powołania, ale również za tych, którzy realizują już drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego, aby wzrastali w świętości, gorliwie i z zapałem wypełniali swoją posługę i obowiązki, a przez swoje świadectwo życia zapalali ludzi miłością Boga. Niech będzie to również czas dziękczynienia za łaski, które przez ich ręce i posługę otrzymujemy, za ich ofiarną postawę i służbę. Naszą modlitwą otoczmy również tych, którzy rozeznają jeszcze swoje powołanie, aby nie lękali się i coraz odważniej szli za głosem Boga.

Tydzień modlitw o powołania to szczególny czas dla członków Dzieła Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Balickiego. Ta wielka rodzina, licząca ponad 7 tys. osób, nieustannie towarzyszy i wspiera osoby powołane swoimi modlitwami i cierpieniami. Dziękujemy wam za wasze duchowe wsparcie, za modlitwy i cierpienia, którymi pomagacie osobom powołanym, aby usłyszały głos Boga, otwartym sercem przyjęły dar powołania, a następnie z wielkim zapałem realizowały go w codziennym życiu. Naszą wdzięczność nie tylko wyrażamy słowami, ale również osobistymi modlitwami za naszych dobroczyńców, a przede wszystkim wspólnotową Eucharystią, która jest za was sprawowana w kaplicy seminaryjnej.

Niech ten tydzień uwrażliwi nas i zmobilizuje do gorliwszej modlitwy o nowe powołania i za powołanych do służby Bożej. Zachęcamy do włączenia się w Dzieło Pomocy Powołaniom. Wiąże się to z deklaracją modlitwy w intencji powołań, jej forma i częstotliwość jest dowolna. Bliższe informacje o przystąpieniu do Dzieła można uzyskać na stronie WSD lub u Księży Proboszczów.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mieć zawsze czas

Niedziela sandomierska 17/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

powołanie

niedziela dobrego pasterza

Archiwum prywatne

Przemysław Kotuła

Przemysław Kotuła

O drodze do kapłaństwa opowiada kl. Przemysław Kotuła z drugiego roku sandomierskiego seminarium w rozmowie z ks. Wojciechem Kanią.

Ks. Wojciech Kania: Czy od dziecka chciałeś zostać księdzem?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję