Reklama

Niedziela Rzeszowska

Logika wojny – logika pokoju

W liście elit niemieckich kryje się nie tylko pragmatyzm, ale także obrzydliwa perwersja polityczna.

Pragmatyczne do bólu elity niemieckie napisały list otwarty do kanclerza Niemiec, wzywając do zaprzestania – przez Niemcy i wszystkie państwa NATO – dostaw broni na Ukrainę i jej wsparcia wojskowego, bo to tylko przedłuża wojnę i sprawia, że „rozwiązanie dyplomatyczne jest odległe”. Zasugerowały również, by niemiecki rząd federalny „zachęcał władze w Kijowie do zaprzestania oporu zbrojnego wobec Rosji”, bo „Ceną długotrwałego oporu militarnego, niezależnie od możliwego sukcesu, będzie więcej zniszczonych miast i wsi oraz więcej ofiar wśród ludności ukraińskiej”. Ponadto zgodnie z tym tokiem argumentacji, „oblężone miasta – najbardziej zagrożone i dotychczas w dużej mierze niezniszczone – takie jak Kijów, Charków i Odessa” miałyby się stać „miastami niebronionymi”. W liście padła również sugestia dotycząca stworzenia – z udziałem… Rosji i Chin – „nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa”.

Niestety nie tylko pragmatyzm kryje się za propozycjami zawartymi we wspomnianym liście. Przebija z nich także obrzydliwa wręcz perwersja polityczna, w myśl której to nie agresora należy wezwać do zaprzestania bestialskiego mordowania ludności cywilnej, zbrodniczego bombardowania oblężonych miast i niszczenia infrastruktury zaatakowanego państwa, ale to ofiara agresji powinna być pozbawiona jakiegokolwiek wsparcia, powinna zaprzestać oporu zbrojnego i po prostu skapitulować. Zatem to nie agresor jest winny, gdy atakuje, tylko ofiara, gdy się broni.

Perwersja polega także na tym, że niemieckie, ale także francuskie, holenderskie, włoskie czy austriackie władze, i jeszcze kilka innych, nie zapominając o całym establishmencie Unii Europejskiej, na „własnej piersi” wyhodowały bezwzględnego barbarzyńcę i cynicznego gracza o neoimperialnych ambicjach. Wyhodowały go za przyzwoleniem własnych elit, w imię ubijania interesów, a w perspektywie – dominacji gospodarczej i szantażu politycznego. Perwersyjne jest również sugerowanie, że tworzenie w Europie „nowej architektury bezpieczeństwa” miałoby się odbywać z udziałem państw, którym daleko do standardów praworządności i demokracji.

Reklama

Ciekawe, co zatem niemieckie elity, wzywające do zastąpienia „dominującej logiki wojny” przez „odważną logikę pokoju”, sądzą o postawie Polski z września ’39. Może w ramach owej „logiki pokoju” Polska powinna wtedy spełnić żądania hitlerowskich Niemiec i do wojny by nie doszło? Może Polska sama sobie była winna, nie ustępując wielokroć silniejszemu sąsiadowi?

I jeszcze odwołując się do perwersyjnej pod względem politycznym poetyki listu elit niemieckich i personifikując sytuację, czy w ramach „odważnej logiki pokoju” gwałcona kobieta powinna się bronić przed oprawcą, czy też mu się poddać, przystając na „rozwiązanie dyplomatyczne” – oprawca „tylko” ją zniewoli i zhańbi, ale w zamian nie wybije jej zębów?

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncerty życzliwości

Często, gdy włączamy radio czy telewizor, natykamy się na program określany mianem: koncert życzeń. Krewni, znajomi, przyjaciele przekazują w nim – najczęściej solenizantom czy jubilatom – dobre, życzliwe słowa pamięci i powinszowań. Przy okazji dołączane są jakieś – czasami lubiane przez adresata życzeń – piosenka lub melodia. Obdarowani z wielkim wzruszeniem przyjmują te przekazywane publicznie serdeczne słowa. Ja sam także cieszyłem się nimi ostatnio i z wielkim wzruszeniem ich wysłuchałem. I pomyślałem sobie, że powinniśmy być świadkami nie tylko takich koncertów życzeń, ale też prawdziwych koncertów życzliwości...

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ambasador Ukrainy oskarża Rosję o ataki hakerskie na Stolicę Apostolską

2022-12-01 13:34

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

O tym, że to rosyjscy terroryści stoją za wczorajszą usterką watykańskich stron internetowych, a także o tym, że jest to odpowiedź na ostatnie papieskie wypowiedzi, alarmuje na Twitterze Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Watykan nie potwierdził dotąd oficjalnie przyczyny wczorajszego problemu, ani tym bardziej, nie wskazał winnych.

"Rosyjscy terroryści dosięgnęli dziś stron Państwa Miasta Watykanu: wiele stron internetowych rozmaitych struktur Kurii Rzymskiej stało się niedostępnych! Rosyjscy hakerzy raz jeszcze pokazali prawdziwe oblicze rosyjskiej polityki, wprost określone przez Parlament Europejski jako terrorysty: [to - przyp. KAI] rosyjska odpowiedź na ostatnie ważne wypowiedzi papieża" - można przeczytać na oficjalnym koncie dyplomaty, reprezentującego Ukrainę przy Stolicy Apostolskiej. Dyplomata słynie z ostrych wypowiedzi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję