Reklama

Niedziela Częstochowska

Królowo z Wypalanek, dziękujemy

Kiedy we wrześniu 1990 r. ks. Jerzy Sojczyński, proboszcz parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej poświęcił krzyż postawiony na działce w peryferyjnej dzielnicy Częstochowy Bór - Wypalanki, nikt nie przypuszczał, że już 15 października 1991 r. biskup Stanisław Nowak poświęci mury zbudowanej tam światyni, podpisujac jednocześnie dekret powołujący nową częstochowską parafię.

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Wojciech Mścichowski

Budowniczym i pierwszym administratorem był ks. Witold Brymora. Kolejnymi proboszczami: ks. Władysław Wlaźlak i pełniący posługę do chwili obecnej ks. Stanisław Rospondek. To za jego przyczyną w roku 2000 sprowadzono do parafii z sanktuarium w Trzebnicy relikwie Patronki, św. Jadwigi Śląskiej. Konsekracji kościoła dokonał abp. Stanisław Nowak w roku 2005.

W okresie minionych lat, dzięki zaangażowaniu proboszcza, ofiarności i życzliwości parafian oraz szczególnej opiece królującej tutaj od początku Matki Bożej, ta jedna z najmniejszych parafii arch. częstochowskiej stała się symbolem patriotyzmu, wierności Bogu i Ojczyźnie.

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii na Wypalankach

Reklama

Ksiądz generał Stanisław Rospondek - kapelan Wojska Polskiego, wielki orędownik Hetmanki Polskiego Oręża, od początku całym swoim sercem, rozumem, kapłańskim i patriotycznym duchem wrósł w tutejszą światynię, w życie parafialne i społeczne, przygarniając pod swoje skrzydła większość częstochowskich kombatantów, kadrę oficerską, a także młodzież częstochowskich szkół mundurowych.

Wystrój świątyni w każdym szczególe przypomina patriotyczne tradycje Polaków. Przy wejściu na widocznym miejscu orzeł w koronie. Pod krzyżem, w głównym ołtarzu, z którego prawą ręką uwolnioną z gwoździa błogosławi Chrystus umieszczono postać św. Jadwigi Śląskiej i biało czerwoną flagę. Słowa Bóg, Honor i Ojczyzna przypominają, czym jest Polska i jakich warta jest poświęceń. Przy bocznym ołtarzu Matki Bożej, pośród licznych wotów, ofiarowane przez Proboszcza: złota róża, insygnia królewskie, liczne ordery i odznaczenia. Na ścianie świątyni replika historycznego „szczerbca” ofiarowana przez gen. Antoniego Dziekańskiego w 2007 r. Z koronowanego przed 5 laty obrazu spogladają pełne czułości oczy Matki Bożej Królowej z Wypalanek, błogosławiąc całej parafii i nawiedzającym pielgrzymom.

24 maja br. podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego abp. Wacława Depo, dziękowano Bogu za wszelkie łaski jakich na przestrzeni minionych lat doznała parafia oraz za 15 lat opieki „duszpasterskiej” na Wypalankach księdza proboszcza Stanisława Rospondka.

Reklama

Przed ołtarzem pochyliły się wojskowe i strażackie sztandary, hołd Bogu oddali przedstawiciele wojska, władz miasta, liczni goście i zawsze wierni parafianie. Pośród przybyłych nie zabrakło generalicji, kolegów i przyjaciół z czasów długoletniej posługi Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie na terenie wielu garnizonów, dam i kawalerów Królewskiego Orderu św. Stanisława Męczennika z całego niemal świata, ludzi kultury, nauki, sztuki.

W słowie do wiernych Pasterz Kościoła Częstochowskiego, który na miejsce uroczystości przybył zrekonstruowanym papamobile w eskorcie policji, zwrócił uwagę, że to spotkanie jest swoistym powrotem do Wieczernika i zjednoczeniem się z Bogiem w Trójcy Świętej. Uwierzmy w sens spotkań z Jezusem w sakramencie pojednania. Niech to wyróżnia nas Polaków w całej Europie i Świecie. Pozwólmy prowadzić się Duchowi Świętemu, który otwiera oczy na prawdę, mądrość i dobroć, prosząc o uzdrowienie sumień i odwagę w wyznawaniu wiary ojców. Podczas Eucharystii modlono się także o pokój na Ukrainie i Świecie oraz o pomyślność dla naszej Ojczyzny. Oprawę muzyczną uroczystości stanowiła Orkiestra górnicza z Chełma Lubelskiego.

Pasterskie błogosłowieństwo, od tronu Matki Bożej z Wypalanek oraz słowa „Boże coś Polskę”, za pośrednictwem Telewizji Polonia popłynęły na całą Polskę i świat.

2015-05-25 09:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ociesęki w Koronie Gór Świętokrzyskich

Niedziela kielecka 35/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

TD

Kościół w Ociesękach

Kościół w Ociesękach

Ociesęki, nazywane niekiedy „Szwajcarią świętokrzyską”, nadal mają bogactwo runa leśnego i niezmienne od tysiącleci piękne widoki na pasma najstarszych, choć niewysokich, gór w Polsce. Okolica dawała schronienie partyzantom wszystkich epok, doświadczały ją powstania i pacyfikacje wojenne, ale nadal pozostaje urokliwym zakątkiem, zwanym Koroną Gór Świętokrzyskich, Koroną obejmującą Pasmo Cisowskie i Ociesęckie. W tym regionie kielczanie i miejscowi chętnie wyruszają z koszykami na grzyby

W 2017 r. parafia obchodziła 400-lecie. Główne obchody zorganizowano 3 września. Przewodniczył im bp Marian Florczyk, który dokonał wówczas konsekracji zbudowanego 20 lat wcześniej kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Przy wejściu do świątyni została zamontowana tablica upamiętniająca uroczystości, ufundowana i wykonana przez Kazimierza Ślusarza z Wólki Pokłonnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję