Reklama

Niedziela plus

Dentysta w Afryce

Poznań. Polscy misjonarze apelują o stomatologiczne wsparcie dla Czarnego Lądu.

Niedziela Plus 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Poznań

Afryka

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio już po raz czwarty zorganizowała akcję „Kup pan szczotkę”, w ramach której do krajów misyjnych wysłano do tej pory ponad 100 tys. past i szczoteczek do zębów. Dzięki nim polscy misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach mogą kontynuować naukę szczotkowania zębów, aby zapobiegać próchnicy.

Tym razem przybory do mycia zębów dotrą do Republiki Środkowoafrykańskiej, jednego z najsłabiej rozwiniętych krajów świata, gdzie od wielu lat toczy się wojna domowa, a opieka medyczna jest na skrajnie niskim poziomie. Dentystka Monika Wieczorek, wolontariuszka fundacji, pojedzie w czerwcu do założonego przez diecezję tarnowską gabinetu stomatologicznego w Bagandou i do miejscowości Nola.

W Republice Środkowoafrykańskiej są tylko jeden lekarz ginekolog, jeden kardiolog i jeden psycholog. Stomatologów jest niewielu, ale nikt nie zna ich wykształcenia, a ich pacjenci bardzo często umierają z powodu używania przez nich niesterylnych narzędzi. Wielu miejscowych dentystów w poszukiwaniu lepszego życia wyjeżdża do pobliskiego Kamerunu, a inni pracują jako lekarze ogólni. Dentyści są głównie w stolicy lub w większych miastach. Dlatego gdy wolontariuszka jest na miejscu, przybywają do niej ludzie z Konga i Kamerunu oraz z samej stolicy, gdyż boją się chodzić do miejscowych stomatologów z powodu zgonów po ekstrakcjach i nieużywania przez nich środków znieczulających.

Reklama

Monika Wieczorek wraz z Izabelą Cywą będą odwiedzać wioski i przeprowadzać w nich akcję edukacyjną dotyczącą profilaktyki próchnicy.

Wolontariuszka planuje zbadać 700 osób i przeszkolić ponad tysiąc. Akcje będą się odbywały w szkołach i w kościołach po Mszach św. Fundacja Redemptoris Missio chce zebrać szczoteczki i pasty do zębów, które wolontariuszki zabiorą ze sobą. Dary będą również wysyłane do wielu miejsc – wszędzie tam, gdzie dzięki poprzednim edycjom akcji misjonarze nauczyli dzieci myć zęby. Czas wymienić im szczoteczki, bo te podarowane ostatnio już się im zużyły.

Pasty i szczoteczki zebrane przez fundację trafiają też do przychodni utworzonych w ramach programu „Dentysta w Afryce”. Dzięki Polakom na misjach w Afryce działa wiele gabinetów stomatologicznych, które każdego dnia niosą ulgę w cierpieniu setkom chorych. Szczoteczki i pasty fundacja zbiera do 30 czerwca. Należy je dostarczyć na adres: Fundacja Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Fortuniak: abp Baraniak dochował wierności Chrystusowi na drodze męczeństwa

[ TEMATY ]

Poznań

Bp Baraniak

wikipedia.org

„Abp Antoni Baraniak dochował wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi na drodze ocierającej się o męczeństwo” – podkreślił bp senior archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak 13 sierpnia, podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze, sprawowanej w intencji abp. Baraniaka. Tego dnia minęła 40. rocznica śmierci jednego z najbliższych współpracowników prymasów Polski: kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz metropolity poznańskiego w latach 1957-1977.

Mszę św. poprzedziła modlitwa przy sarkofagu abp. Baraniaka, w podziemiach świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: Prawie 2 mln Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb

2023-11-28 15:22

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - podała Szlachetna Paczka w najnowszym raporcie o biedzie. Wraz z raportem powstało też badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość. Szlachetna Paczka jest jednym z największych w Polsce projektów społecznych.

W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys. "W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” - napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nadużycia to zdrada człowieczeństwa

2023-11-29 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

nadużycia

Grzegorz Gałązka

Wczoraj po południu papież Franciszek spotkał się w Domu św. Marty z przybyłą z francuskiej diecezji Nantes grupą osób, które w wieku młodzieńczym były ofiarami nadużyć, popełnionych przez ludzi Kościoła. Wcześniej, w przesłaniu przekazanym tym osobom przez Komisję ds. Ochrony Nieletnich, Franciszek przypomniał, że „nadużycia to zdrada człowieczeństwa, które jest darem Boga”.

Wczoraj po południu papież Franciszek spotkał się w Domu św. Marty z przybyłą z francuskiej diecezji Nantes grupą osób, które w wieku młodzieńczym były ofiarami nadużyć, popełnionych przez ludzi Kościoła. Osobom tym towarzyszyło kilku braci ze Zgromadzenia Braci Monfort św. Gabriela oraz przedstawiciele Komisji ds. rozeznawania i zadośćuczynienia francuskiej diecezji. W godzinach rannych grupa ofiar odbyła dwugodzinne spotkanie w mieszczącej się w centrum Rzymu w Palazzo Maffei Marescotti siedzibie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, podczas którego odczytano i przekazano ofiarom nadużyć przesłanie Papieża. Spotkanie, poświęcone wysłuchaniu, poszerzeniu wiedzy i pogłębieniu dialogu, koncentrowało się wokół świadectw, wspomnień i możliwości zapobiegania nadużyciom, które są celem wspólnych działań grupy ofiar oraz Kościoła lokalnego i Zgromadzenia Braci św. Gabriela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję