Reklama

Niedziela Lubelska

Klucz do serc

W uroczystość św. Józefa Rzemieślnika odbyła się Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium św. Józefa w Lublinie.

2022-05-11 09:07

Niedziela lubelska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

Lublin

sanktuarium św. Józefa

Katarzyna Artymiak

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Pielgrzymkę do nowego sanktuarium diecezjalnego, ustanowionego w kościele Ojców Karmelitów w grudniu ubiegłego roku, zorganizowały wspólnie Duszpasterstwo Rodzin oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Okazją jest przeżywany do 26 czerwca Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Zgromadzeni pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika dziękowali Bogu za małżeństwa i rodziny oraz powierzali je czułej opiece św. Józefa. Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski; koncelebrowali diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Grzegorz Trąbka, dziekan ks. Adam Lewandowski oraz ojcowie karmelici. Słowa powitania do pielgrzymów skierował o. Piotr Nyk, przeor kościoła św. Józefa. Na zakończenie liturgii została poświęcona ikona Świętej Rodziny autorstwa Zbigniewa Pieczyńskiego, która wyruszyła w peregrynacji po małżeństwach i rodzinach Domowego Kościoła oraz do wszystkich chętnych rodzin archidiecezji lubelskiej.

W homilii abp Stanisław Budzik powiedział, że Bóg, zniżając się do poziomu człowieka, daje rodzicom i wychowawcom cenny wzór nauczania i wychowania. – Jeśli chcemy w rodzinach przekazać młodym ludziom najcenniejsze wartości, musimy dostosować się do ich poziomu pojmowania, poznać świat wyobraźni ludzi młodych, a przede wszystkim okazać im miłość. Miłość jest kluczem otwierającym wszystkie serca. Miłość jest światłem wskazującym drogę w każdej ciemności – powiedział metropolita. Jak wyjaśniał, wzorem takiej postawy był św. Józef, który „umiłował ojcowskim sercem powierzonego sobie Jezusa i uczynił ze swojego życia służbę”. – Św. Józef złożył życie w ofierze tajemnicy Wcielenia i związanej z nią odkupieńczej misji. Przekształcił swe ludzkie powołanie do ludzkiej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie, ze swego serca, w miłość oddaną na służbę Mesjaszowi wzrastającemu w jego domu – powiedział pasterz, przywołując słowa listu apostolskiego papieża Franciszka „Patris corde”. Odwołując się do nauczania Ojca Świętego, podkreślił, że „św. Józef jest wybrany, aby być opiekunem; przede wszystkim opiekunem Świętej Rodziny, opiekunem Jezusa i Maryi, ale jego opieka rozciąga się również na Kościół”. Zwrócił uwagę, że św. Józef realizował swoją misję z dyskrecją i z pokorą, ale będąc nieustannie obecnym i w całkowitej wierności. – Jest u boku Maryi w pogodnych i trudnych wydarzeniach życia, w podróży do Betlejem, w chwilach niepokoju i w radości narodzin, w dramatycznej ucieczce do Egiptu, w rozpaczliwym poszukiwaniu Jezusa w świątyni, w życiu codziennym w domu w Nazarecie – wyliczał. Abp Budzik za papieżem Franciszkiem zachęcał do naśladowania św. Józefa w jego trosce o obecność Chrystusa w sercach i wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. – Wszyscy mogą w nim znaleźć orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach – podkreślił. Na zakończenie metropolita zaapelował o modlitwę w intencji rodzin, „aby stawały się prawdziwym Kościołem Domowym, aby przykład Świętej Rodziny nieustannie wskazywał im drogę, aby zawsze towarzyszyła im opieka św. Józefa”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zjedz i nakarm innych

Niedziela lubelska 47/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Lublin

charytatywnie

bezrobotni

Inga Szewczyk

Duszpasterz Bractwa ks. Andrzej Dudziński poświęcił nowy bar

Duszpasterz Bractwa ks. Andrzej Dudziński poświęcił nowy bar

Bar Mieszczański przy ul. Zielonej w Lublinie już działa. To nietypowe miejsce na kulinarnej mapie miasta, ponieważ kupując w nim jedzenie, równocześnie wspieramy podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta

Nowy bar w ścisłym centrum Lublina prowadzą wspólnie Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta i Przedsiębiorstwo Społeczne „ProBono”. Wojciech Bylicki, prezes Bractwa, podkreśla, że celem lokalu nie jest konkurowanie z innymi lubelskimi restauracjami. - Próbujemy swoich sił na rynku przede wszystkim po to, żeby zdobyć pieniądze na naszą działalność charytatywną: wydawanie posiłków ubogim i bezdomnym, pomoc materialną, zapomogi czy aktywizację zawodową. Sama działalność kuchni dla biednych kosztuje nas miesięcznie ok. 12 tys. zł. Za taką sumę jesteśmy w stanie przygotować dziennie ok. 300-400 posiłków. Wszystkie pieniądze, które klienci zostawiają w barze, idą więc na cele charytatywne. I tak właśnie chcielibyśmy, żeby lublinianie nas postrzegali. Nie jako firmę, ale miejsce dobroczynne - tłumaczy W. Bylicki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: koncert pamięci Krzysztofa Pendereckiego

2022-05-26 19:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koncert

Krzysztof Penderecki

Ks. Mariusz Frukacz

Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zabrzmiał dziś na Jasnej Górze. Artyści wystąpili pod dyrekcją Macieja Tworka bliskiego współpracownika kompozytora.

Podczas koncertu wykonano najpiękniejsze pieśni artysty, również specjalną modlitwę skomponowaną po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Agnus Dei - piąta część "Polskiego Requiem" powstała w 1981 r., a jej a prawykonanie odbyło się podczas uroczystości żałobnych Prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Ze św. Ritą w Turowie

2022-05-27 15:31

Archiwum parafii

Sztandar poświęcony św. Ricie z Cascii

Sztandar poświęcony św. Ricie z Cascii

22 maja w parafii pw. Narodzenia NMP w Turowie odbyło się wprowadzenie sztandaru z wizerunkiem świętej Rity z Cascii. Nabożeństwa ku tej świętej rozpoczęły się w 2016 roku i każdego miesiąca za jej wstawiennictwem modli się wiele osób, nie tylko z miejscowej wspólnoty parafialnej.

Uroczystość odbyła się na Mszy świętej, którą rozpoczęła pieśń „Przychodzimy z różą w dłoni”. Wprowadziła ona wiernych w obecność świętej Rity. Następnie ks. Henryk Rój, proboszcz parafii przywitał zgromadzonych i zapowiedział wejście sztandaru. Poczet w haftowanych szarfach uroczystym krokiem wprowadził chorągiew przy dźwiękach pieśni „O święta Rito przemożna Pani”. Wersy „dziś oddajemy Ci naszą cześć i za opiekę chcemy Ci w dani wdzięczności wieniec serc naszych spleść” były mottem przewodnim tej uroczystości. Następnie kapłan pobłogosławił i poświęcił chorągiew, na której znalazł się napis: „Jeśli ufasz Bogu, wszystko jest możliwe” i przypomina, „że dla Boga nie ma nic niemożliwego” (Łk 1,37; por. Łk 18,27; Mk 19,27; Mk 10,27).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję