Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjaciele seminarium

Modlitwa o powołania jest potrzebna w każdym czasie.

Niedziela lubelska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Tomasz Kamiński

Pamiątkowe zdjęcie członków TPS z alumnami

Pamiątkowe zdjęcie członków TPS z alumnami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coroczne spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium ze wspólnotą Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie odbyło się w niedzielę, 22 maja. Rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski podziękował za modlitewne wsparcie wspólnoty seminaryjnej i przedstawił aktualną działalność MSD, w którym formuje się ok. 50 alumnów w dwóch obrządkach. Wskazując na portret bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w kościele seminaryjnym przypomniał, że błogosławiony wielokrotnie tu bywał, a dzień przed ostatecznym wyjazdem do Warszawy udzielił święceń diakonatu.

Mszy św. w intencji Bożego błogosławieństwa dla członków TPS oraz o życie wieczne dla zmarłych przewodniczył prefekt ks. Adam Pendel. W homilii przywołał osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który miał tak słabe zdrowie, że były wątpliwości czy zostanie dopuszczony do święceń kapłańskich. – Pan potrafi zaskoczyć, gdy kogoś powołuje. To nie jest tak, że wzywa tylko nadzwyczajnie zdolnych, pobożnych czy mistyków. W seminarium doświadczamy każdego dnia, że uzdalnia tych, których powołuje – powiedział prefekt. Prosił o jeszcze większe wsparcie modlitewne przygotowujących się do święceń kapłańskich. Podkreślił, że modlitwa jest szczególnie potrzebna teraz, kiedy młodzi ludzie zastanawiają się nad wyborem drogi życiowej, by mieli odwagę wstąpić do seminarium. – Oby ławy seminaryjne były zawsze wypełnione młodymi ludźmi, gotowymi poświęcić swoje życie Bogu; niech głoszą Dobrą Nowinę o Bogu, który kocha każdego z nas – powiedział ks. Pendel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W konferencji ks. Wojciech Rebeta, ojciec duchowny, mówił o Paulinie Jaricot (1799-1862), która właśnie tego dnia została beatyfikowana. Podkreślił, że była kobietą czynu, ale też bardzo głębokiej refleksji, dzięki czemu mogła dokonać wielkich dzieł, z których najważniejsze są dwa: Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Przedstawiony został też krótki film o cudownym uzdrowieniu dziewczynki z Lyonu. Po podjęciu przez rodziców i przyjaciół żarliwej modlitwy za wstawiennictwem Pauliny Jaricot i Matki Bożej, odzyskała ona całkowicie zdrowie.

Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium zwieńczyło nabożeństwo majowe w ogrodzie seminaryjnym.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy o powołania zakonne

Módlmy się o nowe powołania do życia konsekrowanego – wezwał papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zachęcając do wdzięczności za posługę zakonnic i zakonników.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg mówi przez sny?

2023-11-14 13:52

Niedziela Ogólnopolska 47/2023, str. 14-15

[ TEMATY ]

wiara

Adobe Stock

Czy sen pozostaje jedynie metaforą śmierci, czy może być też jedną z metod kontaktu z Bogiem, pomocą w odczytaniu tego, co Bóg do nas mówi?

Teoretycznie powinniśmy przespać 1/3 naszego życia. I nie jest to czas zmarnowany. Dla naszego organizmu, a zwłaszcza mózgu, jest to czas konkretnych zadań, które jeśli nie są zrealizowane podczas snu (np. przez jego zbyt krótki czas albo z powodu bezsenności), zakłócają rytm normalnego funkcjonowania w ciągu dnia.

CZYTAJ DALEJ

Muzyczny początek Adwentu

2023-12-04 13:11

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy warsztatów podczas koncertu finałowego.

Uczestnicy warsztatów podczas koncertu finałowego.

Uroczystą Mszą św. i koncertem finałowym w wykonaniu chóru złożonego ze 160 uczestników zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne w kościele św. Wojciecha u dominikanów we Wrocławiu.

Od 1 do 3 grudnia ponad 160 uczestników z całej Polski rozszerzało swój repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i ćwiczyło umiejętności śpiewu pod okiem doświadczonych specjalistów: Urszuli Rogali, Łucji Nowak, Rafała Maciejewskiego i o. Dawida Kusza OP. Zajęciom warsztatowym towarzyszyły rekolekcje, które głosił dominikanin o. Tomasz Samulnik. W czasie weekendu można było również posłuchać koncertu kameralnego chóru „Sancta Trinitas”, pod dyrekcją kompozytora i dominikanina o. Dawida Kusza, z którego cały dochód został przeznaczony na ratowania Starego Refektarza w klasztorze wrocławskim.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję