Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjaciele seminarium

Modlitwa o powołania jest potrzebna w każdym czasie.

Niedziela lubelska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Tomasz Kamiński

Pamiątkowe zdjęcie członków TPS z alumnami

Pamiątkowe zdjęcie członków TPS z alumnami

Coroczne spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium ze wspólnotą Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie odbyło się w niedzielę, 22 maja. Rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski podziękował za modlitewne wsparcie wspólnoty seminaryjnej i przedstawił aktualną działalność MSD, w którym formuje się ok. 50 alumnów w dwóch obrządkach. Wskazując na portret bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w kościele seminaryjnym przypomniał, że błogosławiony wielokrotnie tu bywał, a dzień przed ostatecznym wyjazdem do Warszawy udzielił święceń diakonatu.

Mszy św. w intencji Bożego błogosławieństwa dla członków TPS oraz o życie wieczne dla zmarłych przewodniczył prefekt ks. Adam Pendel. W homilii przywołał osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który miał tak słabe zdrowie, że były wątpliwości czy zostanie dopuszczony do święceń kapłańskich. – Pan potrafi zaskoczyć, gdy kogoś powołuje. To nie jest tak, że wzywa tylko nadzwyczajnie zdolnych, pobożnych czy mistyków. W seminarium doświadczamy każdego dnia, że uzdalnia tych, których powołuje – powiedział prefekt. Prosił o jeszcze większe wsparcie modlitewne przygotowujących się do święceń kapłańskich. Podkreślił, że modlitwa jest szczególnie potrzebna teraz, kiedy młodzi ludzie zastanawiają się nad wyborem drogi życiowej, by mieli odwagę wstąpić do seminarium. – Oby ławy seminaryjne były zawsze wypełnione młodymi ludźmi, gotowymi poświęcić swoje życie Bogu; niech głoszą Dobrą Nowinę o Bogu, który kocha każdego z nas – powiedział ks. Pendel.

W konferencji ks. Wojciech Rebeta, ojciec duchowny, mówił o Paulinie Jaricot (1799-1862), która właśnie tego dnia została beatyfikowana. Podkreślił, że była kobietą czynu, ale też bardzo głębokiej refleksji, dzięki czemu mogła dokonać wielkich dzieł, z których najważniejsze są dwa: Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Przedstawiony został też krótki film o cudownym uzdrowieniu dziewczynki z Lyonu. Po podjęciu przez rodziców i przyjaciół żarliwej modlitwy za wstawiennictwem Pauliny Jaricot i Matki Bożej, odzyskała ona całkowicie zdrowie.

Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium zwieńczyło nabożeństwo majowe w ogrodzie seminaryjnym.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy o powołania zakonne

Módlmy się o nowe powołania do życia konsekrowanego – wezwał papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zachęcając do wdzięczności za posługę zakonnic i zakonników.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

2022-06-27 13:31

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

#świadectwo

Materiał prasowy

Doskonale pamiętamy słynną pielgrzymkę 27-letniego Michała, który w 2020 r. przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, czyniąc tym samym na niej znak krzyża. Modlił się w ten sposób o nawrócenie narodu. W tym roku Michał pielgrzymuje z równie imponującym przesłaniem.

Cel pielgrzymowania związany jest z Cudownym Medalikiem.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje kapłańskie na początek wakacji

2022-07-01 11:39

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje kapłańskie

o. Krystian Pieczka

ks. Mirosław Benedyk

W czasie rekolekcji kapłani spotkali się z bp Markiem Mendykiem, była to sposobność do rozmowy i zadania pytań

W czasie rekolekcji kapłani spotkali się z bp Markiem Mendykiem, była to sposobność do rozmowy i zadania pytań

W seminarium duchownym poprowadził je franciszkanin z Wambierzyc. Mówił o potrzebie Eucharystii, trudnościach życia duszpasterskiego, a także o duchowym wymiarze kapłaństwa.

Księża przynajmniej raz w roku powinni odprawić rekolekcje kapłańskie. Od wielu lat w diecezji świdnickiej taką możliwość daje Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie zapraszani są często znani prelegenci. Tym razem od 27 do 30 czerwca dla kilkunastu kapłanów ćwiczenia duchowe poprowadził o. Krystian Pieczka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję