Reklama

Niedziela Lubelska

Patron na trudne czasy

Gdy wiara jest wystawiana na próbę, tym mocniej trzeba trwać przy Bogu.

Niedziela lubelska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

św. Andrzej Bobola

procesja

Archiwum parafii

Ks. Mirosław Ładniak z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Ks. Mirosław Ładniak z relikwiami św. Andrzeja Boboli

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie 16 maja odbyły się diecezjalne obchody z okazji 20. rocznicy ogłoszenia męczennika patronem Polski. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Kult św. Andrzeja Boboli, którego relikwie znajdują się w kościele na Czechowie, w ostatnich latach ożywił się dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Mirosława Ładniaka. W jesieni ub.r. parafia zorganizowała sympozjum pt. „Św. Andrzej Bobola a tożsamość narodowa Polaków”, z udziałem ks. Józefa Niżnika ze Strachociny, kapłana któremu ukazał się święty. – Chcemy odkrywać Bobolę. Naszym pragnieniem jest, by rozwijać i łączyć duchowość patrona z refleksją intelektualną, aby wiara była osadzona na mocnych fundamentach. Św. Andrzej uczy nas miłości do Maryi; pokazuje nam, jak oddać się w ramiona kochającego Boga. To nasza droga – mówi ks. Mirosław Ładniak.

Prof. Władysława Bryła, przewodnicząca Rady Duszpasterskiej, wyjaśnia, że parafia, realizując prośbę św. Andrzeja Boboli skierowaną do ks. Niżnika: „Zacznijcie mnie czcić”, stara się ożywiać kult patrona Polski. – Po każdej Mszy św. odmawiamy modlitwę do św. Andrzeja Boboli; każdego 16. dnia miesiąca odprawiamy nowennę. Wśród licznych intencji są nie tylko błagalne, ale także dziękczynne. Nawiązując do dobrych tradycji bobolańskich Lublina, zorganizowaliśmy sympozjum o patronie, podczas którego lepiej poznaliśmy osobę i dzieło świętego. Od tego czasu codziennie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie trwamy na modlitwie, prosząc o pokój i jedność chrześcijan oraz jedność Polaków – wyjaśnia. – Nieustannie dziękujemy Bogu za patrona naszej parafii, patrona Polski i trudnych czasów. Ufamy, że będzie się nami opiekował i uprosi nam pokój oraz żywą wiarę. Ufamy, że kresowy męczennik uprosi pokój i wolność ludom z tych terenów, na których ewangelizował i poniósł śmierć – podkreśla.

– W jedno nas gromadzi miłość Chrystusa; ta miłość, która św. Andrzejowi kazała głosić Ewangelię aż do przelania krwi, aż do cierpienia. Dzięki temu, że on oddał swoje życie i upadł na ziemię jak ziarno pszeniczne, przyniósł wspaniałe owoce dla naszej Ojczyzny. Dziękujemy za takiego patrona i prosimy, by wstawiał się u Chrystusa, abyśmy idąc przez życie drogą krzyża radowali się zmartwychwstaniem i chwałą – powiedział abp Stanisław Budzik. Jak podkreślił, św. Andrzej to wielki patron Polski i jedności Kościoła, z którego trzeba czerpać natchnienie i wzór życia. Chociaż pochodzi z odległej historii, bo od jego śmierci upłynęło 365 lat, jest bliski ludziom wszystkich czasów przez wierność i odwagę, miłość Boga i bliźniego, poświęcenie się dla Bożej sprawy, dla Ojczyzny i Kościoła. – Św. Andrzej Bobola jest wzorem niewzruszonej wiary, która się nie łamie się nawet w obliczu cierpienia i nie waha się położyć na szalę tego, co najcenniejsze, własnego życia. Bądźmy jak on ludźmi niezwyciężonej wiary, bo i w naszych czasach wiara jest wystawiana na próbę. Wiele sił próbuje wiarę ośmieszyć, podkopać i podważyć zaufanie do Kościoła. Niech w mocnym trwaniu w wierze św. Andrzej będzie nam przewodnikiem; niech wyprasza u Boga moc, abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili; niech uprasza nam Ducha Świętego, abyśmy wiarę mężnie wyznawali i żyli nią na co dzień – nauczał pasterz.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga z Jezusem Eucharystycznym

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

procesja

D. Rynkiewicz

Błogosławieństwo miastu podczas procesji na zakończenie Roku Serca Pana Jezusa w naszej archidiecezji

Błogosławieństwo miastu podczas procesji na zakończenie Roku Serca Pana Jezusa w naszej archidiecezji

Stała się już tradycją i wpisała się w kalendarz wydarzeń religijnych naszego miasta procesja na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Kiedy to od Ojców Jezuitów, z ul. Pocztowej, wyrusza procesja eucharystyczna, która zmierza do sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Procesja ta ma charakter zarówno uwielbieniowy, jak i ewangelizacyjny. Wychodzimy z kościołów na ulice z Ciałem Pana ukrytym w małym kawałku białego chleba, zatrzymując się na głównych skrzyżowaniach naszego miasta. Biskup odmawia modlitwę i błogosławi Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. W tym czasie wszystko się zatrzymuje, a naszą uwagę kierujemy na Tego, który przechodzi i pragnie nam hojnie błogosławić.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Wózek inwalidzki papieża można było zobaczyć z tyłu sali, gdy witał się z brazylijskimi biskupami. Od prawie dwóch miesięcy papież używa go podczas wielu swoich spotkań publicznych. Franciszek powiedział, że w pierwszym tygodniu maja rozpoczął leczenie kontuzji kolana. Ze względu na swój stan zdrowia przełożył na później dwie podróże międzynarodowe do Libanu i Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w lipcu nie będzie papieskich audiencji ogólnych

2022-07-01 12:42

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Natomiast na audiencjach prywatnych Franciszek przyjął dzisiaj prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kard. Luisa Francisco Ladarię Ferrera, SJ; biskupa Augburga w Niemczech Bertrama Johannesa Meiera, który przed miesiącem odwiedził Ukrainę; sekretarza generalnego Caritas Internationalis, dr. Johna Aloysiusa wraz z asystentem kościelnym, ks. prał. Pierrem Ntakobajira Cibambo oraz rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskeigo, prof. Vincenzo Buonomo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję