Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wiary ojców naszych dochować

Strażacy ochotnicy ziemi lubaczowskiej pielgrzymowali do Nowin Horynieckich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ochotnicza straż pożarna

Adam Łazar

Poświęcenie samochodu strażackiego

Poświęcenie samochodu strażackiego

To tu, w uroczym zakątku Roztocza, w miejscu objawień Matki Bożej w 1636 r. strażacy i ich najbliżsi 15 maja modlili się, dziękowali i prosili o potrzebne łaski podczas Eucharystii sprawowanej w ich intencji. Wraz z 20 pocztami sztandarowymi stawili się na niej strażacy w galowych mundurach. Z miejsca zbiórki, w defiladowym przemarszu – prowadzonym przez druha Andrzeja Osucha i młodzieżową dętą orkiestrę strażacką z Majdanu Sieniawskiego – przeprowadził ich na miejsce wspólnotowej modlitwy przy ołtarzu polowym obok kaplicy „na wodzie” zbudowanej przez ojców franciszkanów. Strażaków, ich rodziny i gości powitał gospodarz tego miejsca, proboszcz franciszkańskiej parafii w Horyńcu Zdroju o. Bogdan Klóska. Mszy św. przewodniczył kapelan strażaków ks. Sławomir Szewczak. Homilię wygłosił ks. Piotr Ciećkiewicz, który przez 25 lat w różnych miejscach, w tym i w pow. lubaczowskim, był kapelanem strażaków, a obecnie jest proboszczem w Niemstowie. Podczas Mszy św. strażacy odnowili ślubowanie, zobowiązując się „wiary ojców naszych dochować, życia i mienia naszych braci ze wszystkich sił bronić, cnoty rycerskie naszego patrona św. Floriana naśladować, dla dobra Ojczyzny ze wszystkich sił pracować”.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do Horyńca Zdroju. Spod remizy strażackiej defilowali strażacy ze swoimi pocztami sztandarowymi po całym mieście, by zatrzymać się na zbiórkę przed plenerową sceną w parku zdrojowym. Po odegraniu hymnu państwowego przez młodzieżową orkiestrę dętą z Majdanu Sieniawskiego pod przewodnictwem kapelana Michała Rydzika, gości i zebranych powitał prezes Powiatowego Zarządu Oddziału OSP w Lubaczowie Leszek Król. Powiatowy Dzień Strażaka w Horyńcu Zdroju połączony był z jubileuszem 130 lat istnienia straży w tej miejscowości, przekazaniem tej jednostce nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i jego poświęceniem. Historię OSP w Horyńcu przedstawił Mateusz Soliszewski.

26 maja 1935 r. komitet założycielski OSP w Horyńcu na czele z prezesem Ludwikiem Mederem złożył do Wojewody Lwowskiego za pośrednictwem starosty powiatu Lubaczowskiego, oficjalny wniosek o rejestrację stowarzyszenia. Wśród założycieli był ks. Kalikst Figura – przełożony klasztoru ojców franciszkanów. W latach 60-tych wybudowana został remiza strażacka. Decyzją komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z dniem 6 kwietnia 1995 r. jednostka OSP w Horyńcu została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2006 r. został nadany jej nowy sztandar, a zarząd główny nadał jej Złoty Znak Związku. W latach 2012-14 został przeprowadzony remont remizy. Jednostka OSP z Horyńca uczestniczyła w wielu akcjach ratowniczych, m.in. w czasie powodzi w powiecie ropczycko-sędziszowskim i mieleckim. Aktualnie jednostka liczy 32 wyszkolonych strażaków. Nowy samochód poświęcił kapelan ks. Sławomir Szewczak. Listy pochwalne otrzymali wyróżniający się strażacy z poszczególnych jednostek OSP. W okolicznościowych wystąpieniach podziękowanie strażakom za służbę i życzenia przekazali posłowie na Sejm RP – Teresa Pamuła i Mieczysław Kasprzak, starosta lubaczowski Zenon Swatek oraz członek zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za 95 lat

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

Joanna Ferens

Wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom ochotnikom

Wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom ochotnikom

Strażacy z Dereźni dają siebie dla innych każdego dnia. I to jest piękne – zauważył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj.

Na stadionie w Dereźni odbyły się uroczystości jubileuszowe 95-lecia istnienia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Rocznicowe obchody rozpoczęły się od Eucharystii, którą w intencji druhów strażaków sprawował wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju ks. Łukasz Duda. Kapłan zauważył, iż wielką wartością jest to, że strażacy w swoim świętowaniu nie zapomnieli o modlitwie i wdzięczności Panu Bogu za minione 95 lat. – Strażacy powinni się szczególnie dużo modlić, gdyż ich powołanie do tego, by pomagać najbardziej potrzebującym, jest bardzo trudne. I chcę z wdzięcznością zaznaczyć, że w tych uroczystościach jubileuszowych strażacy nie zapomnieli o wymiarze duchowym, by za ten czas minionych 95 lat podziękować Panu Bogu i poprosić Go o błogosławieństwo na kolejne lata posługi, które ich czekają – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję