Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na chwałę Maryi

Tegorocznemu 24. Przeglądowi Pieśni Maryjnej w sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej towarzyszyło hasło „Z pieśnią na ustach do serca Matki”.

Zespół Katarzynki z Łukawca

Tegoroczną edycję festiwalu, który odbył się 22 maja, rozpoczęła pieśń Łukawiecka Maryja, którą zaśpiewali proboszcz parafii ks. Dominik Samulak i Marzena Mroczkowska. W ich wykonaniu można było usłyszeć też piękną pieśń maryjną Kim jest Ta, która była doskonałym wstępem do prezentacji zespołów. W tegorocznej edycji przeglądu wystąpiło ich 15. Każdy wykonał po 3 pieśni, obowiązkowo 2 maryjne, trzecia mogła być dowolna, ale religijna. Obok miejscowych zespołów i solistów znalazły się także zespoły z Bełżca, Suśca, Dachnowa, Cieszanowa, Oleszyc, Lubaczowa.

Majowe śpiewanie dla Maryi zapoczątkował stały bywalec Przeglądu, zespół Słoneczne Promyki z Domu Opieki Społecznej w Wielkich Oczach, prowadzony przez Ewelinę Marczak. Ma on poza sobą z sukcesem udział w Festiwalu Piosenki Maryjnej i Patriotycznej w Łańcucie i Strzyżowie, Festiwal Niepełnosprawnych „Razem Piękniej” w Rzeszowie, czy Festiwal Grup Teatralnych „Melpomena” w Przemyślu. W Łukawcu zaśpiewali: Była cicha i piękna jak wiosna, Pozdrawiam Ciebie, Matko, Niepojęty, Niezmierzony. Po nich wystąpił chór działający w Cieszanowie pod opieką ks. Radosława Łukasiewicza. Na scenie pojawili się także inni wykonawcy: grupa śpiewacza Szumy z Suśca, zespół Flores z Domu Pomocy Społecznej w Lubaczowie, zespół Marase działa przy GOK w Bełżcu, zespół wokalno-instrumentalny Cztery pory roku z Oleszyc, schola „Miriam” z Dachnowa, chór seniorów „Radość” z Lubaczowa, schola parafialna z Wielkich Oczu, czy kapela ludowa OdNowa, w skład której wchodzą instrumentaliści z różnych zakątków powiatu lubaczowskiego.

Na scenie nie zabrakło również solistów. Przed publicznością wystąpili m.in. Kamil i Szymon Koper z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie oraz Ania Jacyk i Krzysiek Michalik, którzy w duecie dla szerszej publiczności wystąpili po raz pierwszy z utworami: Niewiasta obleczona w słońce, Miriam, Ja tylko śpiewać chcę.

Reklama

Z harmonijką wystąpił Józef Hawrylak ze Skolina, który w przeglądzie w Łukawcu występował kilka razy. Tym razem zagrał: Do Ciebie, Matko, Kiedy w jasną, spokojną, cichą noc, Zapada zmrok. W łukawieckim sanktuarium wystąpiła również młoda wokalistka z Łukawca Zuzanna Babij.

Przegląd zakończył się Apelem Jasnogórskim. Warto dodać, że 24. Przeglądowi Pieśni Maryjnej towarzyszyła wystawa zdjęć, która obrazowała jego historię.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto muzyki

Niedziela zamojsko-lubaczowska 45/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Przegląd Pieśni Maryjnej

Adam Łazar

Wspólne wykonanie pieśni kończącej tegoroczny przegląd

Wspólne wykonanie pieśni kończącej tegoroczny przegląd

We wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego lubaczowska konkatedra została rozpromieniona barwami strojów, muzyką i pieśnią.

Tegoroczny, 10. jubileuszowy Przegląd Chórów „Pieśni Maryjne” odbył się 23 października, pod honorowym patronatem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej biskupa Mariana Rojka i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Rozpoczął się Mszą św. o godz. 13, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Józef Dudek. Uczestniczyli w niej wszyscy przybyli wykonawcy, tworząc bardzo kolorową, a nade wszystko bogatą muzycznie oprawę Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję