Reklama

Niedziela Rzeszowska

W polskim La Salette

Sanktuaryjny kalendarz na najbliższe miesiące jest ściśle zapełniony.

Niedziela rzeszowska 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

sanktuarium

Dębowiec

S. Iwona Józefiak

Sanktuarium w Dębowcu gościło w tym roku bp. Edwarda Kawę ze Lwowa

Sanktuarium w Dębowcu gościło w tym roku bp. Edwarda Kawę ze Lwowa

Dębowieckie sanktuarium przeżywało od 13 do 15 maja uroczystości odpustowe. Po zimowej przerwie rozpoczęły się codzienne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię o godz. 21. Początek pątniczego sezonu to także pielgrzymka motocyklistów, która w tym roku zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Potem odbyły się doroczne rekolekcje Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, też z frekwencją jak przed pandemią. Niecodziennym wydarzeniem były zorganizowane w Dębowcu od 9 do 11 maja 148. obrady plenarne Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Odpust majowy jest tradycyjnie związany ze święceniami i jubileuszami misjonarzy saletynów. W tym roku przy tej okazji wybrzmiał także akcent jedności z Ukrainą – bp Edward Kawa, pomocniczy biskup z Lwowa, franciszkanin, udzielił sakramentu kapłaństwa diakonowi Kamilowi Stąclowi. Wieczorem w gronie srebrnych jubilatów był ks. Jan Stachura, pracujący od wielu lat na Ukrainie. Ksiądz Grzegorz Zembroń, prowincjał, podkreślił historyczną zbieżność wydarzeń, ponieważ przed laty misjonarzy saletynów przyjął do naszej Ojczyzny arcybiskup lwowski św. Józef Bilczewski, a pierwsi saletyni w Polsce z przełożonym prowincji na czele pochodzili z terenów obecnej Ukrainy. Biskup Edward Kawa przewodniczył również niedzielnej sumie odpustowej. – Dzisiaj – powiedział hierarcha – miłość i pomoc Polaków wobec narodu ukraińskiego jest znakiem dla Unii Europejskiej i tych wszystkich, którzy dawno odrzucili wartości chrześcijańskie. Odpust majowy zakończył wieczór uwielbienia z Maryją oraz apel i procesja na Kalwarię Saletyńską.

W ostatnią niedzielę maja odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków. Pandemia przerwała tę tradycję, ale strażacka brać chce znowu pielgrzymować do Matki Bożej pod swymi sztandarami.

Reklama

Początek lipca będzie czasem młodych w ramach ich 35. Saletyńskiego Spotkania w Dębowcu. Podczas wakacji zaplanowano dwa turnusy Oazy Rodzin Domowego Kościoła. To czas wypoczynku połączony z formacją. Jest wiele możliwości, by połączyć u stóp Matki wypoczynek z odnową duchową. A od Matki już prosta droga do Jej Syna w naszej kaplicy Wieczystej Adoracji, czynnej całą dobę przez wszystkie dni tygodnia!

Wielu pielgrzymów spodziewamy się podczas uroczystości odpustowych od 15 do 18 września. Będziemy w tym roku dziękować za 110 lat dębowieckiego sanktuarium i obchodzić 50. rocznicę pielgrzymki kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego do polskiego La Salette. Do końca września można codziennie korzystać z dobrodziejstwa odpustu zupełnego związanego z Rokiem Jubileuszowym, ogłoszonym dla uczczenia 175. rocznicy objawiania Płaczącej Pani i 25. rocznicy koronacji Jej figury w Dębowcu. Nie przegapmy tego czasu łaski!

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie – jak Różaniec

Niedziela rzeszowska 49/2012, str. 7

[ TEMATY ]

Dębowiec

Iwona Józefiak OCV

Procesja podczas uroczystości nadania tytułu Bazyliki Mniejszej w Dębowcu

Procesja podczas uroczystości nadania tytułu Bazyliki Mniejszej w Dębowcu

Dobiega końca rok 2012. W dziejach dębowieckiego Sanktuarium upamiętnił się on kilkoma rocznicami: 30-lecie środowej Nowenny ku czci Matki Bożej Saletyńskiej, 40. rocznica pobytu kard. Karola Wojtyły na wrześniowym odpuście i najważniejszy jubileusz: 100-lecie poświęcenia kaplicy w domu macierzystym Księży Misjonarzy Saletynów. Po raz setny celebrowano wrześniowe uroczystości ku czci Pięknej Pani z La Salette. Jubileusze to jednak rzadkie chwile; najczęściej przeżywamy szarą codzienność. I po to są uroczystości rocznicowe, byśmy umieli lepiej przeżywać te zwyczajne dni.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję