Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W nim żyje Chrystus

O potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie, mówił ks. Michał Maciołek w kaplicy w Białowoli.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Bożena Radlińska

Okolicznościowy występ dzieci z miejscowej szkoły

Okolicznościowy występ dzieci z miejscowej szkoły

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i rocznica powstania Legionu Maryi to główne punkty uroczystości, które miały miejsce w ostatnią niedzielę maja. Relikwie są znakiem nadprzyrodzonej obecności pośród nas świętych i błogosławionych. Oddając im należytą cześć, uwielbiamy samego Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka. W gronie błogosławionych jest kard. Stefan Wyszyński – człowiek modlitwy i wielki czciciel Matki Bożej. To właśnie o wstawiennictwo polskiego błogosławionego prosili mieszkańcy Białowoli oraz całej parafii Lipsko koło Zamościa. Relikwie 18 maja z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie podczas Mszy św. przyjął w obecności parafian proboszcz ks. Józef Bednarski. Data pokrywa się z terminem wizytacji parafii Lipsko przez ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego – 18 maja 1948 r. Wprowadzenie relikwii poprzedziły trzydniowe rekolekcje pod hasłem: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje”, przygotowujące parafian do ich instalacji. Poprowadził je ks. prał. Zbigniew Ciżmiński. Uroczystość wprowadzenia odbyła się 29 maja. Tego dnia z wielką czcią przyjęto do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Białowoli relikwie pierwszego stopnia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, do których zalicza się pozostałości ciała. W tym przypadku jest to włos umieszczony w relikwiarzu w formie kwiatu.

Wstępem do uroczystości był montaż poetycko-muzyczny uczniów ze szkoły podstawowej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Białowoli przybliżający postać prymasa oraz wystawa poświęcona błogosławionemu. Po obrzędzie wprowadzenia relikwii w obecności licznie zgromadzonych wiernych rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. kanclerz Michał Maciołek wraz z koncelebransami. Z wielką uwagą przyjmowano słowa wygłoszonej homilii, w której duchowny mówił o potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie. W tej wymagającej misji z pewnością będzie towarzyszył i wypraszał potrzebne łaski bł. kard. Wyszyński. Na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz skierował słowa podziękowania za zaangażowanie, pomoc i obecność wspólnocie parafialnej, a zwłaszcza osobom, które miały szczególny udział w tym ważnym wydarzeniu.

Również w tym dniu Legion Maryi działający przy parafii w Lipsku obchodził swoje 25-lecie istnienia. Relikwie, widoczny znak obecności błogosławionego, nieustraszonego rzecznika godności człowieka oraz nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym sprowadzone do Białowoli będą powiernikiem w modlitwie o Boże łaski dla rodzin, wspólnoty parafialnej i ojczyzny.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła

– Św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy – powiedział abp Wacław Depo w kościele św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie. Metropolita częstochowski wprowadził do świątyni relikwie patrona parafii.

– Z wielkim trudem i przez długi czas staraliśmy się o relikwie i o odpowiednie dla nich miejsce – przyznał na rozpoczęcie liturgii ks. Marek Olejniczak, pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję