Reklama

Niedziela Świdnicka

Artystyczne uwielbienie

Po raz piąty w Nowej Rudzie-Słupcu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została zwieńczona wyjątkowym koncertem uwielbienia.

Niedziela świdnicka 26/2022, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

koncert uwielbienia

Hubert Gościmski

Na scenie zaprezentowało się 120 artystów pod batutami Kacpra Biruli i Dominika Kozłowskiego

Na scenie zaprezentowało się 120 artystów pod batutami Kacpra Biruli i Dominika Kozłowskiego

Mowa o „Sygnale Miłosierdzia”, który na stałe wpisał się w obchody Bożego Ciała w naszej diecezji. Jednak pod tym hasłem kryje się nie tylko koncert finałowy, ale również cykl warsztatów wokalno-instrumentalnych przygotowujący do występów na dużej scenie. W tym roku pod okiem profesjonalnych dyrygentów przygotowywało się 120 uczestników; nad grupą instrumentalną czuwał Kacper Birula, a nad wokalną – Dominik Kozłowski.

Przedłużenie procesji

Efektem trzymiesięcznych przygotowań był koncert finałowy w święto Bożego Ciała. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Nowej Rudy – na wieczornym muzycznym uwielbieniu zgromadziło się blisko półtora tysiąca osób z całej diecezji. Dodatkowo każdy miał możliwość wysłuchania koncertu za pośrednictwem internetowej transmisji.

Zebranych przywitał ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie i pomysłodawca wydarzenia. Wprowadzając w nastrój koncertu wskazał, że „Sygnał Miłosierdzia” stanowi przedłużenie modlitwy i uwielbienia wyrażanego podczas eucharystycznych procesji.

Czas koncertu i adoracji

Reklama

Chwilę później na scenie pojawili się wokaliści i instrumentaliści, którzy zaprezentowali kilkanaście pieśni i hymnów chwały. Poszczególne występy przeplatały się z recytacjami harmonizującymi z nastrojem kolejnego utworu. Początkowo energiczne utwory przechodziły w bardziej stonowane, skłaniające do refleksji. Wtedy rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu; modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn.

Tegorocznej edycji koncertu patronowała św. Jadwiga Śląska – jej figurka oraz relikwie znajdowały się na scenie.

Międzypokoleniowa jedność

Paulina Król, jedna z chórzystek, w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wskazała, że głównym celem „Sygnału Miłosierdzia” za każdym razem jest pobudzenie do wspólnego celebrowania Najświętszego Sakramentu.

– Za pomocą śpiewu, muzyki i tańca chcemy pokazać, że dzisiejsza wspólnota chrześcijańska posiada w sobie niezwykłą pasję, energię i radość. Natomiast Wojciech Budnik dodał: – Zależy nam na tym, by ukazać międzypokoleniową jedność i zaktywizować wszystkich, niezależnie od wieku. Patrząc z perspektywy czasu śmiało mogę stwierdzić, że to nam się udaje, a efekty niejednokrotnie nas zaskakują.

Organizacja koncertu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe. Znaczna część środków została przyznana dzięki mieszkańcom Nowej Rudy, którzy swoimi głosami wybrali projekt „Sygnał Miłosierdzia”. Dodatkowe środki zapewniły instytucje, lokalne firmy oraz osoby prywatne, dla których ważna jest promocja kultury chrześcijańskiej.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” już po raz osiemnasty odbył się wczoraj w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Z powodu stanu epidemii koncert po raz pierwszy odbył się we wrześniu i mogło w nim uczestniczyć tylko 5 tysięcy osób.

W minionych latach koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” odbywał się w Uroczystość Bożego Ciała. W tym roku, z powodu stanu epidemii, koncert przeniesiono na wrzesień. Ze względu na bezpieczeństwo liczbę uczestników ograniczono do 5 tysięcy (w 2019 r. w koncercie uczestniczyło 50 tysięcy osób). Każdy uczestnik koncertu, obok potwierdzenia rejestracji, musiał mieć ze sobą zaświadczenie o stanie zdrowia, a przy bramkach służby medyczne mierzyły temperaturę ciała.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję