Reklama

Wiara

Patron tygodnia

Naśladowca Apostoła Narodów

Kierował się Pawłowym „szaleństwem krzyża”. Jego zawołaniem było: „Biegnijmy jak szaleni nie tylko ku Bogu, ale i ku bliźniemu”.

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 18

[ TEMATY ]

patron

Wikipedia

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Antoni bardzo wcześnie stracił ojca. W Padwie odbył studia medyczne, które uwieńczył doktoratem. Studiował tam także filozofię. Po powrocie do rodzinnej Cremony zajął się katechizacją ubogiej młodzieży przy kościele św. Witalisa. Podjął też studia teologiczne, interesował się biblistyką, patrologią i zgłębiał pisma doktorów Kościoła, szczególnie św. Tomasza z Akwinu. W 1528 r. (lub w styczniu 1529 r.) przyjął święcenia kapłańskie. W 1531 r. udał się do Mediolanu i dołączył do oratorium „Wiecznej Mądrości”. Pod jego kierunkiem oratorium przerodziło się w trzy rodziny zakonne poświęcone św. Pawłowi Apostołowi. Są to: Synowie św. Pawła, zatwierdzeni przez Rzym pn. Kleryków Regularnych św. Pawła Ściętego, zakon żeński Aniołów św. Pawła Nawróconego i Zakon ludzi świeckich – Mężów Pobożnych św. Pawła. Największą sławą okrył Antoniego zakon męski, który od kościoła św. Barnaby, przy którym się zawiązał, wziął popularną nazwę barnabitów.

W kolejnych latach Antoni działał w Mediolanie, gdzie zakładał domy swoich instytucji. Wspierał go w tym dziele biskup Mediolanu – św. Karol Boromeusz, z którym napisał regułę dla swojego zgromadzenia. Wprowadził m.in. praktykę „15 piątków” – na dźwięk dzwonów o godzinie, w której Pan Jezus poniósł śmierć, w kościołach odprawiano nabożeństwo z kazaniem pasyjnym.

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik ur. w grudniu 1502 r. zm. 5 lipca 1539 r.

2022-06-29 06:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie sztandaru i pomnika patrona Szkoły Podstawowej w Topczewie

Niedziela podlaska 25/2013, str. 6

[ TEMATY ]

szkoła

patron

Ks. Marcin Szymanik

W niedzielę Trójcy Świętej 26 maja wspólnota Szkoły Podstawowej w Topczewie przeżywała uroczystość poświęcenia sztandaru i pomnika swojego patrona. Został nim obrany ks. Franciszek Jakub Falkowski.

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-16 08:57

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Boska gala

2022-08-19 17:14

plakat organizatorów

    Weź udział w konferencji Prawdziwie Boska i zacznij prowadzić Boskie życie i Boski biznes!

    Kolejna Gala Boskiego Biznesu organizowana przez Fundację Boskie Skrzydła, odbędzie się 25 sierpnia br. Towarzyszyć jej będzie konferencja „Prawdziwie Boska” pt. „Ludzie wokół Ciebie to skarb do odkrycia – co o nich wiesz, a co powinnaś jeszcze wiedzieć? Odkrywamy tajemnice networkingu.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję