Reklama

Niedziela Częstochowska

Przy Chrystusie z Marią Magdaleną

Relikwie – cząstka pobrana z kości św. Marii Magdaleny pokutnicy – zostaną uroczyście wprowadzone 22 lipca do kościoła św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Niedziela częstochowska 29/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Bardzo bym sobie życzył, żeby nasza parafia wzrastała jeszcze bardziej w duchu wspólnoty wspólnot – mówi ks. Skibiński

Bardzo bym sobie życzył, żeby nasza parafia wzrastała jeszcze bardziej w duchu wspólnoty wspólnot – mówi ks. Skibiński

Pomysł sprowadzenia relikwii zrodził się dlatego, że nasza parafia posiada relikwie drzewa Krzyża Świętego, bardzo stare i nawet nie wiadomo, z którego wieku pochodzą, ale relikwiarz świadczy o tym, że te relikwie mogą mieć już kilka wieków – mówi Niedzieli ks. Jan Skibiński, proboszcz parafii.

Podkreśla, że zaraz po beatyfikacji Jana Pawła II w 2011 r. jako jedna z pierwszych parafii w Polsce otrzymała również relikwie naszego świętego papieża. – Cały czas była też myśl, aby mieć relikwie patronki parafii. Kilka lat temu Kościół prawosławny w Polsce przeprowadzał peregrynację tych relikwii po parafiach prawosławnych. Nie było łatwo wtedy otrzymać takie relikwie, jednak na wiosnę tego roku dotarły one do nas z Rzymu. Te relikwie to cząstka pobrana z kości św. Marii Magdaleny pokutnicy – twierdzi ks. Jan.

Parafia duchowo przygotowuje się do wprowadzenia relikwii w trakcie nowenny ku czci św. Marii Magdaleny oraz podczas triduum modlitewnego. Sumę odpustową 22 lipca odprawi ks. prał. Marian Szczerba, wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Owocem wprowadzenia relikwii pozostanie modlitwa nowennowa raz w miesiącu.

Wielowiekowy kult

– Obecność relikwii św. Marii Magdaleny wpisuje się w duchowość naszej parafii. Trzeba powiedzieć, że wezwanie św. Marii Magdaleny nie wzięło się przypadkowo, co podkreślał nieżyjący już historyk ks. prof. Jan Związek, bowiem w XIII wieku zakonnicy zakładali parafie pod jej wezwaniem. W Działoszynie przed wybudowaniem obecnego kościoła, a zatem przed 1787 r., istniała kaplica, w której najprawdopodobniej był obraz z wizerunkiem św. Marii Magdaleny, który obecnie znajduje się w absydzie naszego kościoła. Cześć do św. Marii Magdaleny jest widoczna. Parafianie przyzywają jej wstawiennictwa – kontynuuje ksiądz proboszcz.

– Święta Maria Magdalena była tą, która trwała przy krzyżu Chrystusa, a jak wspomniałem, w naszej świątyni są relikwie drzewa Krzyża Świętego. W naszym kościele znajduje się również boczny ołtarz z figurą Marii Magdaleny, która tuli się do belki krzyża. Można powiedzieć, że nasza parafia ma duchowość pasyjną. Ponadto przy naszej świątyni mamy kalwarię. Ta duchowość jest bardzo widoczna w okresie Wielkiego Postu, kiedy nasza świątynia wypełnia się wiernymi, szczególnie na nabożeństwach Drogi Krzyżowej – podkreśla duszpasterz.

Reklama

– Na jednym ze spotkań z parafianami usłyszałem, że już ks. Wincenty Kowalczyk pragnął wybudować kalwarię przy świątyni. Dlatego kiedy Polska przeżywała 1050. rocznicę chrztu, powróciliśmy do tej idei kalwarii. Kilka lat przed tą rocznicą pragnieniem założenia kalwarii podzieliłem się z abp. Stanisławem Nowakiem, który całym sercem przyjął tę inicjatywę. I ofiarował piątą stację na naszej kalwarii. W każdy trzeci piątek miesiąca odprawiamy na niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej – opowiada kapłan.

Pamięć o abp. Stanisławie Nowaku

Bardzo mocno w dzieje parafii wpisał się ze swoją posługą wspomniany, nieżyjący już abp Stanisław Nowak. – Był bardzo związany z naszą parafią. Uczestniczył zawsze w naszych orszakach Trzech Króli. On też dokonał poświęcenia figury Chrystusa Króla na pl. Wolności w Działoszynie. Często mówił, że w sercu naszego miasta panuje Chrystus Król i Działoszyn kocha Chrystusa Króla. Wiem, że kiedy już nie mógł do nas przybyć osobiście, to wracał tutaj myślą i modlitwą – wspomina ks. Skibiński i cytuje słowa abp. Nowaka z 2010 r., kiedy Działoszyn obchodził 600-lecie swojego istnienia: „Chrystus jest Królem sześciu wieków Działoszyna. W życiu człowieka i w życiu miasta musi być Chrystus, musi być przestrzeń krzyża”.

Ksiądz proboszcz zaznacza, że w parafię wpisany jest też kult miłosierdzia Bożego. – Kościół filialny w Bobrownikach jest pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, który kiedy został powołany przez Jezusa, doświadczył Jego miłosiernego spojrzenia. Również w tym kościele w głównym ołtarzu znajduje się obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Witolda Bulika; ponadto św. Maria Magdalena także doświadczyła miłosierdzia Bożego i tajemnicy przebaczenia – stwierdza ks. Skibiński.

Reklama

„Dziś” parafii

Na pytanie, jak patrzy dzisiaj na parafię, będąc jej proboszczem od wielu lat, odpowiada: – Z perspektywy lat mogę powiedzieć, że chociaż nasza parafia jest tradycyjna, nie różni się bardzo od innych parafii, to jednak się starzeje, i to jest pewien ból. Młodzież wyjeżdża na studia do innych miast. Potem zostają tam, gdzie mają pracę – zauważa ks. Skibiński.

– W parafii działa Żywy Różaniec. Można nawet powiedzieć, że nasza parafia jest różańcowa, a świadczą o tym nabożeństwa różańcowe, na które nasi wierni chętnie przychodzą. Warto dodać, że w 1858 r. w naszej parafii istniało Bractwo Różańcowe. Bardzo pięknie działają Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka. Pięć lat temu powstała także Wspólnota Krwi Chrystusa. Jest też Grupa Anonimowych Alkoholików „Metanoia”. Spotyka się ona w każdy wtorek. Od kilku lat działa również chór parafialny „Signum”. Ostatnio nagrał on swoją pierwszą płytę – dodaje ksiądz proboszcz.

Kapłan dostrzega również rolę mediów katolickich w duszpasterstwie. Jego zdaniem, odgrywają one znaczącą rolę w kwestii rozwoju religijności wiernych. – Trzeba oczywiście, aby Niedziela była jeszcze bardziej rozpowszechniona. Cieszę się, że jest stała liczba jej czytelników. Bardzo chciałbym, żeby było ich więcej. Już od jedenastu lat prowadzimy również naszą stronę internetową, która ma ponad 7 mln kliknięć. Oczywiście mówię o tych wszystkich latach. Dwukrotnie w naszym kościele gościła Telewizja Polonia z transmisją Mszy św. – podkreśla.

Reklama

– Bardzo bym sobie życzył, żeby nasza parafia wzrastała jeszcze bardziej w duchu wspólnoty wspólnot. Tak, żeby parafianie mogli znaleźć swoje miejsce – podsumowuje ks. Skibiński.

Trochę historii

Pierwsza znana informacja o parafii w Działoszynie pochodzi z 1411 r. Obecny kościół został zbudowany w 1787 r. w miejsce poprzedniego, także murowanego, którego trawiły liczne pożary nawiedzające miasteczko. Losy tej świątyni, obok XIX-wiecznych pożóg, łączą się z okresem II wojny światowej, kiedy to w październiku 1941 r. zamieniono ją na magazyn zboża i amunicji, a następnie na hotel robotniczy oraz punkt etapowy dla wywożonych Żydów. Kościół zrabowany, nawet z blachy pokrywającej dach, i zniszczony, po wojnie został odrestaurowany staraniem ks. Wincentego Kowalczyka. Uroczyście poświęcił go bp Stanisław Czajka 18 października 1959 r.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duchowej twierdzy Piotrkowa

Niedziela łódzka 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny z wizerunkiem św. Doroty

Ołtarz główny z wizerunkiem św. Doroty

Piotrków Trybunalski to miasto pięknych i starych kościołów. Jednym z nich jest powstały w XIV wieku warowny kościół św. Jacka i św. Doroty, który w minionych wiekach pełnił różnorodne funkcje.

W czasach króla Kazimierza Wielkiego w Piotrkowie Trybunalskim zwoływano wiece i zjazdy przedstawicielstwa ówczesnego państwa polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” hasłem pielgrzymki Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

2022-12-01 16:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Wizyta, którą Franciszek zamierza złożyć w Demokratycznej Republice Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 roku, będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Słowa te nawiązują do Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania” (5,18).

Z kolei logo papieskiej wizyty przedstawia zarys granic Demokratycznej Republiki Konga w kolorach flagi tego kraju: błękitnym, żółtym i czerwonym, przy czym granica zachodnia jest jakby „niedomknięta”, co ma symbolizować otwarcie się na to wielkie wydarzenie. Poszczególne kolory flagi również mają swe znaczenie: żółty symbolizuje bogactwo kraju: jego faunę i florę, zasoby na ziemi i pod nią; czerwień przedstawia krew przelaną przez męczenników a błękit wyraża gorące pragnienie każdego mieszkańca – pokój. Na tym tle z lewej strony widnieje błękitny krzyż. Kolejnym elementem loga są stylizowane trzy kolorowe postacie, mające wyrażać papieską intencję braterstwa wszystkich ludzi: mężczyzn i kobiet, dorosłych i dzieci, zjednoczonych w jednym człowieku. A umieszczenie ich pod krzyżem ma podkreślać fakt, że takie braterstwo jest możliwe tylko jako dar Boży. Obok widnieje gałązka palmowa – symbol męczeństwa zakorzenionego w dziejach tego kraju, jednocześnie znak zwycięstwa, odrodzenia i nieśmiertelności, a więc części tego przesłania, które niesie z sobą wizyta Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję