Reklama

Niedziela Małopolska

Wspiera i inspiruje

Cokolwiek robię, to dla Pana Boga i ludzi – stwierdza ks. kan. Jan Przybocki, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach.

Niedziela małopolska 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

MFS/Niedziela

Jubilat częstował cukierkami dzieci składające życzenia i przybijał z nimi „piątki”

Jubilat częstował cukierkami dzieci składające życzenia i przybijał z nimi  „piątki”

Duszpasterz archidiecezji krakowskiej świętuje 55. rocznicę urodzin, 30 lat kapłaństwa, w tym dekadę proboszczowania w bibickiej parafii.

Maksyma

Ksiądz Jan wykorzystuje dany mu czas na maksa, a kolejne posługi, do których jest kierowany, wykonuje z wielkim zaangażowaniem. Należy do kategorii kapłanów lubiących wyzwania. Potrafi współpracować z ludźmi i motywować ich do aktywności poprzez dawanie dobrego przykładu. To lider skupiający innych wokół idei, z którymi się utożsamia. Żyje i działa zgodnie z maksymą zainspirowaną postawą św. Brata Alberta, widniejącą na fb ks. Jana: „Bądź dobry jak chleb..., każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Jak nie można dużo, to mało...”.

Przez 23 lata jubilat prowadził z biskupem Janem Szkodoniem rozważania w Radio Alex, łącznie powstało ok. 1500 audycji. Był jednym z koordynatorów ŚDM w Krakowie, a przez 15 lat – głównym koordynatorem krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę.

Choć parafia, w której sam posługuje, liczy ok. 4500 tys. wiernych, to znajduje czas, aby się zatrzymać przy dzieciach i przybić z nimi przysłowiową „piątkę”. Podczas uroczystości odpustowych Tadeusz Łysek – sołtys Bibic podkreślił, że ks. Jan jest cenionym duszpasterzem i zaznaczył: – Jesteś bibiczaninem, który wspiera i inspiruje. Dzięki twoim działaniom w Bibicach żyje nam się lepiej. Z kolei Józef Plewniak – przewodniczący Parafialnej Rady Duszpasterskiej stwierdził: – Jak dobry pasterz z Ewangelii Janowej karmisz nas przy Pańskim Stole chlebem z nieba, chronisz przed szatanem i złem, które wokół rozsiewa i szukasz aż do skutku każdej zagubionej osoby, aż wróci do owczarni.

Lider

Wypowiedziane pod adresem proboszcza słowa uznania mają pokrycie w podejmowanych przez niego inicjatywach. Szczególnie głośno było o tych zrealizowanych w ostatnich miesiącach, gdy na Ukrainie wybuchła wojna, a do Polski zaczęli napływać uchodźcy. Proboszcz Przybocki bez chwili wahania zaangażował się w pomaganie. Jak informowały media, gdy wybuchła wojna, ks. Jan zorganizował w Bibicach magazyny z odzieżą oraz żywnością. Ze sklepów Biedronki, dzięki współpracy z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, trafiają tu produkty, których termin przydatności się kończy. Z nich przygotowywano m.in. posiłki zawożone najpierw na Dworzec Główny, a potem do namiotu Caritas przy dworcu w Krakowie. Po wybuchu wojny bibicka plebania stała się nie tylko miejscem pomagania uchodźcom, ale także mieszkaniem dla nich. Zaangażowanie proboszcza motywowało parafian, którzy z wielką ofiarnością dołączyli do pomagających. Wielokrotnie wypowiadali się w mediach, podkreślając rolę proboszcza – lidera tych działań. – Nic bym nie zrobił bez ludzi, których mam dookoła – stwierdza z kolei jubilat i wyznaje: – Bardzo lubię pracować z ludźmi. Daję im kredyt zaufania od razu. Bez zaufania im nie mógłbym wiele zrobić.

Reklama

Różnorodną aktywność docenił prezydent RP, który przyznał ks. Janowi Przybockiemu Złoty Krzyż Zasługi RP za działalność społeczną i charytatywną. Odznaczenie wręczył minister Piotr Ćwik w kościele parafialnym przed sumą odpustową. Zastępca szefa kancelarii prezydenta RP przypomniał, że odznaczenie zostało przyznane przed dwoma laty i zauważył, że: – Te kolejne 2 lata, które minęły, to czas intensywnej działalności ks. Jana. Przypominając o niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy, zaznaczył, że benficjentami wyróżnienia są także parafianie i podkreślił: – Każdy kapłan jest mocny tym, że są z nim ludzie. Z ks. Janem ludzie byli na całym szlaku kapłańskim. I są z nim od 10 lat w Bibicach.

Brawa i życzenia

Po uroczystości w świątyni rozległy się długo niemilknące, gromkie brawa. Proboszcz dedykował medal tym wszystkim, których Pan Bóg postawił na jego drodze życia. – Każda i każdy z państwa ma udział w tym odznaczeniu – przekonywał ks. Przybocki. I zaznaczył: – Także ci, z którymi przez 30 lat pracowałem, począwszy od Frydrychowic, Jabłonki, Biórkowa, Zakopanego, parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie i tutaj. Dekadę spędzoną w Bibicach nazwał pięknym czasem. Zauważył, że kapłani bardzo często pracują rękami parafian i wyznał: – To, co udało się zrobić, to wasza zasługa. Za wszelką serdeczność i dobroć wobec parafii i wobec mojej osoby, a także za cierpliwość do mnie bardzo serdecznie dziękuję!

Uroczyste chwile zakończyło Plurimos annos wyśpiewane przez parafialny chór Psallite Deo. A Józef Plewniak powiedział: – Na tej trudnej pasterskiej drodze życzymy księdzu proboszczowi nieustannego błogosławieństwa, aby nie stracił nikogo z tych, których Pan postawił i jeszcze postawi na kapłańskiej drodze. Aby wszystkich zaprowadził do zbawienia. Życzymy, by parafia, którą ksiądz kieruje, była coraz liczniejsza i coraz piękniejsza w wierze!

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykle uzdolniony franciszkanin ze Świebodzic

[ TEMATY ]

Świebodzice

jubileusz kapłaństwa

Brat Albert Świebodzice

o. Michał Gruszka

ks. Mirosław Benedyk

Od prawej o. Andrzej, o. Piotr Paradowski, o. Michał Gruszka i ks. Daniel Szymanik

Od prawej o. Andrzej, o. Piotr Paradowski, o. Michał Gruszka i ks. Daniel Szymanik

15 rocznica święceń prezbiteratu o. Michała Gruszki, wywodzącego się z par. Św. Brata Alberta w Świebodzicach, stała się okazją do dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa.

Za organizacją i przygotowaniem kapłańskiej rocznicy franciszkanina konwentualnego, stała jego najbliższa rodzina, która chciała w ten sposób docenić ciężką pracę swojego krewnego, jako wieloletniego misjonarza w kustodii rosyjskiej, a dziś rzymskiego studenta w Instytucie Patrystycznym Augustinianum. Na specjalną prośbę przybył także o. Piotr Paradowski, przyjaciel o. Michała z zakonu franciszkańskiego, który tak jak 15 lat temu na Mszy prymicyjnej, wygłosił młodemu jubilatowi homilię.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję