Reklama

Niedziela Wrocławska

Sport jest darem Bożym

O duchowym wymiarze sportu w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II opowiada ks. Bogdan Giemza, salwatorianin.

Niedziela wrocławska 31/2022, str. IV

[ TEMATY ]

sport

duszpasterz sportowców

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Bogdan Giemza z najnowszą publikacją

Ks. Bogdan Giemza z najnowszą publikacją

Ks. Łukasz Romańczuk: Skupił się Ksiądz na życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II w kontekście sportu. Dlaczego podjął się Ksiądz tego tematu?

Ks. Bogdan Giemza: Bodźcem do rozpoczęcia pracy nad tym tematem były dwie rzeczy. Po pierwsze było to osobiste zainteresowanie sportem, które zaszczepił we mnie mój zmarły brat. I tak zostało do dzisiaj. Jemu także dedykowałem tę książkę. Drugim elementem był czynnik naukowy i zainteresowanie papieża Polaka sportem i ilością dokumentów wydanych przez Ojca Świętego.

Gdy poruszany jest temat: św. Jan Paweł II i sport, możemy usłyszeć, że w młodości grał na bramce, był kibicem Cracovii czy jeździł na nartach. Na co szczególnie zwracał uwagę Ojciec Święty?

Papież w swoich dokumentach i homiliach kładzie nacisk na ewangelizację oraz wychowawczy charakter sportu. W przemówieniach odwoływał się do swoich doświadczeń, spotkań ze sportowcami czy młodzieżą sportową. Podkreślał także pozytywny wymiar sportu. Był to dominujący element w warstwie wychowawczej, ukazujący, czym jest sport i jaki ma wpływ na człowieczeństwo. Potwierdzeniem tego są słowa użyte podczas jubileuszu w roku 2000, że sport jest darem Bożym. To pokazuje, jak papież spostrzegał sport. W kwestii ewangelizacyjnej odnosił się do różnych grup sportowych. W ciągu całego pontyfikatu spotykał się z przedstawicielami różnych dyscyplin sportowych, począwszy od międzynarodowych federacji, reprezentacji narodowych, klubów sportowych. Nie brakowało także indywidualnych spotkań z mistrzami świata czy krajowymi czempionami. Ojciec Święty znajdował czas także dla osób, które amatorsko uprawiają sport. Mimo że każde spotkanie było pełne radości, to nie zabrakło także ze strony Ojca Świętego poruszenia trudnych spraw występujących w sporcie.

Jak powiązać sport i wiarę? Jak religijność wpływa na sportowców?

Sport i wiara się zazębiają. Przykładem są, chociażby Igrzyska Olimpijskie albo Listy św. Pawła. Apostoł Narodów używa w Liście do Koryntian czy do Tymoteusza odpowiednich dla sportu twierdzeń i porównań. Pomagają one dotrzeć z Ewangelią do środowisk sportowych. Poza tym wielu sportowców podkreśla swoją wiarę i wiele takich pozytywnych przykładów moglibyśmy podawać. Wśród nich są sportowcy zaangażowani w akcję: „Nie wstydzę się Jezusa”. Warto podkreślić, że sport i religia pełnią ważną rolę w wymiarze społecznym.

Reklama

Czego może się spodziewać czytelnik, biorąc do ręki książkę?

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje korzenie zainteresowania sportem przez Jana Pawła II. Wielu teoretyków sportu podkreśla wkład papieża w rozwój i promocję sportu. Jest to ujęte w dużym skrócie, ale wybrane zostały najważniejsze elementy. Drugą część stanowi zbiór wybranych 50 przemówień czy też listów skierowanych do sportowców. Ukazuje to szerokie spektrum zainteresowań Jana Pawła II. Jest taka historia z 1960 r., gdy Karol Wojtyła był już biskupem, wykryto u niego nieuleczalną chorobę i jeden z lekarzy doradził mu regularną aktywność fizyczną, co miało pozwolić na zatrzymanie choroby.

Modlitwa w intencji sportowców

Panie Jezu Chryste, pomagaj sportowcom

być Twoimi przyjaciółmi i świadkami Twojej miłości.

Pomagaj im wkładać tyle samo wysiłku

w osobistą ascezę co w sport;

wspomagaj ich w dążeniu do harmonijnej

i spójnej jedności ciała i duszy.

Niech będą dla tych, którzy ich podziwiają,

wartościowymi wzorami do naśladowania.

Pomagaj im, aby byli zawsze atletami ducha

i mogli zdobyć Twoją bezcenną nagrodę:

wieniec niewiędnący i trwający na wieki. Amen!

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest radością życia

Niedziela małopolska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

duszpasterz sportowców

Maksymilian Truś

Ks. Paweł Skraba

Ks. Paweł Skraba

Można wygospodarować godzinkę na bieganie, jazdę na rowerze albo na mecz z chłopakami – przekonuje ks. Paweł Skraba – diecezjalny duszpasterz sportu diecezji tarnowskiej.

Maria Fortuna-Sudor: Księże wikariuszu, w jaki sposób zostaje się diecezjalnym duszpasterzem sportu? Co należy do jego zadań?

Ks. Paweł Skraba: To są kapłani, których w poszczególnych diecezjach wyznacza biskup diecezjalny. Ja zostałem powołany do pełnienia tej funkcji 10 lat temu przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej abp. Wiktora Skworca. Naszym głównym zadaniem jest duszpasterska troska o ludzi sportu; zawodników, ale też trenerów, działaczy i kibiców, a celem jest przesycenie świata sportu wartościami chrześcijańskimi. Uczestniczymy także w wydarzeniach sportowych – ogólnopolski duszpasterz sportu ks. Edward Gleń towarzyszy polskim sportowcom np. w olimpiadach.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję