Reklama

Aspekty

Wokół powołań

Wsparcie

Modlitwa za powołanych jest potrzebna, ponieważ jest to konkretne wsparcie, które możemy ofiarować klerykom i księżom. Często jest to największy dar, który mogą otrzymać od drugiej osoby. Jest to również konkretna pamięć modlitewna.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

rozeznanie powołania

Archiwum ks. Wojciecha Oleśkowa

Ks. Wojciech Oleśków, prefekt w Wyższym Seminarium Duchownym w  Paradyżu

Ks. Wojciech Oleśków, prefekt w Wyższym Seminarium Duchownym w  Paradyżu

Katarzyna Krawcewicz: Powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego to nie tylko sprawa pojedynczych osób. To dotyczy całej wspólnoty. Każdy z nas może coś zrobić dla powołań. Na przykład pomodlić się.

Ks. Wojciech Oleśków: – Modlitwa za powołanych jest potrzebna, ponieważ jest to konkretne wsparcie, które możemy ofiarować klerykom i księżom. Często jest to największy dar, który mogą otrzymać od drugiej osoby. Jest to również konkretna pamięć modlitewna. Świadomość, że ktoś o mnie pamięta, jest dla każdego kleryka i księdza wzmacniająca na drodze formacji.

Modlitwa o powołania w sytuacji, w której jesteśmy obecnie, jest niezbędna. Tyle możemy zrobić. Modlitwa o powołania jest prośbą do Boga o otwartość dla młodych ludzi w wyborze tej drogi życiowej. Jest to prośba o dar Ducha Świętego dla tych osób, aby były odważne i dały się poprowadzić Bogu.

Skoro spada liczba powołań, czy to znaczy, że za mało się modlimy? Albo nie tak, jak trzeba?

Na pewno jest wiele przyczyn spadku liczby powołań. Ciężko je wszystkie wymienić. Pan Bóg z pewnością powołuje, jednak często brakuje odpowiedzi na ten głos. Tym, co od nas zależy, jest gorliwa modlitwa o nowe powołania, ale również osobiste świadectwo, że warto iść tą drogą.

Czy zgodzi się Ksiądz ze stwierdzeniem, że jeśli chcemy, by więcej ludzi odpowiadało na wezwanie do służby Bożej, to powinniśmy dbać o dobrą atmosferę wokół powołań?

Potrzebna nam jest dobra atmosfera wokół powołań. Moim zdaniem potrzebna jest również praca formacyjna z ministrantami, lektorami, młodzieżą, która jest zaangażowana w różnych grupach. Organizowanie rekolekcji, wyjazdów i pielgrzymek jest konieczne, aby człowiek nawiązał dobry kontakt z Bogiem. Potrzebne są rekolekcje powołaniowe i pielgrzymki, w czasie których tworzy się wspólnota młodzieży, która rozwija się duchowo. W czasie tych rekolekcji młodzi ludzie rozmawiają o powołaniu, o tym jak je rozpoznawać i rozeznawać. Przez takie formy młody człowiek może doświadczyć żywego Kościoła, który jest wspólnotą gromadzącą się wokół Chrystusa. Takie doświadczenie jest potrzebne, aby podjąć się rozeznawania swojej drogi życiowej. Głębsze zrozumienie misji Kościoła sprawia, że człowiek odnajduje w nim swoją misję. Nawiązanie relacji z Bogiem sprawia, że może rozpoznać to, że również on jest powołany przez Chrystusa. Potrzeba nam dużo cierpliwości, aby nasza modlitwa i praca formacyjna wydały owoce.

Co jeszcze ks. Wojciech Oleśków mówi o wspieraniu osób powołanych? Szukajcie na stronie aspekty.niedziela.pl

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żałuję, że jestem księdzem

Niedziela świdnicka 17/2021, str. I

[ TEMATY ]

rozeznanie powołania

niedziela dobrego pasterza

powołania

Ks. Mirosław Benedyk\Niedziela

Ks. Krzysztof Augustyn poprzez audycje w internecie pomaga słuchaczom w prowadzeniu głębokiego życia duchowego

Ks. Krzysztof Augustyn poprzez audycje w internecie pomaga słuchaczom w prowadzeniu głębokiego życia duchowego

Czwarta niedziela wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.

Praktykę modlitwy Kościoła w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego ustanowił w 1964 r. papież Paweł VI.

CZYTAJ DALEJ

9 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2022-10-04 07:17

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w Mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 9 października br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.

CZYTAJ DALEJ

Co skrywa obraz Jezusa Miłosiernego?

2022-10-04 21:49

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Adobe Stock

Wizerunek Jezusa Miłosiernego jest niezwykły z wielu powodów. Choćby dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus. Rozsławiony, za sprawą świętej siostry Faustyny, na całym świecie stanowi źródło nadziei i pociechy dla milionów ludzi w różnych zakątkach ziemi. Co jeszcze skrywa ten cudowny obraz? Zapraszamy do cyklu rozmów Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z siostrą Rachelą Waszkiewicz ZSJM. Wywiad był nagrywany w Ostrówku, gdzie mieszkała św. Faustyna. Tym razem przyglądamy się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Co oznaczają dwa promienie? Jakie łaski kryją? Gdzie jest granica Bożego Miłosierdzia?

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Obraz Jezusa Miłosiernego, o którym rozmawiamy, przedstawia Jezusa, który wędruje, który chce nam towarzyszyć i ma uniesioną dłoń w geście błogosławieństwa. Serce Jezusa, z którego wypływa krew i wypływa woda. A właściwie my widzimy dwa promienie. Ten biały i czerwony. Nie wiem, czy to nie jest pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, spoglądając na wizerunek Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję