Reklama

Niedziela Świdnicka

Patron dla współczesnego mężczyzny

Od dwóch miesięcy ks. Marcin Januszkiewicz stoi na czele parafii św. Bartłomieja w Topoli. Na swój pierwszy proboszczowski odpust parafialny zaprosił dobrze znanego kapłana.

Niedziela świdnicka 36/2022, str. VII

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Hubert Gościmski

Mieszkańcy Topoli w czasie Mszy św. odpustowej

Mieszkańcy Topoli w czasie Mszy św. odpustowej

Gościem parafii był ks. Mirosław Benedyk, redaktor świdnickiej edycji Niedzieli, który przewodniczył 21 sierpnia w kościele parafialnym uroczystej sumie odpustowej. Poprowadził także nabożeństwo eucharystyczne.

Doświadczenie, nie emocje

– To imię zawsze zdawało mi się być raczej współczesnym, bo próżno szukać u kogoś wśród przodków jakiegoś dziadka Bartka – mówił w czasie homilii ks. Benedyk, wyjaśniając, że imię Bartłomiej sięga czasów starożytnych, a sam św. Jan nazywa jednego z pierwszych apostołów Natanaelem, co oznacza po hebrajsku „Bóg dał”.

Homileta przypomniał, że Bartłomiej przyszedł do Jezusa, przyprowadzony przez Filipa, który oznajmił mu niewątpliwie podekscytowany, że znalazł Mesjasza. I choć Bartłomiej nie uległ ekscytacji kolegi stwierdzając, że przecież Mesjasz nie może pochodzić z jakiegoś tam Nazaretu, to jednak na słowa Filipa: „Chodź i zobacz!”, „poszedł i zobaczył”, a wtedy usłyszał od Jezusa zdanie: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma fałszu”. – Oto mężczyzna, który ma rozum, nie kieruje się emocjami, ale jednocześnie nie ma w sobie tak głębokich uprzedzeń, by nie pójść za świadectwem przyjaciela i zobaczyć oraz doświadczyć Bożej obecności, nie wstydzi się prawdy o sobie – wyjaśniał, dodając, że Bartłomiej w dalszej rozmowie z Jezusem poczuł się dotknięty przez Jego słowa i zrozumiał, że On wie i zna drogi jego życia, Jemu może zaufać i dlatego odpowiada jasnym i pięknym wyznaniem wiary, mówiąc: „Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!”.

Reklama

– Bóg, by zdobyć serce mężczyzny, bazuje na doświadczeniu, niekoniecznie zaś na emocjach – mówił redaktor świdnickiej Niedzieli, podkreślając, że Bartłomiej to dobry patron dla współczesnego mężczyzny – mało emocji, dystans, ale też maksymalne zaangażowanie, aż po męczeństwo. – Takim można się stać, kiedy autentycznie pozna i doświadczy się, że Jezus to Mesjasz – zauważył.

O parafii

Przypomnijmy, że historia zarówno kościoła i parafii sięga XIV wieku. Początkowo parafia obejmowała wieś Topolę, a pieczę nad kościołem sprawował zakon cystersów. Pod koniec XIV wieku do parafii przyłączono Sławęcin, a w XVII wieku dołączono Śrem. W drugiej połowie XX wieku parafia swoim obszarem obejmowała wsie Byczeń i Błotnicę. Obecny kościół św. Bartłomieja Apostoła został wzniesiony w latach 1754-57 w stylu późnego baroku. W tej formie zachował się do dnia dzisiejszego. Przy kościele znajduje się nieużywany obecnie cmentarz oraz zabytkowa plebania z gospodarską zabudową. Po 1945 r. kolejno proboszczami byli: ks. Tadeusz Rojek, ks. Tadeusz Kaliciak, ks. Edward Wilk, ks. Henryk Poręba, ks. Bogdan Czemplik, ks. Emil Wójciak, ks. Włodzimierz Dmitrów, ks. Henryk Kaczmarek, ks. Sławomir Białobrzeski (2001-05), ks. Krzysztof Pełech (2005-09), ks. Wiesław Ignatowicz (2009-15), ks. Artur Bilski (2015-22) i aktualnie ks. Marcin Januszkiewicz.

2022-08-30 12:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gogołów. Wdzięczni za świętego patrona i ojczyznę

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Ora

odpust parafialny

Wiry

ks. Andrzej Majka

Gogołów

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Andrzej Majka podczas liturgii słowa

Ks. kan. Andrzej Majka podczas liturgii słowa

Mieszkańcy niewielkiej wsi koło Świdnicy, której od wieków patronuje św. Marcin, radość z odpustu połączyli z narodowym świętem niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Salezjańska parafia na Stradomiu

2023-01-31 10:19

[ TEMATY ]

parafia

salezjanie

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich

Jesteśmy na etapie zbierania sił, by to, co planujemy, zrealizować w sposób odpowiedzialny – mówi ks. Adam Jarząbek.

Niedaleko Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie można zauważyć monumentalną świątynię stradomskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstała ona w latach powojennych, a jej gospodarzami od zarania jest Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Od czerwca 2022 r. funkcję proboszcza i przełożonego częstochowskiej salezjańskiej wspólnoty pełni ks. Adam Jarząbek. – Z wielkim pokojem w sercu, ale też nie bez obaw, przyjąłem propozycję bycia proboszczem i dyrektorem częstochowskiej Wspólnoty Salezjańskiej. Zdawałem sobie sprawę, że moja posługa będzie ode mnie wymagała wiele sił i wzięcia odpowiedzialności za powierzone dzieła. Są one przecież nierozerwalnie związane z życiem wielu pokoleń kapłanów-salezjanów, którzy oddali swoje duszpasterskie serce mieszkańcom Stradomia i całego częstochowskiego regionu – mówi z głęboką troską ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję