Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wyśpiewany hołd

Ten festiwal to wyjątkowe święto, kiedy w niezwykły sposób oddajemy cześć Bogu, przez Maryję idziemy do Jezusa – powiedział ks. Sławomir Korona podczas 25. edycji Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

koncert

Joanna Ferens

Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki

Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się od Eucharystii pod przewodnictwem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, sprawowanej w intencji uczestników i organizatorów wydarzenia.

O najważniejszych celach i założeniach festiwalu informował jego organizator ks. Jarosław Kędra, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym. – Główne cele wydarzenia to pielęgnowanie polskiej pieśni: religijnej, patriotycznej, ludowej, stworzenie możliwości prezentacji artystycznej zespołom i chórom, działającym m.in. przy parafiach czy domach kultury, mobilizowanie amatorskich zespołów i chórów do podnoszenia poziomu prezentacji artystycznej, mobilizowanie do poszukiwań unikalnego repertuaru, popularyzacja zespołowych i chóralnych form pieśni maryjnej, integracyjne przeżycie modlitewne, a także promocja Górecka Kościelnego i okolic. Chcemy dać chórom i zespołom z województwa lubelskiego możliwość zaprezentowania się przed szerszą publicznością, a także ta wspomniana integracja, gdyż przyjeżdżają do nas całe rodziny. Ludzie mogą się spotkać, porozmawiać, spędzić miło czas – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawierzenie Matce

Po Eucharystii rozpoczęły się przesłuchania festiwalowe, w których udział wzięło 30 podmiotów muzycznych w dwóch kategoriach wiekowych. W jury zasiedli: Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Kornelia Sar z Lubelskiego Centrum Spotkania Kultur oraz ks. Sławomir Korona. – Chcemy przez ten festiwal podkreślić naszą polską pobożność maryjną. Trzeba powiedzieć wyraźnie, że Polska jest krajem typowo maryjnym i my, jako Polacy od samego początku zawierzaliśmy się Maryi, co stanowi niejako naszą narodową tożsamość. Mamy wiele sanktuariów maryjnych m.in. Częstochowa, Kalwaria Pacławska czy Licheń, a także na terenie naszej diecezji Krasnobród czy Tomaszów Lubelski, gdzie pielgrzymujemy, aby zawierzać się Matce Bożej. Miesiąc sierpień jest również miesiącem maryjnym. Wiele osób pielgrzymuje chociażby na Jasną Górę, dlatego my również chcieliśmy tutaj, na Roztoczu, zaakcentować tę maryjność. Stąd właśnie organizacja tego festiwalu. Pragniemy w ten sposób uczcić Matkę Bożą, podziękować Jej za opiekę. Nasza polska pobożność jest piękna, dlatego też na festiwal maryjny do Górecka przyjeżdża co roku tak wiele osób, aby wspólnie się modlić i słuchać pięknych pieśni – powiedział ks. Kędra.

Reklama

Nagrodzone zmagania

W kategorii dziecięco-młodzieżowej III miejsce przypadło Góreckim Aniołom, II miejsce zajęła Kapela Turobińska. Na szczycie podium stanęła schola „Ziarenka Maryi” z Chmielka. Z kolei w kategorii dorosłych przyznano trzy wyróżnienia dla chóru Sitanianie, zespołu Sami swoi z Rudnika i zespołu Chyżanie z Chyżej. III miejsce przypadło zespołowi Marianki z Kocudzy. II miejsce wyśpiewało Towarzystwo Śpiewacze Arion ze Świdnika, a I miejsce zajął zespół Świdnik Gospel Choir, co okazało się – jak tłumaczyła jego przedstawicielka Marzanna Choduń – wielkim zaskoczeniem i radością. – Przyjechaliśmy na ten festiwal z sentymentu, gdyż mamy tutaj wielu przyjaciół i znajomych, a o Górecku słyszeliśmy wiele razy. Nigdy wcześniej nie braliśmy udziału, ale tym razem pomyśleliśmy, że skoro jest nam bliska muzyka oddana Maryi, to spróbujemy. Zaśpiewaliśmy piosenkę Jesteś piękna, która opowiada o Maryi jako Oblubienicy i jesteśmy naprawdę zaskoczeni, że zajęliśmy pierwsze miejsce, gdyż przy takiej konkurencji to naprawdę nie lada wyczyn. To, że zostaliśmy zauważeni i docenieni, bardzo nas cieszy i z pewnością jest to dla nas świadectwo, że trzeba dalej robić to, co robimy na Bożą chwałę. To dla nas wielkie wyróżnienie i motywacja na przyszłość – tłumaczyła.

Kornelia Sar wyjaśniła, na co jury zwracało szczególną uwagę przy ocenie uczestników festiwalu: – Przede wszystkim chodziło nam o pewną różnorodność. Chcieliśmy nagrodzić zespoły w kilku kategoriach, a był naprawdę szeroki przekrój, bo pojawiły się chóry, zespoły gospel, ludowe, rozrywkowe, kapele. Zwracaliśmy uwagę na to, aby wykonania były stylistycznie i muzycznie ciekawe. Skoncentrowaliśmy się na czystym śpiewie bel canto i ładnej intonacji, aby pieśni nie tylko były uciechą dla publiczności, ale rzeczywiście chwaliły Boga i Maryję, bo to jest przecież główne przesłanie tego wydarzenia. Cieszy mnie również to, że większość tych pieśni była znana i popularna, co sprawiło, że wszyscy mogliśmy razem pośpiewać, bo jednak ten czynnik społeczny jest niezwykle istotny podczas festiwalu.

Reklama

Duchowe relacje

– Wydarzenie to jest wspaniałą promocją dla gminy, powiatu i całej diecezji – tłumaczył ks. Sławomir Korona. – Ten festiwal to wyjątkowe święto, kiedy w niezwykły sposób oddajemy cześć Bogu, przez Maryję idziemy do Jezusa, czyli to, co mamy zapisane w Ewangelii św. Jana: „Uczyńcie, co wam powie mój Syn”. Pozwala to też odnieść się w tej relacji do Pana Boga i do drugiego człowieka, a także zobaczyć w tym wszystkim siebie samego, bo przecież ważne jest, aby odnawiać relacje z drugim człowiekiem. Festiwal pozwala bardzo szeroko spojrzeć na ludzką egzystencję. Jest to też świetna promocja dla gminy i powiatu, bo spotykają się tutaj ludzie nie tylko mieszkający na terenie parafii Górecko, ale przyjeżdżają także osoby z diecezji sandomierskiej czy archidiecezji lubelskiej – zaznaczył.

– Nie sposób tu nie być, nie wysłuchać tych wszystkich pięknych utworów, które przecież są wyjątkowymi modlitwami ku czci Matki Bożej. Jestem pełna podziwu dla wszystkich wykonawców, którzy mają bardzo bogaty repertuar i aż prosi się, aby powiedzieć za św. Augustynem, że: „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. Dlatego łączy nas dziś wspólna modlitwa i świadectwo wiary, a także troska o codzienność – podkreśliła poseł Beata Strzałka.

Reklama

Promocja regionu

– Jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej naszej gminy – zaznaczył burmistrz Józefowa Roman Dziura. – Festiwal jest dla nas wszystkich niesłychanie ważny. Takich uroczystości religijnych nie mamy za wiele w naszym powiecie, tym bardziej doceniamy to wydarzenie. Uważam je za wspaniałą i fantastyczną rzecz. Są tu tysiące osób. Wszyscy uśmiechnięci, w dobrych nastrojach, dlatego zależy nam na tym, aby ten festiwal, obok uczty duchowej i artystycznej, namnożył również wiele dobra, by zmieniał nasze serca i uwrażliwiał na piękno otaczającego nas świata – powiedział.

– To wydarzenie w szczególny sposób zwraca uwagę na wartość rodziny we współczesnym świecie – podkreślił członek zarządu powiatu biłgorajskiego Andrzej Łagożny i dodał: – Kto śpiewa, ten chwali Boga podwójnie, a my mamy za co chwalić Maryję, Matkę Boga i wszyscy wiemy, że Matka u swego Syna może wiele uprosić. Dlatego potrzeba nam tej modlitwy, a trzeba również dodać, że festiwal w naszej miejscowej kulturze ma już swoje miejsce, mocno nas integruje, łączy rodziny, daje możliwość wspólnoty i jedności. Jako powiat chcemy wspierać to wydarzenie, bo jest to wspaniała forma ewangelizacji i niezwykła promocja Roztocza. Zależy nam na tym, aby każdy, kto tu przyjedzie, czuł się dobrze, na chwałę Bożą i na pożytek ludziom.

Organizatorzy przygotowali wiele trakcji dla całych rodzin m.in. loterię fantową, zawody sportowe, piknik rodzinny i place zabaw dla dzieci. Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki. Patronat honorowy nad festiwalem objęli bp Marian Rojek oraz Starostwa Powiatowe w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim. Patronat medialny sprawowała Niedziela Zamojsko-Lubaczowska.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kokotek: Festiwal Życia 2020 w zmienionej formie

[ TEMATY ]

koncert

młodzież

festiwalzycia.pl

Festiwal Życia w Kokotku, dzielnicy Lublińca, podobnie jak inne duże festiwale i spotkania, nie może odbyć się w 2020 roku na żywo. Organizatorzy nie poddają się jednak i przenoszą imprezę do wymiaru wirtualnego. Tegoroczna edycja tego jednego z największych ewangelizacyjnych przedsięwzięć odbędzie się w formie gry, przed komputerem.

„Każdy uczestnik będzie miał do wykonania każdego dnia kilka zadań – samodzielnie, ze znajomymi, w swojej wspólnocie lub w jednym z zaproponowanych przez nas miejsc. Celem będzie pełniejsze poznanie siebie i rozwój. W którym kierunku? To będzie zależało od Ciebie” – zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję