Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólny wysiłek

Wojewódzkie dożynki w Radawcu zgromadziły rolników z Lubelszczyzny, wdzięcznych za plony ziemi i Boże błogosławieństwo.

Niedziela lubelska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Paweł Wysoki

Rolnicy zaprezentowali dożynkowe wieńce

Rolnicy zaprezentowali dożynkowe wieńce

W strugach deszczu 11 września uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zaprezentowano ponad 25 wieńców. Następnie abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za zbiory. – Dziękujemy Bogu za plony tej ziemi i dziękujemy rolnikom, którzy trudzą się, aby nie zabrakło chleba powszedniego. Prosimy Ojca, aby posyłał nam Ducha Świętego, by umacniał i wskazywał drogę w tych trudnych czasach, w których przyszło nam żyć i dawać świadectwo o naszej wierze i miłości do ojczyzny – powiedział ksiądz arcybiskup.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że rolnik i jego praca stają się szczególnym obrazem Boga Stworzyciela i kluczem do rozumienia królestwa Bożego. – Przy ołtarzu Chrystusa odkrywamy, że nad trudem rolnika pochyla się siewca Bożego słowa, który głosił królestwo Boże, porównując je do ziarna rzucanego w ziemię, które musi obumrzeć, by wydać obfity plon – powiedział pasterz. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, który wielkim szacunkiem darzył rolniczy trud, podkreślił, że miłość rolnika do ziemi zawsze stanowiła mocny filar, na którym opiera się nasza narodowa tożsamość. – Praca na roli wciąż uczy szacunku dla stworzenia; uświadamia nam, że człowiek sieje, ale to Pan Bóg daje wzrost. Praca na roli wymaga dobrego poznania praw natury; rolnik jest zależny od pogody i nie do uniknięcia są straty powodowane przez mróz, suszę czy gradobicie. Bez wsparcia państwa starty są trudne do nadrobienia. Trzeba wspólnego wysiłku, aby poznać, maksymalnie ograniczyć i przeciwdziałać zagrożeniom nieodłącznym pracy rolnika, ale też wiedzieć o szansach i umieć je wykorzystać – nauczał ksiądz arcybiskup. Dziękując Bogu za cud rozmnożonego chleba, a rolnikom za trud ich sumiennej, chociaż nie zawsze docenianej pracy, abp Stanisław Budzik nawiązał do krwawej wojny za naszą wschodnią granicą. – Ukraina broni nie tylko swojej wolności; chce też uratować plony ziemi, od których zależy bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów świata. Modlimy się o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rolników – powiedział. – Niech Boże błogosławieństwo spocznie na każdym ludzkim trudzie, na każdej trosce o wielką i małą ojczyznę, na wszystkich dobrych zamierzeniach – modlił się metropolita.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne Dziękczynienie Za Plony

Niedziela sosnowiecka 35/2018, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Jarosław Ciszek

Gospodarzem tegorocznego Diecezjalno-Powiatowo-Gminnego Święta Plonów była gmina Ogrodzieniec. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu sprawowana pod przewodnictwem pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Wśród koncelebrujących kapłanów znalazł się m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wszystkich gości przywitał gospodarz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, ks. kan. Jacek Furtak.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję