Reklama

Niedziela Małopolska

Dobry pomysł

Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów – powiedział metropolita krakowski w sieprawskim sanktuarium.

Niedziela małopolska 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

Biuro Prasowe AK

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

W minione miesiące czciciele bł. Anieli Salawy upamiętnili 140. rocznicę jej urodzin, 30. rocznicę beatyfikacji oraz 100. rocznicę śmierci. Jedną z inicjatyw, wpisujących się w świętowanie tych wydarzeń, było ogłoszenie błogosławionej patronką gminy Siepraw.

Idea

– Pomysł zrodził się kilka lat temu, w czasie rozmowy z ks. prał. Piotrem Kluską, ówczesnym kustoszem sanktuarium bł. Anieli Salawy – wspomina Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw. Przyznaje, że samorządowi zależało na godnym upamiętnieniu rodaczki. – Uważałem, że bł. Aniela Salawa jest odpowiednią patronką samorządu, który przecież ma wobec lokalnej społeczności służebną rolę – wyjaśnia wójt. Dodaje, że dyskusja trwała kilka lat, ale uważał, że warto pomysł zrealizować. Ze wspomnień Tadeusza Pitali wynika, iż po konsultacji z radnymi gminy, a ich stanowisko w tej sprawie było jednomyślne, gmina Siepraw, wspólnie z parafią, wystąpiła do metropolity krakowskiego o ustanowienie patronatu. Wójt przyznaje, że po spełnieniu wszystkich warunków abp Marek Jędraszewski odniósł się pozytywnie do prośby, ale zgodnie z procedurami sprawa musiała się oprzeć o Stolicę Apostolską.

O tych staraniach dowiedział się ks. Paweł Zięba, od 2021 r. proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu. – Pomyślałem, że to bardzo dobry pomysł, aby kult bł. Anieli Salawy szerzył się także za pośrednictwem samorządu – przyznaje proboszcz. Dodaje, że bardzo mu zależało, aby oficjalną, ważną wiadomość z Watykanu metropolita krakowski przekazał mieszkańcom gminy osobiście.

Dekret

I tak się stało. W 141. rocznicę urodzin bł. Anieli abp Jędraszewski przybył do Sieprawia. Z dokumentu, który został odczytany w czasie Mszy św., wynika, że: „Duszpasterze i wierni Gminy Siepraw otaczają szczególnym i nieprzerwanym kultem błogosławioną Anielę Salawę, dziewicę z Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka, która swoje życie poświęciła pracy jako służąca i która, choć sama dotknięta rozlicznymi schorzeniami, z największym zaangażowaniem troszczyła się o chorych. Dlatego też jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, wsłuchując się we wspólne prośby, także ze strony władz świeckich, zatwierdził wybór bł. Anieli Salawy dziewicy na patronkę u Boga tej Gminy, a następnie pismem z dnia 13 stycznia 2022 roku poprosił, aby wybór ten oraz wyrażona aprobata zostały zatwierdzone, zgodnie z przepisami dotyczącymi ustanawiania patronów. Zatem Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka, po rozpatrzeniu sprawy i uznawszy, że wybór oraz wyrażona aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza wybór błogosławionej Anieli Salawy, dziewicy na patronkę u Boga Gminy Siepraw…”.

Reklama

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski nawiązał do błogosławionej sieprawianki, podkreślając: – Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej. Zwracając się nie tylko do obecnych na uroczystości mieszkańców gminy Siepraw, przekonywał, że bł. Aniela uczy, jak zachować się w czasach niełatwych – naznaczonych wojną czy inflacją. A kończąc homilię, zaznaczył: – Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów, by móc wraz z nią i za nią wołać do Jezusa: wspomóż nas swoją łaską!

Zobowiązanie

Moich rozmówców zapytałam, do czego ten patronat zobowiązuje mieszkańców gminy. – Myślę, że przykład błogosławionej rodaczki wymaga, abyśmy także w samorządzie kierowali się zasadami moralnymi, zgodnie z którymi żyła Aniela Salawa – stwierdza Tadeusz Pitala. Zwraca też uwagę na jej patriotyczną postawę życiową i niesienie pomocy potrzebującym żołnierzom, zarówno polskim, jak i jeńcom wojennym.

Z kolei ks. Paweł Zięba stwierdza: – Ten patronat jest okazją, aby upowszechnić kult bł. Anieli, sprawić, że jej piękna postawa życiowa stanie się bliska jak największej liczbie osób. Jej przykład powinien nas inspirować do czynienia dobra, do służenia innym. Zauważa, że zapewne nie poradzimy wszystkim problemom, które dostrzegamy, ale: – Możemy tak, jak bł. Aniela towarzyszyć potrzebującym, dać im wsparcie – przekonuje proboszcz i dodaje: – Proszę zauważyć, że sama obecność ubogiej, schorowanej służącej dawała otuchę chorym, cierpiącym. I tę postawę warto upowszechniać.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona z Sieprawia

Jest patronką ojczyzny, tercjarzy franciszkańskich, służących, studentów, nieuleczalnie chorych oraz chorych na stwardnienie rozsiane. Jej atrybutem jest różaniec.

Sto lat temu, 12 marca 1922 r., zmarła Aniela Salawa. Jej ostatnie chwile życia doczesnego opisał redemptorysta o. Franciszek Świątek w książce pt. W blaskach Anioła. Bł. Aniela Salawa. Autor przypomina, że na 4 dni przed śmiercią przeniesiono ją (cierpiącą z powodu chorób płuc, gardła, krtani, raka żołądka i rozsianego stwardnienia rdzenia kręgowego) z maleńkiego pomieszczenia w suterenie do szpitalika św. Zyty. Umierająca nie mogła mówić, 11 marca odzyskała jednak głos, ożywiła się i nabrała niezwykłego blasku. Z zachowanych relacji wynika, że przed śmiercią zobaczyła Matkę Bożą. W niedzielę 12 marca w 1922 r. około południa, gdy przyjęła Komunię św., jej twarz bardzo się zmieniła. Anna – jej rodzona siostra zapamiętała, że oczy Anieli zajaśniały, stały się błękitne. Odniosła wrażenie, że kogoś widzi...

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję