Reklama

Niedziela Łódzka

Różańcowa wspólnota

Przejeżdżając przez centrum Pabianic z daleka widać dwie wieże neogotyckiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Warto się zatrzymać i wejść do środka.

Niedziela łódzka 41/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Wspólnotę parafii tworzą najmłodsi

Wspólnotę parafii tworzą najmłodsi

W kościele posługują księża ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. W bliskiej odległości od świątyni prężnie działa szkoła prowadzona przez misjonarzy, a mieszkańcy Pabianic mocno angażują się w pomoc osobom samotnym i potrzebującym.

Historia

Parafia w Pabianicach został powołana do życia 1 stycznia 1906 r. przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego, jednak budowę kościoła parafialnego rozpoczęto już w 1898 r. Powstał on w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego, z prezbiterium skierowanym na północ. Był wzorowany na kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdującym się na pl. Kościelnym w Łodzi. W imieniu bp. Zdzitowieckiego poświęcenia 20 grudnia 1903 r. dokonał ks. Jan Śliwiński. Świątynia posiada trzy ołtarze neogotyckie: Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, stanowiący prezbiterium oraz w nawach bocznych – ołtarz św. Józefa, ufundowany przez pabianickich rzemieślników oraz ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego, ufundowany przez katolików mówiących po niemiecku. Przypomina o tym umieszczony u dołu ołtarza napis w językach niemieckim i polskim. Uwagę zwraca neogotycka ambona wykonana przez pabianickich rzemieślników, a zaprojektowana przez prof. Bema z Pabianic dla uczczenia pamięci dwóch synów, którzy polegli na wojnie z bolszewikami w 1920 r. Do jej stylu dopasowano sześć konfesjonałów ustawionych po bokach. Na ścianach umieszczono czternaście płaskorzeźb stacji drogi krzyżowej, a w prezbiterium – neogotyckie stalle. Nad wejściem głównym znajdują się organy 35-głosowe, które zbudowane są z 250 piszczałek. Sprowadzone zostały do Pabianic w 1934 r. i wyposażone ostatecznie w 1958 r. W 1966 r. na wieży wschodniej umieszczono trzy dzwony: Maryja, Józef i Wincenty a Paulo. W 1982 r. przebudowano prezbiterium i umieszczono tam murowany ołtarz i ambonę. Na skwerze przed kościołem stoi statua Matki Bożej Niepokalanie Poczętej wykonana przez Mieczysława Lubelskiego – twórcę pomnika Tadeusz Kościuszki na pl. Wolności w Łodzi. Naprzeciwko figury znajduje się drewniany krzyż misyjny.

Reklama

Życie parafii

Parafia liczy 12 tys. osób. Proboszczem od czerwca br. jest ks. Mariusz Bradło. Wspólnota zakonna to obecnie siedmiu kapłanów. Ich wezwaniem są słowa: „Ewangelię ubogim posłał głosić mnie Pan”, określające charyzmat działalności zgromadzenia. Na terenie pabianickiej parafii działa Stowarzyszenie Młodzieży Misjonarskiej, Odnowa w Duchu Świętym, grupa modlitewna „Cudowny medalik”, zespół Eloi oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. W ostatnim czasie ks. Radosław Pawłowski, wikariusz, zorganizował pielgrzymkę do Zakopanego, Ludźmierza, Kalwaria Zebrzydowskiej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Parafianie odwiedzili m.in. sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy. Na terenie parafii znajduje się sześć szkół, w których katechizuje dwóch kapłanów i katecheci świeccy. – Mało młodych ludzi przychodzi do kościoła, nie chodzą regularnie, brak u nich rozwoju religijnego. Jest to tzw. „jednorazowa usługa”. Przychodzą na chrzest, potem długo nic, następnie, pierwsza Komunia św., długo nic, i może przyjmują bierzmowanie. A przecież jest to relacja z Chrystusem! Pojawia się zjawisko wypisywania dzieci z lekcji religii po pierwszej Komunii św. – tłumaczy ks. Mariusz Bradło.

Edukacja dzieci i młodzieży

Tuż obok kościoła parafialnego od 1992 r. działa szkoła prowadzona przez misjonarzy. Pierwotnie było to liceum ogólnokształcące, po roku także szkoła podstawowa, przekształcona po czasie w gimnazjum, a po ostatniej reformie edukacji, ponownie przekształcona w ośmioklasową szkołę. Szkoła św. Wincentego a Paulo zawsze wyróżniała się wysokimi wynikami egzaminów zewnętrznych zarówno w gimnazjum, jak i w szkole podstawowej. – Moja córka odnalazła się w nowej szkole bardzo szybko, mimo że miała problem z akceptacją w publicznych placówkach. Atutem są małe klasy, a nauczyciel jest w stanie więcej czasu poświęcić każdemu dziecku. Dzieci uczestniczą także w pierwszopiątkowej Mszy św., organizowane są pikniki, spotkania integracyjne, wyjazdy, bal karnawałowy i charytatywny. To bardzo integruje dzieci, jak i całe rodziny – mówi Joanna, mama uczennicy klasy czwartej. Dyrektorem szkoły od 1 września jest ks. Cezary Kokociński. Przez 30 lat działalności szkołę ukończyło ponad 2500 uczniów z Pabianic i regionu łódzkiego. – Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo fizyczne, psychiczne i emocjonalne dzieci. Pomagamy także dzieciom i młodzieży w odkrywaniu samego siebie. Gwarantujemy wysoki poziom nauczania, potwierdzony ponadprzeciętnym wynikiem z egzaminu ósmoklasisty (od 16 do 20% powyżej średniej krajowej zdawalności). Co wyróżnia szkołę? Przede wszystkim charakter katolicki. Z okazji obchodzonego na koniec września święta patrona – św. Wincentego – była Msza św. i program artystyczny. Szkoła pomaga rodzicom w wychowaniu dzieci i wspiera rodzinę. Mamy bardzo ciekawe zajęcia świetlicowe dla dzieci klas 1-3, gdzie prowadzone są dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, matematyki mentalnej. W tym roku została wprowadzona robotyka. Cieszy fakt, że w tym momencie mamy zajętych ponad połowę miejsc do przyszłej pierwszej klasy w roku szkolnym 2023/24 – mówi z uśmiechem dyrektor ks. Cezary Kokociński.

Pomoc ubogim i potrzebującym

Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, działające w domu parafialnym, jest misjonarskim odpowiednikiem Caritas. – Zajmujemy się pomocą osobom samotnym, niedającym sobie rady w życiu codziennym, a także tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji czy rodzinom wielodzietnym. Pomagamy w organizacji i opiece nad mieszkaniami np. kupujemy piec czy opał, a czasem także uczymy sprzątać. Na święta Bożego Narodzenia dzieci otrzymują paczki od św. Mikołaja – w tym roku rozdamy ich 120. Przekazujemy także paczki spożywcze dla całych rodzin. Blisko 70 rodzin jest w ten sposób przez nas wspomaganych – opowiada Halina Kopka, prezes stowarzyszenia. W działalność stowarzyszenia zaangażowanych jest 19 wolontariuszy od 35 do 70 lat, mieszkańców Pabianic.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia na Słonecznym Wzgórzu

Niedziela lubelska 18/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak i archiwum parafii; aranżacja zdjęć: Andrzej Kozłowski

Niektóre witraże prezentujące sceny z życia św. Józefa: Odnalezienie w świątyni i Ucieczka do Egiptu. Ikona św. Józefa z parą synogarlic. Poranna Msza św. w kościele. Pomnik św. Józefa przed świątynią.

Niektóre witraże prezentujące sceny z życia św. Józefa: Odnalezienie w świątyni i Ucieczka do Egiptu. Ikona św. Józefa z parą synogarlic. Poranna Msza św. w kościele. Pomnik św. Józefa przed świątynią.

Elitarna dzielnica LSM, będąca wizytówką Lublina w czasach komunizmu, musiała czekać dwie dekady, by mogła tu ruszyć budowa kościoła.

Powstające pod koniec lat 50. XX wieku osiedla, a następnie dzielnica LSM, była jedną z najlepiej zagospodarowanych i wzorcowych w Polsce Ludowej. Przypominała jeden wielki ogród. W skali kraju uważano ją za najpiękniejszą ze względu na rozległe i z pomysłem ułożone tereny zielone. Dziennikarze nazywali ją dzielnicą Słonecznych Wzgórz. Ściągała ówczesną śmietankę Lublina. Jednego tu brakowało: kościoła. Na wzór Kraśnika Fabrycznego i Świdnika nie był tu przewidziany. Dziś na zboczu Słonecznego Wzgórza przy ul. Filaretów, w centrum osiedli, wznosi się kościół św. Józefa. LSM nie jest tą samą dzielnicą, co kiedyś; w ostatnich latach stał się stancją dla studentów, doceniających strategiczne położenie przy większości uniwersytetów.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję