Reklama

Ruch Apostolstwa Młodzieży

RAM "w pigułce" - od wakacji do wakacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studium Animatora - sesją w dniach 27-29 września 2003 r. rozpoczęło się XIX Roczne Studium Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Uczestniczyło w nim 107 osób (animatorzy i kandydaci). Zajęcia miały charakter głównie informacyjny. Młodzież zapoznała się z historią, celami, formacją Ruchu i została poinformowana o warunkach przyjęcia do parafialnych wspólnot RAM-u oraz na Roczne Studium Animatora RAM. Sobotnie popołudnie i wieczór spędziliśmy na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, uczestnicząc w Archidiecezjalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej. Niedziela zaś przeżywana była w jedności z młodzieżą całej diecezji, gdyż czynnie uczestniczyliśmy w Diecezjalnej Pielgrzymce Młodzieży do Archikatedry Przemyskiej inaugurującej nowy rok pracy Młodzieżowych Grup Parafialnych.
"Wypłyń na głębię, Jezus wzywa Cię..." - wezwani głosem Boga uczestniczyliśmy w dniach 25-27 października ub. r. w drugiej sesji studium. Przewodnią myślą prowadzonych zajęć były misje. Piątkowy wieczór wypełniły nam powitania, radość z ponownego spotkania, a przede wszystkim Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty. Pojednani z Panem, napełnieni Jego miłością nabraliśmy nowych sił do bycia "nowym człowiekiem". W sobotni poranek otrzymaliśmy indeksy, po czym wysłuchaliśmy wykładu na temat misji i spotkaliśmy się z ks. Jerzym Ziają - misjonarzem pracującym w Kazachstanie. Po wykładzie podzieleni na małe grupy nadal drążyliśmy temat misji. Klamrą zamykającą i centrum całego dnia była Eucharystia, podczas której nastąpiło oficjalne założenie wspólnoty RAM. Z radością i wdzięcznością przyjęliśmy emblematy Ruchu.
Kurs "Filip" prowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Jakuba wypełnił czas listopadowej sesji studium. Pod czujnym okiem ks. Marka Wojnarowskiego i ks. Mariusza Ryby przeżyliśmy cudowne trzy dni, podczas których głęboko doświadczyliśmy Bożą Miłość, przyjęliśmy Pana Jezusa jako osobistego Zbawiciela i Pana.
Jakże często Pan Bóg burzy nasze własne drogi do Niego i wymyślone przez nas sposoby służenia Mu - podobnie jak burzy świątynie. Zaufajmy Bogu. On wyznacza nam takie drogi, jakimi chce nas prowadzić i wskazuje, w jaki sposób mamy Mu służyć. O tym wszystkim i więcej mieliśmy okazję dowiedzieć się podczas grudniowej sesji studium, której tematem wiodącym było powołanie. Podzieleni na małe grupy udaliśmy się do zgromadzeń i klasztorów, gdzie byliśmy bardzo mile przyjęci. Świadectwa sióstr zakonnych i ojców bardzo ubogaciły spotkania i w dużym stopniu zmieniły nasze spojrzenie na ten rodzaj powołania. W sobotni wieczór odwiedził nas św. Mikołaj z zastępem aniołów i koszami pełnymi prezentów. Niedzielna Eucharystia była Mszą św. prymicyjną ks. Andrzeja Bieni.
16 i 17 grudnia 2002 r. to już dni przeżyte ze studentami w klimacie bożonarodzeniowym. 16 spotkaliśmy się w Lublinie, zaś 17 - w Krakowie. Chwile te były wypełnione wspomnieniami, oczekiwaniami i planami. Doświadczenie dzielenia się i realizowania wspólnych celów napełniło wszystkich uczestników tych spotkań świeżym zapałem apostolskim.
Młodzież Ruchu kolędowała u Księży Biskupów. W dniu 22 grudnia 2002 r. wspólnie z młodzieżą innych ruchów i wspólnot młodzieżowych naszej archidiecezji złożyliśmy życzenia świąteczne abp. Józefowi Michalikowi oraz księżom biskupom: Stefanowi Moskwie i Adamowi Szalowi. Spotkanie to zaaranżował ks. Tadeusz Biały - diecezjalny duszpasterz młodzieży, za co jesteśmy mu wdzięczni.
Rok kalendarzowy 2002 zamknęliśmy zorganizowaną zabawą sylwestrową w Archidiecezjalnym Domu Katolickim Ośrodku Młodzieżowym "ROMA" w Przemyślu. Nowy 2003 rok rozpoczęliśmy koncelebrowaną Eucharystią, której przewodniczył ks. prał. Zbigniew Suchy, zaś homilię wygłosił ks. Bogusław Ruśnica.
Styczniowa sesja studium RAM przeżywana w klimacie świąt Bożego Narodzenia poświęcona była uzależnieniom. Po tradycyjnie przeżytym piątkowym wieczorze, w sobotnie przedpołudnie uczestniczyliśmy w Programie Profilaktycznym dla młodzieży "NOE". Program ten to bardzo ciekawe i dynamiczne zajęcia podzielone na trzy części: prawda, miłość i wolność, dotyczące choroby alkoholowej. Treść zajęć wykorzystywaliśmy podczas popołudniowej pracy w małych grupach oraz w wieczornym konkursie wiedzy z tematyki uzależnień. Centrum sobotnich zajęć, stanowiła wspólna z członkami Łańcucha Apostolskiej Miłości i klerykami WSD w Przemyślu, Eucharystia. Koncelebrze przewodniczył o. Janusz Bębnik - karmelita, zaś wspólnotę pokoleń Słowem Bożym karmił ks. prał. Zbigniew Suchy. Wszyscy uczestniczyliśmy w przygotowanych jasełkach i dzieliliśmy się opłatkiem. Po tak świątecznie i twórczo przeżytej sobocie uczestniczyliśmy czynnie w małej peregrynacji. Do studyjnego wieczernika RAM-u zaprosiliśmy Maryję w Jej wizerunku Częstochowskiej Ikony. Całą noc cieszyliśmy się Matczynym towarzystwem... Matko na zawsze jesteśmy z Tobą!
Miesiąc luty okazał się dla naszego Ruchu i sympatyków czasem ciepłych przeżyć. Zimowa aura nie przeszkodziła nam realizować planów i cieszyć się sobą wzajemnie. W dniach 7-9 lutego 2003 r. odbyły się doroczne zimowe rekolekcje, których temat brzmiał: Różańcem kontemplujemy tajemnice naszego zbawienia. Ćwiczenia rekolekcyjne prowadził ks. Bogusław Ruśnica. Było nas 47 osób i wspólnie uczyliśmy się podejmować prośbę Ojca Świętego Jana Pawła II: "Proszę... weźmijcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego".
"Okrągłe paciorki przesuwały się w palcach, delikatnie, ciepło dotykając wielkich tajemnic wyrytych w historii zbawienia. Dotykały tego, co było, jest i będzie, dotykały... dotykają mnie udziałowca tego wszystkiego" - słowa te kilkakrotnie były powtarzane w naszym różańcowym rekolekcyjnym wieczerniku. Wszyscy dobrze je pamiętamy i zapewne każdy teraz częściej spaceruje ścieżkami Różańca.
21-23 luty 2003 r. - to kolejna sesja studium poświęcona pedagogice zabawy. Zajęcia prowadziła dr Bernadeta Lechowicz. Program był napięty, wyczerpujący psychicznie i fizycznie. Poznaliśmy kilka zabaw i tańców integracyjnych, uczestniczyliśmy w balu biblijnym, który pod kierunkiem pani Bernardety przygotowaliśmy. Podzieleni na cztery grupy mieliśmy przedstawić krainę logo, hymn i scenkę dotyczącą jednej z postaci biblijnych: Abrahama, Mojżesza, Dawida i Dobrego Pasterza. Ta sesja była niezwykle radosna.
Marcowa sesja studium odbyła się w dniach 21-23. Piątek przebiegł tradycyjnie. Rozpoczęcie, Eucharystia, kolacja i adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania. Sobotnie przedpołudnie wypełnione było treścią przygotowań animatorów do pracy animacyjnej podczas Diecezjalnych Dni Młodych w Sanoku. Wspólną modlitwą - Drogą Krzyżową, rozpoczęliśmy szczegółowe omówienie przygotowanych konspektów do pracy w małych grupach oraz zapoznaliśmy się z programem tegorocznego spotkania. Czas poobiedni wypełniony był animowanymi zajęciami pod wspólnym hasłem: Niepełnosprawni, a moje życie. Do naszej wspólnoty dołączyli członkowie wspólnot Wiara i Światło, klerycy WSD w Przemyślu i ks. Jerzy Bartoszek. Drugą częścią prowadzonych przez alumna Pawła Wielgusa zajęć była praca w małych grupach, w których kontynuowaliśmy temat niepełnosprawności. Podczas wspólnej Eucharystii wysławialiśmy Boga za wszystko, czym nas obdarza i pożegnaliśmy naszych gości.
"Chrystus Zmartwychwstał spośród umarłych. Powstańcie także i wy! Chrystus wychodzi z grobu. Wyzwólcie się wy z kajdan grzechu! Wczoraj z Nim przybici do krzyża, dziś jesteśmy z Nim w Jego chwale! Umierając z Nim wczoraj, dzisiaj z Nim razem powracamy do życia. Wczoraj z Nim pogrzebani, dzisiaj z nim razem powracamy do życia. Chrystus, który powstał spośród umarłych odnawia nas w Duchu i odziewa każdego w szatę nowego człowieka". Kwietniowa sesja studium RAM na nowo nam o tym przypomniała i stworzyła warunki osobistego doświadczenia tych prawd. Sobotnie zajęcia z psychologiem - mgr Beatą Opacką stanowiło praktyczną szkolę aktywnego słuchania innych. O godz. 14.00 wraz z Członkami ŁAM-u czynnie uczestniczyliśmy w Eucharystii, podczas której Barbara i Stanisław zawarli związek małżeński. Po tej pięknej i wielowspólnotowej modlitwie nasi przyjaciele z ŁAM-u uczestniczyli w swoim świątecznym spotkaniu, my zaś udaliśmy się do pracy w małych grupach, której tematem było Boże Miłosierdzie. Uwieńczeniem prowadzonych refleksji była wieczorna wyprawa na Wzgórze Miłosierdzia w Przemyślu, gdzie pod Krzyżem Zawierzenia odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Miesiąc Maryjny - maj - rozpoczęliśmy biwakiem. Na ten dłuższy weekend okupiliśmy Dom Rekolekcyjny Sióstr Benedyktynek w Przemyślu. Wszystko rozpoczęło się w czwartek 1 maja o godz. 17.00. Po wspólnym przywitaniu i rozlokowaniu wzięliśmy udział we Mszy św., po której udaliśmy się na nabożeństwo majowe do parku. Tam przy figurze Matki Bożej zebrali się głównie harcerze, oni to animowali tę modlitwę i po usłyszanej komendzie: "Do modlitwy!", wspólnie odśpiewaliśmy Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Wieczór spędziliśmy przy ognisku, a dzień zakończyliśmy modlitwą w kaplicy. Tu też rozpoczęliśmy nowy dzień, w którym udaliśmy się na Kalwarię Pacławską. Około południa byliśmy już na miejscu, przywitaliśmy Matkę Bożą Słuchającą i po skromnym posiłku udaliśmy się do kaplicy św. Magdaleny. Wszystko, jak pobożność i tradycja nakazuje, a więc niektórzy tyłem, pozostali przodem. W tym miejscu pamiętaliśmy wzajemnie o sobie, naszych bliskich i tych, którym obiecaliśmy modlitwę. Bilardowe i piłkarzykowe rozgrywki wypełniły wieczór. W sobotę powędrowaliśmy na VIII Fort Twierdzy Przemyskiej w Łątowni. Tam zapoznaliśmy się z historią tego miejsca, zwiedziliśmy wystawę militarii i zapaliliśmy ognisko. Bardzo miło i wesoło upłynął nam czas podczas wspólnej zabawy. Dzień zakończyliśmy tańcami. Niedziela również była pełna nowych wrażeń. Po rannej Eucharystii udaliśmy się do Krasiczyna, gdzie zwiedziliśmy zamek, nakarmiliśmy łabędzie i pospacerowaliśmy po parku. Wszyscy obchodziliśmy wkoło "drzewo miłości" tj. miłorząb, czego potwierdzeniem są pamiątkowe zdjęcia.
Majowe studium RAM odbyło się dniach 9-11. Tym razem obecność Maryi dało się odczuć szczególnie. W piątkowy wieczór adorację Najświętszego Sakramentu rozpoczęliśmy Litanią Loretańską. Tak powitaliśmy się z Matką, po czym rozważając Jej życie w oparciu o teksty literackie uczyliśmy się być z Jezusem, tak jak była Ona. Sobotnie przedpołudnie wypełniły zajęcia z psychologiem - Beatą Opacką, których tematem przewodnim była komunikacja werbalna i niewerbalna. Popołudniowe zajęcia rozpoczął wykład na temat metodologii i metod opracowywania konspektu, zaś zajęcia warsztatowe w małych grupach polegały na wspólnym ułożeniu konspektu na wylosowany temat. Ten etap prac zakończyliśmy wspólnym podsumowaniem. Dzień zaś zakończyliśmy majówką przy kapliczce Matki Bożej w przemyskim parku. W niedzielę mocno doświadczyliśmy dziecięctwa Bożego i w tym klimacie przebiegło podsumowanie kolejnej sesji studium. Myślą wybiegamy do przodu - wkrótce wakacje, na które zostaniemy rozesłani na najbliższym spotkaniu, tj. w dniach 13-15 czerwca 2003 r. W sobotę, 14 czerwca, zaplanowane jest spotkanie diakonii wakacyjnych, podczas którego wszyscy się poznamy, podzielimy między siebie obowiązki oraz ustalimy metody i sposoby wdrażania proponowanego programu.
Tu można by rzec: to już koniec... Ale tak nie jest. W dniu 23 czerwca czeka nas egzamin, po którym wszyscy kandydaci na animatora RAM uczestniczyć będą w dniach 24-30 czerwca 2003 r. w Kursie Wspólnoty, prowadzonym przez ks. Mariusza Rybę i członków Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba. Rozesłanie kandydatów na animatora RAM na praktykę wakacyjną nastąpi w Kolonii Polskiej i wówczas zaczniemy już nie tylko myśleć o wakacjach, ale nimi żyć.
Zapraszamy do naszych wakacyjnych domów rekolekcyjnych. W Kolonii Polskiej oczekujemy uczniów szkół podstawowych, w Myczkowie nad Soliną - młodzież gimnazjalną oraz w Ustrzykach Górnych - młodzież szkół średnich. Szczegółowe informacje i zapisy w Biurze Ruchu Apostolstwa Młodzieży: 37-700 Przemyśl, ul. Grodzka 11/6, tel. (0-16) 676-99-69. ZAPRASZAMY!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Więzienie za zdrowy rozsądek?

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 32-33

[ TEMATY ]

gender

więzienie

Adobe Stock

Kiedy 1 kwietnia w Szkocji weszło w życie nowe prawo, wielu się zastanawiało, czy nie był to tylko żart primaaprilisowy.

Nowa odsłona Hate Crime and Public Order Act (ustawy z 2021 r., która unowocześniła, skonsolidowała i rozszerzyła prawo dotyczące przestępstw z nienawiści w Szkocji – przyp. red.) uznaje za potencjalne przestępstwo kwestionowanie tożsamości osoby transpłciowej lub „różnych cech płciowych”. Nadal można wierzyć, że mężczyźni to mężczyźni, a kobiety to kobiety, gdy jednak weźmie się pod uwagę karę do 7 lat więzienia dla każdego, kto wykazuje postawę „groźby lub obelgi”, nierozsądne będzie mówienie tego publicznie. Wydaje się, że dziwaczne twierdzenia leżące u podstaw polityki gender osiągnęły nowy poziom.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję