Reklama

Kościół

Dbając o kościelne dobra

I Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność) odbędzie się w dniach 20-21 października w zespole katedralnym we Fromborku. Geneza kongresu związana jest z przygotowaniami do przypadających w 2023 r. 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Celem kongresu jest zapoczątkowanie procesu wsparcia osób zaangażowanych w rozwijanie dóbr Kościoła, które są narzędziem służebnym w jego misji. Podczas 2 dni odbędzie się czternaście debat tematycznych, w których uczestniczyć będzie siedemdziesięciu panelistów. Mimo że reprezentują różne środowiska i wrażliwości, mają świadomość, iż najważniejsze są wartości duchowe, a nie posiadanie oraz administrowanie dobrami doczesnymi. Program i zasady bezpłatnej rejestracji są dostępne na stronie: www.sacris.pl .

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński, o. Janusz Sok, redemptorysta, który pełni posługę przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, oraz s. Dolores – Dorota Zok, werbistka, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

– Zachęcam do uczestnictwa w kongresie we Fromborku, czyli miejscu związanym z Mikołajem Kopernikiem. Będziemy rozmawiać w związku z dokonanymi ostatnio zmianami w księdze sankcji Kodeksu prawa kanonicznego, gdzie zostały rozszerzone prawne konsekwencje złego zarządzania majątkiem kościelnym czy zakonnym – mówi br. Zdzisław Duma, kapucyn, główny inicjator kongresu, jeden z misjonarzy miłosierdzia mianowanych w 2015 r. przez papieża Franciszka.

Reklama

Jednym z kluczowych punktów kongresu będzie uroczyste podpisanie Karty Kongresu SACRIS, tuż po prezentacji znaczka pocztowego Poczty Polskiej S.A. „Boże Narodzenie”.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale firmy Apella S.A. z siedzibą w Gdyni. Patronem medialnym kongresu jest m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela.

2022-10-11 12:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyły zapisy na IV Kongres Nowej Ewangelizacji

[ TEMATY ]

kongres

Kongres Nowej Ewangelizacji

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się już po raz czwarty. Tym razem poświęcony będzie przygotowaniu do bierzmowania oraz pracy z młodzieżą. "Bierzmowanie jest przecież jednym z trzech Sakramentów INICJACJI chrześcijańskiej! Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary" - napisał w zaproszeniu bp Grzegorz Ryś.

Do Częstochowy w dniach 23-26 listopada zaproszeni są nie tylko ewangelizatorzy, ale przede wszystkim księża, katecheci i świeccy pracujący z młodymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję