Reklama

Niedziela plus

Ełk

Nominacja

W sobotę 29 października o godz. 11 w katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika odbędzie się uroczystość święceń biskupich biskupa nominata Dariusza Zalewskiego.

Ksiądz Dariusz Zalewski (na zdjęciu), dotychczasowy proboszcz parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku i dyrektor Wydziału Zakonnego Kurii Diecezjalnej w Ełku, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej 24 września.

Urodził się 29 stycznia 1974 r. w Augustowie. W 1989 r. rozpoczął edukację w Technikum Budowlano-Elektrycznym w rodzinnym mieście, którą ukończył świadectwem dojrzałości w 1994 r. W latach 1994 – 2000 odbywał formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 2000 r. w katedrze ełckiej św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. W latach 2000-01 był wikariuszem parafii św. Mikołaja w Mikołajkach. W 2010 r. ukończył studia specjalistyczne w dziedzinie patrystyki w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie i uzyskał stopień doktora w tym zakresie. Podczas pobytu w Rzymie pomagał duszpastersko w parafii św. Agnieszki w Modenie i pracował w duszpasterstwie chorych jako kapelan w poliklinice „Umberto I”. W latach 2008-10 był notariuszem ełckiej kurii diecezjalnej oraz rzecznikiem diecezji. Prowadził też wykłady z patrystyki i zajęcia z łaciny w tamtejszym seminarium duchownym. W latach 2010-12 był wicekanclerzem kurii, pracował w duszpasterstwie akademickim i pełnił funkcję prefekta roku propedeutycznego seminarium diecezji ełckiej. Do 2019 r. był ojcem duchownym ełckiego WSD.

Na podstawie: KEP

2022-10-11 12:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zalewski: Zawsze niewola bierze się z tego, że człowiek nie umie powiedzieć „nie”

[ TEMATY ]

bp Dariusz Zalewski

Archiwum kurii

„Czym się różni niepodległość od podległości? Różni się jednym wyrazem – "nie”. Po ponad stuletniej podległości przyszedł taki czas, kiedy synowie tego narodu potrafili powiedzieć „nie”. Nie tylko w domu, nie tylko piórem, nie tylko stowarzyszeniami, nie tylko zbrojnie, ale całym sobą. Nie tylko próbowali, ale zrobili to skutecznie. Umieć powiedzieć „nie”. Zawsze niewola bierze się z tego, że człowiek nie umie powiedzieć „nie”. Każdy zniewolony człowiek był kiedyś wolny. Stał się zniewolony dlatego, że swojego słownika i ze swojego życia wyrzucił słowo „nie”.” – mówił bp Dariusz Zalewski 10 listopada, w ełckiej katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Ełcki biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W Mszy św. za Ojczyznę uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, parlamentarzyści, seminarzyści, kapłani z ełckich parafii oraz ełczanie.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję