Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wiara pokoleń

Niech ten kościół cały czas przypomina o naszej narodowej tożsamości i chrześcijańskich korzeniach naszego narodu, niech będzie bramą i drogowskazem dla kolejnych pokoleń.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Ks. Marcin Miczkuła

Mszy św. przewodniczył ks. kan. Leszek Konieczny

Mszy św. przewodniczył ks. kan. Leszek Konieczny

Prorok Ezechiel w swojej Księdze pisze o wizji nowej świątyni. Będzie to świątynia eschatologiczna, w której zamieszka chwała Boża, a wokół zgromadzi się lud. Wyrazem zawartego przymierza Boga z ludźmi będzie wypływająca spod tej świątyni woda, która jest źródłem życia i dzięki której będą się rodziły owoce dające nieśmiertelność. Fragmenty tej ezechielowej wizji odczytywane są co roku podczas święta rocznicy poświęcenia kościoła, aby przypomnieć, że jest to miejsce chwały Bożej, z którego płyną sakramenty dające życie i nieśmiertelność.

Trud budowy

W kościele Matki Bożej Częstochowskiej sprawowana była Msza św. rozpoczynająca rok jubileuszu 20-lecia poświęcenia kościoła. Został on poświęcony przez bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza 29 września 2002 r., a konsekrowany był 18 października 2003 r. przez abp. Zygmunta Kamińskiego. Już w latach powojennych, kiedy na ziemie nad Odrą i Bałtykiem wrócił Kościół, w Dargobądzu zaaranżowano w jednym z domów kaplicę, do której dojeżdżał kapłan z posługą sakramentalną z parafii św. Stanisława w Wolinie. Kiedy proboszczem w Wolinie został ks. prał. Jan Uberman, po konsultacjach z mieszkańcami, postanowił, że podejmie trud budowy nowej świątyni. W centrum miejscowości w 1997 r. rozpoczął prace budowlane przy wznoszeniu nowej świątyni zaprojektowanej przez mgr. inż. Walentego Zaborowskiego.

Wsparcie i ofiara

Nieocenioną pomoc w budowie zaoferowali mieszkańcy, którzy w ramach prac społecznych przychodzili na plac budowy. Większość mieszkańców otworzyła swoje serca wspierając działanie swoją modlitwą, a także składając ofiary na budowę nowej świątyni. W imieniu mieszkańców Dargobądza i pobliskich Karnocic przedsięwzięcie wspierała Bogdana Łągiewka wraz ze swym mężem Antonim, która za tę posługę otrzymała od abp. Andrzeja Dzięgi medal „Zasłużony dla Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej”.

Reklama

Uroczystości jubileuszu kościoła połączone były z dziękczynieniem za plony. Przed Eucharystią słowo wprowadzenia wypowiedziała w imieniu dargobądzkiej rady kościelnej Bogdana Łągiewka. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wolinie. Homilię wygłosił wikariusz ks. Robert Bałuka, który podkreślił, że bardzo ważna w naszej relacji z Bogiem jest wdzięczność w kontekście jubileuszu poświęcenia świątyni oraz dziękczynienia za plony.

Procesja

Wyrazem wdzięczności była procesja z darami. Na zakończenie słowa podziękowań za troskę o świątynię skierował ks. proboszcz. Następnie słowo gratulacji wygłosiła burmistrz Wolina Ewa Grzybowska, sołtys Dargobądza Agnieszka Wischnewski oraz woliński radny Marcel Szuliński. Po modlitwie w kościele uczestnicy udali się do świetlicy. Tam uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak-Szczuckiej przygotowani przez nauczycieli: Wiolettę Ekiert oraz ks. Roberta Bałukę, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny ukazujący wdzięczność za tegoroczne plony. Poczęstunek przygotowany przez mieszkańców zakończył uroczystości jubileuszowe.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie miłości

Niedziela toruńska 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Małgorzata Borkowska

Parafianie z całego serca dziękowali Bogu za jubileusz

Parafianie z całego serca dziękowali Bogu za jubileusz

Niech dobry Bóg błogosławi parafii. Niech powołuje nowych kapłanów, osoby konsekrowane, ale też powołuje młodych ludzi do małżeństw chrześcijańskich. Dzisiaj to niezwykle ważne powołanie – mówił bp Wiesław Śmigiel.

Słowa te padły podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. rocznicy poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu, która sprawowana była 9 października.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

BBN: Prezydent mianuje gen. Wiesława Kukułę na Dowódcę Generalnego RSZ

2023-02-03 14:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda mianuje generała broni Wiesława Kukułę na nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych; zastąpi on generała Jarosława Mikę. Prezydent mianuje też nowego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej - generała brygady Macieja Klisza, obecnie p.o. dowódcy tej formacji - podało BBN.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w piątek, że prezydent Andrzej Duda z dniem 7 lutego 2023 r. mianuje generała broni Wiesława Kukułę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała brygady Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję