Reklama

Głos z Torunia

Droga męskości

Czy męskość jest cechą wrodzoną, czy może trzeba ją nabyć? Jakie cechy powinien mieć prawdziwy mężczyzna i gdzie szukać wzorców?

Niedziela toruńska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Beata Patalas

Spotkanie było inspiracją dla wielu słuchaczek

Spotkanie było inspiracją dla wielu słuchaczek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na te pytania odpowiedział o. Maciej Ziębiec, redemptorysta, dobrze znany toruńskiemu duszpasterstwu akademickiemu, , 22 listopada na spotkaniu wspólnoty kobiet „Stworzona” w parafii św. Józefa w Toruniu. Na spotkanie przybyło wiele młodych kobiet, które zaciekawił temat: „Męskość – czym jest?”.

Biblijny mężczyzna

Podczas konferencji o. Maciej nawiązywał do męskich wzorców, które znajdujemy w Piśmie Świętym. – Nie ma w Biblii takiej sytuacji, że zostaje powołany mężczyzna, a nie jest mu powierzone zadanie. Mężczyzna musi mieć jakąś misję – mówił. Według duszpasterza mężczyzna bez misji zatraca się w świecie, nie wiedząc, czego szuka. Redemptorysta nawiązał do takich postaci, jak Jozue, Mojżesz, król Dawid czy Jezus. Zaznaczył, że 90% tego, kim jesteśmy, wynosimy z domu, czyli środowiska, w którym dorastamy. Co ciekawe, o. Maciej twierdził, że mężczyzna kształtuje swoją męskość przy drugim mężczyźnie, ale nie przy kobiecie. Przy niej realizuje męskość, którą odkrył wcześniej. Duszpasterz apelował do zebranych, aby wymagały od mężczyzn i nie przejmowały zadań im powierzonych, ponieważ tracą swoją misję. Kobiety i mężczyźni są od siebie zupełnie różni, dzięki czemu uzupełniają się. Ważnym aspektem tej relacji jest przede wszystkim dialog. Mężczyźnie należy jasno komunikować potrzeby i wymagania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Męskość widziana przez ciebie jako kobietę, jest widziana inaczej. Każda z was będzie w mężczyźnie szukała czegoś innego – mówił duszpasterz.

Zebrane w sali panie miały do wykonania kilka zadań. Pierwszym było uporządkowanie cech hierarchicznie, czyli tak, aby najważniejsze znajdowały się na samej górze, a drugim zadaniem było dokończenie zdania, które dotyczyło oczekiwań i wymagań stawianych mężczyznom. Zadania wbrew pozorom nie były łatwe, a panie musiały się nieco wysilić, by je wykonać. Ojciec Maciej w jednej chwili burzył wizję kobiet o mężczyznach, mówiąc, że nigdy w 100% nie będzie się zgadzało to, co panie wypisały na kartkach z tym, jaki jest mężczyzna. Zawsze zabraknie którejś z cech. Świadomość tego sprawia, że łatwiej spojrzeć na swojego partnera z miłością i akceptacją, a paniom, które poszukują życiowego towarzysza, otwiera oczy, by nie szukać ideału, bo takiego nie ma.

Reklama

Życie a teoria

Panie zadawały również pytania, konfrontując to, co zostało powiedziane, z tym, jak wygląda codzienne życie. Wywołało to ciekawą dyskusję. W konferencji wybrzmiało, że „źródło męskości jest w bliskiej relacji z Bogiem” i jeśli mężczyzna nie odnajdzie się jako dziecko Boże, to nie odnajdzie się również w roli męża i opiekuna życia. Mężczyzna musi najpierw zadbać o relację z Bogiem i to Jego postawić na pierwszym miejscu. Dopiero wtedy wszystko inne będzie miało dobre miejsce.

Duszpasterz prosił, by zwrócić uwagę na to, jaka płyta gra nam w głowie. – Negatywne myśli mają wpływ na całe nasze życie, więc po co wpuszczasz je do głowy? Kiedy się deprecjonuje i skreśla swoje możliwości, deprecjonuje się także możliwości Boga, bo na Jego obraz i podobieństwo jesteśmy stworzeni – wyjaśniał redemptorysta. Jakość życia znacznie się podnosi, gdy negatywne myśli nie kotłują nam się w głowie.

Spotkanie zakończyło się modlitwą oraz podziękowaniami, które o. Maciejowi złożyły w imieniu wspólnoty Paulina Jeżakowska oraz Julia Pieńczykowska.

2022-12-07 08:47

Ocena: 0 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Źródłem jest modlitwa

Niedziela łódzka 10/2022, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Justyna Kunikowska/Niedziela

Kobiety z chęcią angażują się w kościelne inicjatywy

Kobiety z chęcią angażują się w kościelne inicjatywy

U początku Wielkiego Postu Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej przygotowało szereg inicjatyw jednoczących wszystkie kobiety wokół modlitwy.

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński był jednym z pierwszych biskupów, który w Episkopacie Polski powołał Radę Kobiet. Śpiew przeszłości tych wydarzeń słychać w dzisiejszych czasach, kiedy to powstaje coraz więcej inicjatyw, w które zaangażowana jest kobieta.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Rozważanie 23

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję