Reklama

Wiadomości

Węgry: „Holokaust” – nowy obowiązkowy przedmiot na uniwersytecie katolickim

Od początku nowego roku akademickiego na katolickim uniwersytecie Pétera Pázmány’ego zostanie wprowadzony nowy przedmiot. Rektor uniwersytetu o. Szabolcs Szuromi poinformował na konferencji prasowej w Budapeszcie, że w przyszłości studenci wszystkich wydziałów będą musieli zdać egzamin z tego przedmiotu.

[ TEMATY ]

szkoła

uczelnia

Piotr Drzewiecki

W ten sposób uczelnia ma się przyczynić do „zdrowej oceny tej problematyki” na Węgrzech i reagowania na tragedię z przeszłości, której skutki odczuwane są po dziś dzień, stwierdził węgierski norbertanin. Podkreślił, że „uniwersytet katolicki musi wziąć na siebie wszystko, co należy do tożsamości katolickiej, a katolik nie może być antysemitą”. Na uniwersytecie Pázmány’ego pobiera naukę 9500 studentów.

Autorem tej inicjatywy jest ambasador Izraela w Budapeszcie, Ilan Mor. Podczas jednej z konferencji w ubiegłym roku zwrócił on uwagę na potrzebę nowych inicjatyw, które – niezależnie od okolicznościowych spotkań i oficjalnych stanowisk – będą wyjaśniały młodemu pokoleniu, dlaczego antysemityzm jest nie do przyjęcia.

Według ambasadora Mora wychowywanie na każdym poziomie oświaty jest najbardziej skuteczną metodą, dlatego – jak zadeklarował – Izrael będzie udzielał wszelkiej pomocy węgierskiemu uniwersytetowi katolickiemu w realizacji tego „ważnego i wyjątkowego” przedmiotu.

Reklama

Nowy przedmiot będą wykładali m.in. profesorowie Uniwersytetu w Tel Awiwie: Dina Porat i Raphael Vago. Jak podkreślił rektor Szuromi, wykładowcy będą uwzględniali „specyfikę węgierską”. Prof. Vago przypomniał na konferencji prasowej postać biskupa-męczennika Arona Martona (1896-1980), uratowanego w maju 1944 r. dzięki odważnym akcjom wielu obywateli pochodzenia żydowskiego.

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress zwraca uwagę, że na Węgrzech, gdzie żyje dziś jedna z największych wspólnot żydowskich w Europie Wschodniej, w ostatnich latach odżyły nastroje nacjonalistyczne i antysemickie, tłumione w czasach komunistycznych. Według przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiety na zlecenie wspólnoty żydowskiej, niemal 40 proc. respondentów akceptuje nastawienie antysemickie, a 7 proc. wspiera skrajnie antysemickie stereotypy.

Założony w 1635 r. przez kard. Pétera Pázmány’ego uniwersytet katolicki, noszący jego imię (węg. Pázmány Péter Katolikus Egyetem), jest jedną z najstarszych, renomowanych uczelni wyższych na Węgrzech. W swoich ośrodkach w Budapeszcie, Ostrzyhomiu i Piliscsabie prowadzi wydziały teologii, nauk humanistycznych, prawnych i politycznych, a także informatykę i pedagogikę. Główna siedziba Uniwersytetu i jego rektorat znajduje się w Budapeszcie.

2015-06-15 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Przemysławem Czarnkiem: Porażka systemu wychowania

Bardzo niepokojące jest to, że niektórzy rektorzy i związkowcy nauczycielscy nie tylko nie potępiają chuliganerii, wandalizmu, chamstwa i brutalności na ulicach, ale wręcz zachęcają młodzież do tego, żeby w tym uczestniczyć - mówi w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku" Przemysław Czarnek, minister edukacji Narodowej.

Przemysław Czarnek na pytanie "co sprawiło, że w proaborcyjnych protestach uczestniczy tak dużo młodzieży?", odpowiedział, że "przyczyny tego są głębsze". "Odpowiada za to m.in. milczenie świata chrześcijańskiego w ostatnich dwóch, trzech dziesięcioleciach. Przyzwolenie na to, żeby nas, konserwatystów, świat lewicowo-liberalny zamknął gdzieś w narożniku i wtłoczył nam, że o chrześcijaństwie możemy mówić tylko prywatnie, bynajmniej nie publicznie. I jest to też, niestety, efekt błędów systemowych w oświacie i szkolnictwie wyższym na przestrzeni tych ostatnich trzydziestu lat. Musimy to sobie uzmysłowić, zrozumieć to, co się dzieje na ulicach, ponieważ nie chodzi tutaj o dziś i o to, co w najbliższych latach, ale o to, co będzie się działo w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach".

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję