Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Mandat za zalegający śnieg

Niedziela Ogólnopolska 7/2023, str. 46

[ TEMATY ]

zima

Adobe Stock

Odśnieżam posesję tylko przed furtką i bramą. Czy to prawda, że mogę dostać mandat za nieodśnieżanie wzdłuż całej granicy nieruchomości (a ma ona ponad 30 m)?

Odpowiedź eksperta
Zgodnie z ustawą z 1996 r. każdy chodnik położony wzdłuż posesji powinien zostać uprzątnięty. Według prawa, właściciel nieruchomości musi zadbać o pozbycie się zanieczyszczeń chodnika takich jak śnieg, lód i błoto, bo są one często niebezpieczne dla przechodzących osób i mogą spowodować tragiczny w skutkach wypadek.

Obowiązek odśnieżania chodników obciąża nie tylko właścicieli, ale także użytkowników wieczystych i inne osoby władające nieruchomością, np. najemców, i nie ma tu znaczenia, czy zobowiązany jest w stanie wykonać obowiązek odśnieżania chodnika przed domem (chodzi o osoby starsze lub niepełnosprawne).

W praktyce oznacza to, że obowiązek odśnieżania należy do właściciela, jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego (chodnik) leży bezpośrednio przy granicy jego nieruchomości. Inaczej jest, gdy pomiędzy chodnikiem a granicą posesji są usytuowane rów melioracyjny, trawnik, pas zieleni lub jakakolwiek inna przeszkoda – bez względu na ich szerokość. Wówczas to gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo osób przechodzących.

Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi. Prawo nie zobowiązuje właścicieli nieruchomości do posypywania zaśnieżonego czy oblodzonego chodnika solą lub piaskiem.

Właściciel nieruchomości nie musi się nadto martwić o odśnieżanie w trzech następujących wypadkach:

• kiedy chodnik nie znajduje się bezpośrednio przy granicy nieruchomości,

• jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodu w miejscu przeznaczonym na ruch pieszy,

• w przypadku przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie wydzielone krawężnikiem lub znakiem poziomym torowisk pojazdów szynowych.

Reklama

Nie należy jednak lekceważyć obowiązku odśnieżania chodnika z uwagi na to, że właściciel nieruchomości może być ukarany grzywną za śnieg zalegający na chodniku wzdłuż ogrodzenia. A co ważniejsze i być może bardziej dotkliwe – może zostać pozwany przed sąd przez osobę, która dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku upadku na nieodśnieżonym chodniku. Jeżeli poszkodowany dowiedzie, że właściciel nie dopełnił swoich obowiązków i nie odśnieżył chodnika, może żądać zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia.

Na koniec jeszcze jedno przypomnienie – zgodnie z prawem budowlanym na właścicielach i zarządcach budynków spoczywa również obowiązek odśnieżenia dachu i elewacji. Za nieodśnieżenie grożą im grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do roku.

2023-02-07 13:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym w szponach mrozu

[ TEMATY ]

zima

Włodzimierz Rędzioch

Po ciepłym grudniu, na początku roku w Rzymie temperatury spadły poniżej zera. W nocy termometry wskazjuą – 3°C.

Dla Polaków to coś normalngo, dla rzymian to coś wyjątkowego. Tym bardziej, że od kilku dni wieją silne i bardzo zimne wiatry z północy. I to właśnie wiatry sprawiają, że temperatura odczuwalna jest o wiele niższa.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa

2023-03-30 22:22

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Grażyna Kołek

Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic (Iz 53, 2-3).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.

CZYTAJ DALEJ

Watykan potwierdza: papież w sobotę zostanie wypisany ze szpitala

2023-03-31 21:05

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni potwierdził, że papież Franciszek opuści w sobotę Poliklinikę Gemelli.

Publikujemy treść wieczornego komunikatu prasowego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję